TIŠINA INSTITUCIJA, BUKA INTERESA: Šišti Pretis, a sve puno dioničara

OSA, Ministarstvo vanjskih poslova BiH, Ministarstvo obrane BiH, Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije u proteklih nekoliko mjeseci zvanično su upozorene od strane ukrajinskih obavještajnih službi na činjenicu da kompanija Regulus Global LLC najveći privatni vlasnik dionica u kompanijama namjenske industrije Pretis d.d. i Binas d.d. nije ispunila ugovorne obaveze za isporuku oružja Ukrajini u iznosu od skoro 200 miliona USD.

Piše: Predrag BLAGOVČANIN

Mediji su nedavno objavili da je Vlada Federacije BIH upozorena od strane Ukrajine na poslovanje kompanije Regulus Global i neispunjenje ugovornih obaveza za isporuku oružja i opreme u iznosu od 200 miliona USD.

Međutim, ova informacija je djelimično tačna. Prema zvaničnoj dokumentaciji Ministarstva odbrane Ukrajine, Vojne obavještajne službe kao i ukrajinske državne kompanije za nabavku oružja i vojne opreme SE SFTE ”Spetctechnoexport” prve informacije o poslovanju kompanije Regulus Global LLC u Ukrajini uputili su Almiru Džuvi, prvom čovjeku Obavještajno-sigurnosne službe još 25. oktobra prošle godine.

Pod isragom zbog potencijalne prevare

Kako se u dopisu navodi, direktor SFTE “Spetstechnoexport” general Oleksii Petrov upozorava prvog čovjeka OSA-e na činjenicu da je 2024. godine nominalno kompanija Sikto d.o.o. Sarajevo iza koje se, kako je kasnije potvrđeno, nalazi američka kompanija Regulus Global LLC koja je akvizicijom preuzela dionice u strateškim državnim kompanijama iz oblasti namjenske industrije Pretis d.d. i Binas d.d., pod istragom zbog potencijalne prevare.

Trenutno koristimo sve dostupne mehanizme i pravne okvire kako bismo zaštitili nacionalne interese Ukrajine i pozvali Regulus Global LLC na odgovornost za svoje postupke, budući da je naša kompanija postala žrtva nepravilnosti i potencijalne prevare od strane Regulus Global LLC, što bi u konačnici moglo rezultirati pronevjerom velikih iznosa sredstava koja potiču iz državnog budžeta Ukrajine – istaknuto je.

Almir Džuvo/foto: Fokus.ba

Kako se navodi u dokumentu upućenom OSA-i, kompanija Regulus Global LLC primila je značajna finansijska sredstva iz budžeta Ukrajine po osnovu komercijalnih odbrambenih ugovora u 2023. i 2024. godini za potrebe ukrajinske vojske. Prema navodima iz dokumenta, ukupni ugovor neisporučene robe iznosi blizu 200 miliona USD.

Dopis direktora SFTE “Spetstechnoexport” generala Oleksii Petrova OSA-i/foto Tacno.net

Na potraživanja koja ima Ukrajina od kompanije Regulus Global LLC, najvećeg privatnog vlasnika kapitala u namjenskoj industriji FBIH, upozoren je i ministar odbrane Bosne i Hercegovine Zukan Helez na sastanku u novembru prošle godine kada je sa ukrajinskim generalom Oleksii Petrovom, pored ove teme raspravljao i o unaprijeđenju vojne suradnje naše države i Ukrajine.

Sličan dopis  u decembru 2024. upućen je i ministru vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedinu Konakoviću.

Kyrylo Budanov/foto: ABC

Krajem aprila 2025. godine general Kyrylo Budanov, šef Glavne uprave obavještajne službe Ministarstva odbrane Ukrajine inforimisao je i resornog ministra Vedrana Lakića o situaciji vezanoj za isporuku oružja sa kompanijom Regulus Global LLC.

Abide, reci, nam, de

Portal Tacno.net obratio se svim akterima koji su zaprimili zvanična ukrajinska obavještenja. Na naše upite odgovorilo je Ministarstvo obrane sa informacijom da se obratimo resornom federalnom ministru Vedranu Lakiću.

Vedran Lakić/foto: SDP

Na naše zvanične upite i zahtjeve za intervju resorno ministarstvo, a ni ministar Vedran Lakić nisu odgovorili.

Podsjećamo, komapnija SITKO ACQUISITION LLC, registrovana u ofshore zoni Delaware, SAD, preko kćerke kompanije Sikto d.o.o. registrovane u Sarajevu prošle godine, akvizicijom na Sarajevskoj berzi kupilo je  41,5 posto dionica državne kompanije Pretis d.d. Vogošća i  25,7 posto kompanije Binas d.d. Bugojno, koje su do tog trenutka bile u pod kontrolom Muje Selimovića. Kako je nedavno potvrđeno iza ove kompanije nalazi se Regulus Global LLC.

Na naše upite o načinu na koji je izvršena prodaja dionica Pretisa i Binasa iz Komisije za vrijednosne papire nije stigao odgovor.

