JA I DALJE DRŽIM ČAS: Dodik ponudio minerale u zamjenu za slobodu

Dayton, Dayton2.0, visoki predstavnik, imovina, minerali, Ustav, zatvaranje OHR, pozivi, poruke, zahtjevi… sve je to stalo u kako je najavljivano jedan od najznačajnijih govora Milorada Dodika. Govorio je o Daytonu uoči obilježavanje godišnjice. Koja se obilježava u novembru. Jeste, malo je požurio. Ali, očito je, Dodiku se žuri

Interview.ba

I bi govor. Jedan od kako su najavili najznačajnijih. Uoči 30 godina od potpisivanja Daytonskog sporazuma.

Doduše, predsjednik Republike Srpske, malo je požurio. Za zaboravne godišnjicu Daytona obično obilježavamo u novembru. Ali, hajde, vanredne su okolnosti, pa je o „stanju i budućnosti BiH“ Milorad Dodik požurio reći koju riječ prije svih.

I govorio je. Sat vremena. Jer mu se tako može. A i poslanici na posebnoj sjednici Narodne skupštine imaju vremena. Nije da nisu navikli.

Šta je poručio? Ništa što bi opravdalo najave o jednom od najznačajnijih govora. U proteklih 30 godina, koliko traju i Dayton i Dodik manje, više sa njim nismo čuli ništa novo.

RS čvrsto, na braniku mira

Ah, otkrio nam je toplu vodu da Daytonski sporazum nije bio Dejtonski mirovni sporazum nije bio savršen, nije bio utopija, već je bio stvaran i postigao svoj osnovni cilj. Pa nam je objasnio da je datum parafiranja Daytona u RS državni praznik i da je za RS Dayton više od mirovnog sporazuma. On je garancija mira, ali garancija prava. 

I zato je RS živjela sukladno sporazumu, poštovala ga, pridržavala se odredbi podsjećao je one koji misle drugačije Dodik.

I danas, dok bošnjački političari ponovo insistiraju upravo na konceptu BiH koji je doveo do rata devedesetih godina prošlog vijeka, mi u Srpskoj čvrsto stojimo na braniku mira, braneći odredbe Daytona. Svaka naša borba za poštovanje Dayjtona nije samo borba za prava RS. To je borba za očuvanje mira i Ustava BiH i sprečavanje novih sukoba. I ma koliko nas zbog toga napadali, klevetali i lažno optuživali, mi smo ti koji poštovanjem Daytona branimo mir, branimo sporazum čija smo strana potpisnica – istakao je.

Dayton 2.0

Pa je dodao da se od 2021. godine sporazum i mir koji je donio, sve više napadaju i prelazi na poentu.

Zato vam se danas obraćam, ne u ljutini, nego sa ciljem, ne sa prkosom, nego sa odlučnošću i sa apelom da se poštuje zaključeni sporazum na osnovu kog je Bosna i Hercegovina i stvorena kao federalno – konfederalna zajednica dva entiteta, Republike Srpske i Federacije BiH i tri konstitutivna naroda: Srba, Hrvata, Bošnjaka/muslimana, ostalih i građana. Danas se obraćam sa pozivom da krenemo u direktne razgovore sa Federacijom BiH o vraćanju na osnove. Rezultat tih razgovora bio bi Dayton 2.0  – rekao je.

A šta to znači i šta ne znači?

To ne znači secesiju, ne znači eskalaciju, ne znači odustajanje od mira. To znači povratak na sporazum koji je prevashodno donio novi ustavno-pravni i politički poredak Bosne i Hercegovine, a time i mir. To znači ponovno potvrđivanje da se zakoni moraju tumačiti onako kako su napisani, a ne onako kako bi neki željeli da jesu.  To znači da jasno, mirno i odlučno kažemo da ne smijemo dozvoliti da se ustavni sporazum pretvori u nešto što nikada nije ni trebalo da bude – naglasio je Dodik.

“Originalisti Daytona”

Onda je situaciju u BiH usporedio s debatom koju u SAD vode oko Ustava. A u Republici Srpskoj, ističe Dodik, pristaju samo na doslovno tumačenje Dytona. Jer je funkcionisao sve dok ga „nisu preoteli“.  

Funkcionisao je sve dok ga nisu strane, neizabrane birokrate i takozvani “graditelji država” počeli tretirati kao prazan list za svoje političke i poslovne projekte. To nije demokratija. To nije stabilnost. I to nije mir. Slično je razložno i jasno istakao i predsjednik Trump rekavši da Sjedinjene Američke Države prestaju da grade druge države i prestaju da određuju kako će drugi narodi živjeti. Ako je ovo tačno, a jeste, Sjedinjene Američke Države ponovo su velike – dodao je.

