Tekst o uvođenju cenzure među zaposlenike u institucijama Tuzlanskog kantona izazvao oštre reakcije. Ministarstvo pravosuđa i uprave tvrdi: Pripremili smo amandmane
Piše: S.K.
Tekst kojeg je objavio Interview prije dva dana, a koji govori kako vlasti Tuzlanskog kantona izmjenama Zakona o državnoj službi, uvodi cenzuru, izazvao je žestoke reakcije, ne samo među zaposlenicima u institucijama ovog kantona, već i u javnosti, u organizacijama za zaštitu ljudskih prava, ali i advokatima, političkim partijama.
Podsjećamo, objavili smo kako je Vlada Tuzlanskog kantona odlučila zaposlenicima (državnim služenicima) uskriti pravo na iznošenje ličnih stavova, mišljenja ili informacija na društvenim mrežama i drugim medijima.
Teža povreda službene dužnosti
Stoji to u Izmjenama i dopunama Zakona u državnoj službi, koje je kreiralo ministarstvo pravosuđa i uprave.
Tako se, između ostalog, propisuje:
– Iznošenje ličnih stavova i mišljenja ili drugih informacije putem društvenih mreža i drugih medija kojim se nanosi šteta ugledu organa “državne službe predstavljaće tešku povredu službene dužnosti”.
Zakon bi se, prema saznanjima u ponedjeljak trebao naći na dnevom redu Skupštine.
Sa ili bez amandmana to ćemo tek vidjeti jer je u petak kasno poslijepodne medijima poslano saopćenje Ministarstva pravosuđa i uprave Tuzlanskog kantona, u kojem se između ostaloga kaže:
– Radi objektivnog informisanja javnosti u vezi donošenja izmjena i dopuna Zakona o državnoj službi u Tuzlanskog kantona, Ministarstvo pravosuđa i uprave ukazuje da se dokument još uvijek nalazi u zakonodavnoj proceduri te da je resorno ministarstvo pripremilo amandmane koji će poboljšati tekst zakona u cilju podizanja niova funkcionisanja državne uprave.
Poboljšanje komunikacije
Navedeno je dalje kako Ministarstvo pravosuđa i uprave naglašava da neće odustati od poboljšanja komunikacije između javne uprave i građana Tulanskog kantona.
– Javna komunikacija između građana i nosilaca funkcija unutar državne službe i drugih institucija javne vlasti mora se odvijati u skladu s principima profesionalizma i evropskim standardima – stoji u saopćenju.
Podsjećamo, kako je gotovo u isto vrijeme stiglo i saopćenje Tuzlanskog SDP-a u kojem optužuje Vladu TK da kroz izmjene i dopune Zakona “nastoji ugušiti istinu”.
– Nakon što se, više od godinu dana, kockaju sa životima onkoloških pacijenata i nakon što su uništili Međunarodni aerodrom Tuzla, krenuli su u obračun sa svima koji govore istinu o njihovom neradu – navedeno je.
SDP TK ističe da je Vlada TK, Komisija za prijem državnih službenika izbacila predstavnika sindikata “kao zadnje brane u depolitizaciji državne službe i na taj način dodatno izpolitizirala državnu službu”.
Je li istina, a ne ko je objavio?
Za Interview.ba suštinu predloženih izmjena Zakona prije dva dana objasnio je pravni ekspert, predsjednik Foruma građana Tuzla Vehid Šehić.
On je, između ostaloga, kazao:
– Državni službenik koji vidi da se radi nešto nezakonito, i želi do ta objavi, onda je bitno da li je to istina, a ne samo ko je objavio podatke. Tu postavljam pitanje šta je javni interes, pogotovo ako je riječ o nezakonitim radnjama. Pravna norma mora biti jasna i mora biti napisano konkretno šta predstavlja teška povreda službene dužnosti. Govorimo li o javnom interesu, štitio bih zviždače – navodi Šehić.