BORBA ZA JEZERO MANDEK: Građani Livna posljednja brana interesima tajkuna

01.08.2024.

Mještanima Livna, ali i šireg pojasa ovog kantona, poznato je da je u naselju Vidoši planirana eksploatacija podzemnih voda u industrijske svrhe, što bi dovelo do izvjesnog nestanka pitke vode za mještane ove mjesne zajednice, ali i drugih naselja nizvodno. Sve ovo navedeno je u podnesenoj krivičnoj prijavi

Piše: Džan HELAĆ

Aktivisti neformalne grupe građana Zaštitimo izvore Mandeka, uz podršku građana Livna, najavili su tužbu Općinskom sudu u Livnu i pokretanje upravnog spora protiv najodgovornijih zvaničnika Vlade Kantona 10Gradske uprave Livna, članova Komisije za koncesije, te direktora i suvlasnika firme Lara Natural d.o.o. Livno, a zbog planirane eksploatacija podzemnih voda na području Livna.

Na ovaj potez su se odlučili nakon što su se tužitelji Livanjskog kantona i resorni ministar oglušili na njihovu krivičnu prijavu od prije godinu.

Mještani tijelima spriječilii početak bušenja

Mještanima Livna, ali i šireg pojasa ovog kantona, poznato je da je u naselju Vidoši planirana eksploatacija podzemnih voda u industrijske svrhe, što bi dovelo do izvjesnog nestanka pitke vode za mještane ove mjesne zajednice, ali i drugih naselja nizvodno.

Sve ovo navedeno je u podnesenoj krivičnoj prijavi.

Foto: Faksimil krivične prijave

Nema komunikacije sa predstavnicima mještana i očigledno se kupuje vrijeme da se donesu odluke u korist investitora, za što postoje neoborivi dokazi koji su podnosioci prikupili i dostavili uz kaznenu prijavu navode iz ove aktivističke grupe.

Građani iz grupe Zaštitimo izvore Mandeka podršku su dobili i od općinskih vijećnika Livna, koji su stali na stranu građana i javnog dobra te u februaru ove godine izglasali Zaključak o poništenju saglasnosti Općinskog vijeća iz 2010. godine o davanju suglasnosti za dodjelu koncesije za eksploataciju i istraživanje vode na lokaciji “Poljane” u Livnu.

Podsjećamo da su tačno prije dvije godine, u ljeto 2022., mještani koji žive u blizini jezera Mandek, u regiji Livna, svojim tijelima spriječili početak bušenja obližnjih izvorišta pitke vode, dok su pripadnici specijalne policije pokušali omogućiti početak eksploatacije. Uslijedilo je okupljanje građana Livna oko neformalne grupe Zaštitimo izvore Mandeka.

Građanski protesti 2020.

Tada je pokrenuta i kampanja kako bi se preispitao i moguće poništio ugovor o koncesiji za istraživanje i eksploataciju pitke vode.

Problem datira još iz 2006. kada je započela, po mišljenju građana, nezakonita procedura Kantonalnog ministarstva privrede. Pogodovalo se već tada da se firmi „Dž.Co“, izda dozvola za istraživanje i eksploataciju vode na privatnim parcelama, i to bez ikakvog upozorenja vlasnika.

Velika odgovornost na Vladi Kantona

U međuvremenu su mještani prikupili dokumente kako bi dokazali da nikada nije provedena valjana javna rasprava i da investitor ne posjeduje važeće vodne akte i ostalu dokumentaciju koja je bila uvjet da Općinsko vijeće 2010. da saglasnost na koncesiju.

Odluka o davanju koncesije 2010.

Sve nadležne kantonalne i federalne institucije su pismeno potvrdile da projektna dokumentacija, vodni akti, studija utjecaja na okoliš – ne postoje. No, bez obzira na to dolazi do prenosa koncesije sa privrednog društva „Dž.Co“ na privredno društvo Lara Natural, što je u suprotnosti i sa Zakonom i Ugovorom o koncesiji, u kojem ne postoji mogućnost prenosa koncesije. Tako su i rokovi za početak istražnih radova prolongirani.

Promjenom investitora – promijenjena je i lokacija istraživanja u prostor između glavna tri izvorišta vode, ponovo bez javne rasprave i dozvole vlasnika privatnih parcela. Dvanaest godina poslije (u julu  2022.), Kantonalni sud je donio presudu kojom je koncesionaru omogućeno obavljanje istražnih radnji, a na koju su predstavnici Ministarstva pravde podnijeli apelaciju Ustavnom sudu FBiH.

Pola godine kasnije, početkom 2023., NGG Zaštitimo izvore Mandeka sa 170 građana Livna predali su kantonalnoj Vladi i Ministarstvu gospodarstva zahtjev za preispitivanje i raskid Ugovora o koncesiji za istraživanje i eksploataciju vode.

Nakon toga su, kako smo već naveli, podnijeli i krivičnu prijavu protiv odgovornih u Vladi Kantona 10, Ministarstvu gospodarstva i Komisiji za koncesije.

Odluka federalnog Ministarstva okoliša

Iz NGG Zaštitimo izvore Mandeka ističu kako su održani sastanci sa tužiteljicom i ministrom Miroslavom Jaglenicom.

Dali su nam neku nadu da će se proces preispitivanja koncesije što prije pokrenuti, da će se uvažiti neoborivi dokazi u našu korist, te da će, temeljem argumenata i dokaza, Vlada poništi spornu koncesiju, a tužiteljstvo donijeti odluku u našu korist.

Međutim, ponovo nije urađeno ništa na zaštiti izvora livanjskog blaga Mandeka, najvećeg rezervoara čiste vode na području Livna.

Inače, veliku podršku aktivistima i mještanima da istraju u procesu raskida koncesijskog ugovora i brisanju iz kantonalnog prostornog plana ovog područja oko izvora Mandeka, daju pravni stručnjaci, kao i predstavnici nevladinog sektora poput CCI-a, AArhus centra te Transparency internationala BiH.

Upravo su prije nepun mjesec iz TI-a iznijeli poražavajući podatak kako postoji 14 nivoa netransparentnosti vezanih za koncesije. Kako su naveli, „podaci o koncesijama se kriju od javnosti, a posljedica su korupcija i uništavanje životne sredine.“

I tako, prolazi već šesta godina borbe i ukazivanja građana Livna na nezakonitosti i propuste koje prate koncesijski ugovor za eksploataciju i istraživanje vode na lokaciji “Poljane”.

Sada je na potezu – a što svi očekuju – Vlada kantona 10, koja treba da raskine štetni koncesijski ugovor i umjesto da pune džepove lokalnim tajkunima, Livnjacima ostave pitku vodu.

(Valter portal)

Idi naVrh

Don't Miss