Dok se u državi slabo šta radi, zastupnici koriste vrijeme da putuju – širom svijeta. Odsjedaju u hotelima s četiri ili pet zvjezdica, koriste VIP salone na aerodromima, uzimaju dnevnice
Interview.ba
Državni parlamentarci primaju mjesečno oko 2.500 eura ‘leteći’ po cijelom svijetu, dok troškove plaćaju građani čije su prosječne mjesečne plaće tri puta manje.
Putovanja 33 zastupnika između januara 2023. i marta 2025. godine koštala su oko 305.000 eura, od čega su inozemne ekskurzije, njih 13, iznosila oko 245.000 eura ili oko 80 posto ukupnog iznosa, prema podacima sekretarijata Parlamentarne skupštine BiH.
Redovito sudjeluju na međunarodnim skupovima i sjednicama međunarodnih organizacija, poput Vijeća Europe i Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OSCE) i Unije za Mediteran.
Često i luksuzno.
(Ne) postoji li limit za broj i troškove putovanja
Nakon preuzimanja dužnosti, 57 zastupnika državnog parlamenta podijeljeno je u devet međunarodnih parlamentarnih delegacija i grupa prijateljstava.
Zastupnici tvrde da pri tome nisu imali pravo glasa.
– Ja sam u Grupi prijateljstva za Aziju i u Parlamentarnoj skupštini OSCE-a. Poslanici su raspoređeni po nekom ključu. Ne znam kojem. Ja sebe nisam kandidirao. Samo su mi rekli da sam tu – kazao je za Radio Slobodna Evropa Albin Muslić, zastupnik Socijaldemokratske partije BiH.
Njegovo putovanje na sjednicu skupštine OSCE-a u kanadski Vancouver, u junu prošle godine, koštalo je oko 6.000 eura, prema podacima sekretarijata Parlamentarne skupštine BiH. Letio je i u Kinu u oktobru 2023. godine, a trošak je platio domaćin.
Zastupnici s kojima je RSE razgovarao kazali su da razni pozivi svakodnevno dolaze na adresu Parlamentarne skupštine BiH. Članovi kolegija potom odlučuju koji skupovi su “važni” i te pozive prosljeđuju delegacijama i grupama prijateljstva.
Članovi delegacije potom se dogovore tko će putovati na određeni skup, gdje se sastaju s kolegama iz drugim parlamenata. Parlamentarci kažu da “koliko oni znaju” ne postoji godišnji limit za broj i troškove putovanja.
Prema službenim podacima od formiranja delegacija u januaru 2023. do kraja marta ove godine, parlamentarci su najmanje putovali u susjedne zemlje, najviše u Francusku, a putovalo se i u Vijetnam.
Elitne usluge
Zastupnici imaju pravo na hotel s četiri zvjezdice i avionsko sjedište u ekonomskoj klasi koje im parlament plaća iz državnog budžeta.
Članovi rukovodstva Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Denis Zvizdić (Narod i Pravda – NiP), Marinko Čavara (Hrvatska demokratska zajednica – HDZ) i Nebojša Radmanović (Savez nezavisnih socijaldemokrata – SNSD) imaju pravo na hotel s pet zvjezdica i biznis klasu.
Njih trojica su između januara 2023. i marta 2025. godine potrošili više od 25.000 eura na VIP salone, transfere između dva leta na međunarodnim aerodromima, rent-a-car i druge elitne usluge, prema podacima sekretarijata Parlamentarne skupštine BiH u koje je RSE imao uvid.
Od toga su oko 8.300 eura potrošili u VIP salonu sarajevskog aerodroma gdje je let najčešće čekao Čavara.

Zvizdić je, naprimjer u februaru 2023. godine boravio u New Yorku na UN-ovoj konferenciji “Voda za ljude i planet: Zaustaviti rasipanje, promijeniti igru, investirati u budućnost”, a put je koštao BiH više od 6.000 eura.
VIP transfer Zvizdića i njegovih suputnika između letova u Beču u martu 2023. godine koštao je porezne obveznike 3.780 eura.
Radmanović je u aprilu 2024. boravio u Abu Dabiju na forumu o obnovljivim izvorima energije. VIP salon za Radmanovića u Abu Dabiju koštao je oko 4.000 eura.
Usluge u inozemstvu za tri šefa parlamenta fakturirale su i ambasade, a radi se, uglavnom, o troškovima VIP salona, prijevozu i smještaju.

