Udruženje građana „Budućnost“ iz Modriče već godinama ekonomski osnažuje žene koje su preživjele porodično nasilje, te da im osim toga pruža pravnu i psihološku podršku
Preuzeto sa : INFOHOUSE
Milica N., Modričanka, jedna je od hrabrih žena žena koje su odlučile uzeti svoju sudbinu u svoje ruke. Odlučna da se suprotstavi nasilju i pokaže koliko zna i umije, u okviru projekta „Ekonomske i socijalne prilike ka nezavisnosti žena žrtava nasilja u porodici“ kojeg finansira Evropska unija, prijavila se sredstva za pokretanje vlastitog biznisa i uspjela!
Jedna je od 18 žena koja će kroz ovaj projekat dobiti priliku da pokažu svoje preduzetničke vještine, postajući tako ekonomski nezavisne i spremnije suprotstaviti se svakom obliku nasilja kojem su bile izložene.
Posao i sigurnost
Ideje su bile šarolike. Od izrade slastica, preko autopraonica, preduzeća za čišćenje, pa sve do poljoprivrede.
Milica se odlučila upravo za poljoprivredu, prema kojoj gaji ljubav još od djetinjstva: „Volim raditi oko povrća i voća. To je jednostavno nešto što me opušta i umiruje. Zbog toga sam se odlučila da apliciram na grant sredstva za podršku biznis idejama u okviru otvorenog poziva Fondacije INFOHOUSE iz Sarajeva i Udruženja građana „Budućnost“ iz Modriče za žene koje su preživjele nasilje. Odlučila sam se za uzgoj jagoda, a već tokom maja sam dobila foliju za plastenik, rasade, motokultivator i drugu prateću opremu, a uskoro ću početi i sa uzgojem organske jagode!“
Mjesec dana nakon prijave, Milica je dobila obavještenje da je jedna od dobitnica ovih sredstava: „Bila sam mnogo sretna kada sam na spisku žena dobitnica sub-grant sredstava pročitala svoje ime“, kaže ona.
Navodi kako će od sada biti u mogućnosti da radi posao od kojeg će moći zaraditi dovoljno novca za svoje životne potrepštine: „Ovdje u mom komšiluku dosta ljudi traži jagode, jer ih niko ne proizvodi. Kod mene će od sada moći dobiti frišku i organsku jagodu, jer ih ne prskam ničim što ima u sebi hemikalije. U budućnosti planiram i po trgovinama da prodajem jagode, a nadam se da ću uspjeti ostvariti saradnju sa prodavcima“ – ističe.
Objašnjava kako joj je pomoć koju je dobila od ovih nevladinih organizacija, a iz fondova Evropske unije, iznimno značajna, te da se sada osjeća sigurnije: „Značilo mi je mnogo da dobijem jednu ovakvu podršku zato što sada imam sigurnost, posao i svoj novac. A iznad svega volim ono čime se bavim. Kada uđete u plastenik uopšte ne mislite ni o čemu, već uživate u poslu i miru. To je posao i za dušu i za život“ – kaže ova Modričanka.
Direktorica Udruženja građana „Budućnost“ Biljana Savičić ističe kako ova organizacija već godinama ekonomski osnažuje žene koje su preživjele porodično nasilje, te da im osim toga pruža pravnu i psihološku podršku: „Veoma smo srećni kada smo u prilici omogućiti ženama iz naše lokalne zajednice, koje su proživjele jedan težak životni period, biti finansijska, ali i motivaciona podrška za novi početak. Moram iskoristiti priliku i zahvaliti se Evropskoj uniji na izdvojenim finansijskim sredstvima za ovu namjenu“ – kaže Savičić.
Kvalitetne biznis ideje
Ističe kako je kroz trogodišnji projekat „Ekonomske i socijalne prilike ka nezavisnosti žena žrtava nasilja u porodici“ osim Milice podržano još 17 žena iz Bijeljine, Banjaluke, Sarajeva, Bihaća i Cazina, sa ukupno 100.000 KM.
„Prepoznali smo koje su žene zaista u potrebi, a one koje su imale kvalitetnu biznis ideju prošle su na javnom konkursu za dodjelu bespovratnih sredstava. Vjerujemo da će u narednom periodu uz našu podršku osnažiti biznise i dodatno ih razviti“ – kaže Savičić.
Osim novčane podrške, u narednom periodu žene će imati i stručnu podršku uspješnih poduzetnika i poduzetnica iz Bosne i Hercegovine i to kroz mentorski program u okviru kojeg će imati priliku osnažiti svoja znanja iz domena biznisa. „Za naše korisnice, ali i sve druge zainteresovane žene koje planiraju krenuti sličnim putem, pripremljena je publikacija pod nazivom „Osnove biznisa“, sa ključnim informacijama iz domena poslovanja. Publikacija se može pronaći i preuzeti na internet stranici Fondacije INFOHOUSE i Udruženja građana „Budućnost“ – zaključuje Savičić.