a1f2f5ec1a89303a3e168b838573c4f1
a1f2f5ec1a89303a3e168b838573c4f1

Lejla Huremović: Neodržavanje Povorke u BiH imat će veće posljedice na LGBTIQ zajednicu, nego u svijetu gdje se povorke održavaju po 50 godina

06.08.2020.

Nakon što je Druga Bh. povorka ponosa odgođena zbog pogoršane situacije s virusom COVID-19, članica Organizacionog odbora Lejla Huremović za Interview.ba kazala je kako su pojedine institucije naše države tokom prethodnih nekoliko mjeseci rada na organiziranju Povorke, neodgovaranjem na upite i nametanjem dodatnih mjera – koje nijedan javni skup do sada nije trebao imati, znatno otežale njihov posao. A to, kako ističe, šalje jasnu poruku da „LGBTIQ osobe nisu ravnoprave s drugim građanima/kama“.

– Društvo i institucije se neravnopravno odnose prema LGBTIQ osobama. Postoji jako mnogo nerazumijevanja, predrasuda i homofobije, koja na kraju dovodi do toga da postoje različite vrste nasilja nad LGBTIQ osobama. Pandemija je mnogo pogodila zajednicu i susrećemo se s različitim oblicima nasilja, pogotovo porodičnog nasilja koje je nažalost jako izraženo – kaže Huremović za Interview.ba.

Navela je kako će se Povorka održati čim se steknu epidemiološki uvjeti.

Ne odustajemo od brobe, vrlo je važna, i mi ćemo shodno situaciji odlučivati u kom trenutku ćemo izaći na ulicu. Trenutno vrlo savjesno i odgovorno reagujemo na epidemiološku situaciju – poručuje.  

Kada su u pitanju druge države svijeta, kaže da u nekima jeste, dok u drugima nije održana klasična povorka, ali da je kontekst Povorke drugačiji u BiH, u odnosu na Zapadnu Evropu i Sjedinjene Američke Džrave.

Mi se ovdje kroz povorku ponosa borimo za naša osnovna ljudska prava, razumijevanje i razbijanje predrasuda. Neodržavanje povorke ponosa u BiH će imati mnogo većeg efekta i posljedica na LGBTIQ zajednicu, nego što je to u svijetu gdje se povorke održavaju po 50 godina – zaključila je Huremović.

Podsjećamo, Druga bh. povorka ponosa trebala je biti održana 23. augusta. Povorka  je protest koji ima za cilj da ukaže  na neravnopravan položaj LGBTIQ osoba i svih ostalih marginalizovanih grupa u našem društvu, čija prava  u jeku pandemije bivaju dodatno ugrožena i obezvrijeđena.

(A.Š., Interview.ba)

Idi naVrh

Don't Miss