Radmanović, kojeg je 23. januara u kolegiju zamijenio Darko Babalj (Srpska demokratska stranka – SDS), nije odgovarao na pozive RSE da komentira korištenje VIP usluga.
Nisu odgovarali ni Zvizdić i Čavara. Oni su krajem maja bili na Parlamentarnom obavještajno-sigurnosnom forumu u Španjolskoj. Tamo se “raspravljalo o ulozi zakonodavnih tijela u očuvanju ravnoteže između sigurnosti i zaštite temeljnih ljudskih prava”, kako je saopćeno iz parlamenta.
Koliko košta da se u svijetu čuje glas zastupnika iz BiH?
Nakon Zvizdića i Čavare, apsolutni rekorderi su Saša Magazinović i Rejhana Dervišević (Socijaldemokratska partija – SDP), te Sabina Ćudić (Naša stranka – NS) i Darijana Filipović (također HDZ BiH) iz vladajuće državne koalicije.

Dervišević je članica delegacija u Parlamentarnoj skupštini Unije za Mediteran (PAUfM) u Parlamentarnoj skupštini Mediterana (PAM). Trošak njenog putovanja na okrugli stol u New York u septembru 2024. godine, gdje se govorilo o pravima žena, koštao je više od 6.000 eura. S njom je bila kolegica iz Doma naroda Marina Pendeš (HDZ BiH).
Dervišević kaže za RSE da delegacije prave izvještaje o svakom putovanju i da je spremna za svako putovanje predočiti račune, da nema biznis karticu niti da je birala smještaj i kupovala avionske karte.
– Rukovodstvo parlamenta odlučuje gdje će se putovati i ko će putovati. Mi ni ne znamo koji su sve pozivi došli. To je vanjska politika države. Ja sam u PAM-u specijalni izvjestilac za ekonomska pitanja. Svi su vidjeli taj moj trošak, ali se niko nije upustio u to da pita koliko je to dana trajalo, koliko sam sastanaka održala, na koliko sesija sam se obratila – kazala je Dervišević za RSE.
Saša Magazinović (SDP), predsjedavajući delegacije u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Evrope (PSVE), za RSE kaže da su njegovi troškovi “mnogo veći od tih podataka, jer dio pokrivaju zemlje domaćini, a dio sam sam platio svojim parama.”
– Parlamentarna skupština Vijeća Evrope je prošle godine zasjedala 20 dana u Strasbourgu za razliku od Parlamentarne skupštine BiH koja je zasjedala 15 dana. Redovno idem na zasjedanja, jer smatram da BiH treba biti tamo predstavljena, kao i u NATO-u i OSCE-u, ali bih razmislio treba li biti predstavljena na nekim koji nisu toliko bitni – kazao je Magazinović.
Od opozicijskih zastupnika među najvećim putnicima su Branislav Borenović (Partija demokratskog progresa – PDP) koji je u delegaciji pri Vijeću Evrope, te Mladen Bosić (Srpska demokratska stranka – SDS) koji je pored te, član još dvije delegacije. Nisu odgovarali na pozive RSE da govore na ovu temu.
Put putujem
Osim diplomatskih žarišta, kao što su Strasbourg, Brisel ili Ženeva koji su dom Vijeća Evrope, EU i NATO-a i agencija Ujedinjenih nacija, zastupnici su u protekle dvije i pol godine putovali i u daleke Peking, Abu Dabi, Rijad, te Rabat i Rigu.
Naprimjer, zastupnici Miroslav Vujičić (SNSD), Ermina Salkičević-Dizdarević (SDP) i Darijana Filipović (HDZ) sudjelovali su na Konferenciji mladih parlamentaraca Interparlamentarne unije od 14. do 18. septembra 2023. u Hanoju. U delegaciji su još bile Jelena Rajaković, šefica Odjela za bilateralne odnose i Nataša Čabak, prevoditeljica. Trošak po sudioniku iznosio je oko 1.100 eura.
Albin Muslić i Radovan Kovačević, te službenik u parlamentu Teo Rogić, putovali su u Vancouver na skupštinu OSCE-a u junu prošle godine, a trošak po zastupniku je iznosio oko 6.000 eura.
– Što se tiče aviokarata ili biznis kartice, ja sa tim apsolutno ništa nemam. Ja biznis karticu nemam. Znam da imaju ministri. Meni ne treba, a znam da ima i takvih slučajeva gdje idu i prevoditelji – kazao je Muslić za RSE.
Kako zastupnička putovanja koriste Bosni i Hercegovini u kojoj je politički zastoj norma, sjednice parlamenta rijetke, a bitne reforme u zastoju, te koliko su stavovi usuglašeni, govori i skupština OSCE-a u Vancouveru kad je Muslić glasao “za” deklaraciju kojom se osuđuje ruska agresija na Ukrajinu, njegov kolega Kovačević “protiv”, dok treći član delegacije pri OSCE-u, delegat i predsjednik HDZ-a Dragan Čović – nije bio na sjednici.
Inače, neto plaće parlamentaraca i ministara u BiH u martu 2023. godine povećane su za oko 300 eura.

(RSE)