Prema dostupnim podacima kompanija Regulus Global LLC je specijalizovana za nabavku, logistiku i distribuciju odbrambenih proizvoda i usluga. Međutim kompanija registrovana u Virginiji do sad je bila uključena u nekoliko kontroverzi povezanih s izvođenjem vojnih ugovora, posebno u kontekstu američkog programa naoružavanja sirijskih pobunjenika.

Istrage nakon incidenta

Prema pisanju OCCRP-a i Balkan Insighta u junu 2015. godine, tokom testiranja oružja u Bugarskoj, došlo je do eksplozije koja je usmrtila američkog instruktora Francisa Norwilla i povrijedila još dvije osobe. Regulus Global je bio jedan od podizvođača angažovanih od strane firme Purple Shovel, koja je imala ugovor s američkom Komandom za specijalne operacije (SOCOM) za obuku i naoružavanje sirijskih pobunjenika. Prema tužbi koju su podnijeli porodica preminulog i povrijeđeni, tvrdi se da su kompanije, uključujući Regulus Global, svjesno koristile zastarjele i neispravne granate stare 30 godina, koje su prethodno bile odbačene od strane američke vlade kao “neispravne, nestabilne i opasne”. Regulus Global je osporio ove tvrdnje, navodeći da su optužbe neutemeljene.

Istrage pokrenute nakon incidenta otkrile su da su mnoge firme, uključujući Regulus Global, koje su dobile višemilionske ugovore od Pentagona za naoružavanje sirijskih pobunjenika, imale malo ili nimalo prethodnog iskustva u takvim operacijama. Ovo je izazvalo zabrinutost u vezi s procesom provjere i odabira izvođača od strane američkih vojnih institucija.

Sirija/foto: nytimes.com

Također nekadašnji predsjednik Regulusa, Lee Tolleson, bio je među 22 izvršna direktora optužena za davanje mita zvaničnicima u Gabonu kako bi osigurali ugovore za isporuku oružja. Tokom istrage, Tolleson je priznao da je bio svjestan da će ministar odbrane i njegova porodica primiti “proviziju”, što je u ovom kontekstu značilo mito.

Međutim, porota nije uspjela donijeti presudu u ovom slučaju, a Tolleson je negirao krivicu. Nedugo nakon ovih oputužbi Lee Tolleson se povlači iz kompanije Regulus Global LLC.

Poslovanje kao i problemi sa isporukama oružja Ukrajini bili su predmetom interesa ukrajinskih medija obzirom na podatak da Ukrajina gubi značajna finansijska sredstva zbog neisporučenog oružja i zaliha za vojsku.

Istraživačka novinarka Tetjana Nikolajenko i članica Antikorupcijskog vijeća imenovala je pet problematičnih kompanija, uključujući američke Regulus Global i Global Ordnance, poljsku kompaniju Alfa Sp.z.o.o., češku kompanija AKM Group te hrvatsku kompaniju WDG Promet o čijem je djelovanju kontekstu Vitezita pisao magazin Žurnal.

Odličan strateški partner

Portal tacno.net pokušao je da se obrati kompaniji Regulus Global llc sa zahtjevom za komentar međutim dostupne email adrese sa zvanične web stranice nisu operativne.

Regulus Global

Institucije i resorna ministarstva u Bosni i Hercegovini godinama pokazuju zadivljujuće veliki stepen sposobnosti pronalaska ključnih strateških partnera u oblasti industrije.

U tom kontekstu dovoljno se prisjetiti slučaja strateške kompanije Aluminij d.d. Mostar čiju je infrastrukturu, brend ali tržišnu poziciju preuzeo kontroverzni izraelski biznismen Amir Gross Kabiri sa snažnim konekcijama s Rusijom i Kinom za simboličnih 30 hiljada KM mjesečnog najma.

Amir Gross Kabiri/foto: Aluminij industries

Podsjećamo na zabrinjavajući podatak da iz Federalnog Ministarstva za energiju, industriju i rudarstvo nemaju informaciju ko je prisustvovao sastanku na kojem je dogovoreno preuzimanje mostarskog Aluminijuma.

U ovom trenutku postavlja se pitanje kako će se informacije koje se pojavljuju u medijima o američkoj komapniji Regulus Global LLC odraziti na reputaciju ključnih i u ovom trenutku najznačajnijih bosankohercegovačkih kompanija u oblasti vojne industrije Pretisa i Binasa?

Prema nepotvrđenim informacijama portala Tačno.net komapanije Pretis d.d. i Binas d.d. u ovom trenutku imaju operativne probleme sa bankarskim poslovanjem obzirom na činjenicu da banke sa kojima posluju ne mogu da utvrde stvarnog vlasnika privatnog kapitala.

Na upite portala Tacno.net do objave ovog teksta nisu odgovorili: Obavještajno-sigurnosna Agencija BiH, Vlada FBIH, Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije, Uprava Pretisa i Binasa, Regulus Global LLC, Komisija za vrijednosne papire FBIH kao i komercijalne banke Union bank, Ziraat bank i BBI banka.

(Tacno.net)