Dodik: Nisam ja prava meta

I eto pravog trenutka da u ime cijele Republike Srske kaže  – dosta je bilo. Da je vrijeme da se svi vrate Daytonu. I naglasio kako u RS sebe smtraju „originalistima Dejtona“.

I  ponovio, jer bi volio da jasno razumije ko ne razumije.

Mi nismo ekstremisti.
Ne opstruišemo ništa. Ne podrivamo Dayton, nego pokušavamo da ga sačuvamo.

I to nije samo, uvjeren je zbog odbrane RS, već i odbrane Bosne i Hercegovina, koja može da funkcioniše kao zajednica ravnopravnih naroda. Uz uvjet da se svi drže potpisanog 1995, a ne prihvataju intervencije „neizabranih i nepotvrđenih službenika koji nikom ne polažu račune“.

Zato je RS spremna, ako postoji potreba za moderniziranjem Daytona, da se to učini – kroz razgovore, amandmane, i uz saglasnost strana potpisnica.

Šta je p ošlo po zlu?

A šta je pošlo po zlu, pitao je vrli pitac Dodik. Ukratko, visoki predstavnik.

Ali, da budemo jasni – ovdje nije riječ o jednom čovjeku. Christian Schmidt je tek lice sa plakata. Lice sa plakata generacija takozvanih “graditelja država” koji ne djeluju vojnim sredstvima, nego dekretima.  Ne tenkovima, nego kulturom eliminacije. Ne diplomatijom, nego zloupotrebom prava – pri čemu pod krinkom legalnosti uništavaju suštinu prava. Ovo čemu danas svjedočimo jeste postupanje bez ikakve odgovornosti – to je ideološko nametanje – uvjeren je Dodik.

Zato je iskoristio i priliku da pošalje poruku- kako je rekao bošnjačkim komšijama, hrvatskim partnerima i prijateljima u Sarajevu – da ono za što se danas zalaže RS nije samo u njenom interesu. Kad RS brani Dayton brani ga, rekao nam je Dodik, za sve u BiH. 

Zna on da je na sceni novi oblik političkog rata.

Da budemo jasni – uvedene su mi sankcije, prijete hapšenjem, predstavljaju me kao negativca i to oni koji odbijaju dijalog i pokušavaju da ga uguše. Ali, prava meta nisam ja. Prava meta je narod koji me je izabrao – građani Republike Srpske, birači koji su, na slobodnim i fer izborima, dali povjerenje viziji suvereniteta Srpske unutar Bosne i Hercegovine, a ne podređenosti stranom diktatu  – konačno je izgovorio.

Za sebe, veli, ne brine. Mogu mu uvesti sankcije, zabraniti djelovanje.  

Možete pokušati da me strpate u zatvor. Čak možete čak pokušati da me ubijete prilikom hapšenja. Ali, nijedan lider Republike Srpske – ni danas, ni sutra, niti ikada – neće se odreći prava na našu grudu, mimo onog što je dogovoreno u Daytonu, dakle mimo Ustava BiH. A ako je to test “podobnosti”, onda nikada nećete imati podobnog srpskog lidera.  Nikada. Jer, ovdje nije riječ o meni. Ovdje je riječ o volji naroda, o demokratiji – rekao je Dodik.

I nikome se neće povinovati jer on je izabran od naroda, poručio je „prijateljima u EU i svim ambasadama“.  

Mi ne odbacujemo Bosnu i Hercegovinu, onu ustavnu, kakva je ugovorena. Mi nismo prijetnja miru. Mi ne pozivamo na jednostrane poteze ili otcjepljenje. Mi samo odbijamo da živimo u sistemu u kom sporazum koji smo mi potpisali mijenjaju drugi, a posljedice ostavljaju nama.  Mi kažemo “ne” – i to ne miru, nego bezakonju pod krinkom reforme. Mi kažemo “ne”, mi želimo saradnju, ali odbijamo nametanja koja se nazivaju demokratskim, a nemaju nikakav demokratski legitimitet. Mi vjerujemo u dijalog, zato i pozivamo na dijalog. Vjerujemo u Dejton, zato ga i branimo. I vjerujemo u demokratiju i zato se ne bojimo da govorimo… –  rekao je.

Ovo nije poziv na pobunu

Drugi dio svog „istorijskog“ govora posvetio je kako je rekao, suštinskom pitanju koje se nalazi u samom središtu ove oluje – imovini, zemljištu i resursima ispod površine.

Kazao je da su opsežna geološka istraživanja potvrdila da RS leži na ogromnim rezervama kritičnih minerala – uključujući litijum, bor, stroncijum, natrijum i kalijum. To nisu, dodao je obični minerali, nego strateški resursi.

Zato, zna Dodik, nije slučajno što se Schmidt pojavio u BiH 2021. “upravo u trenutku kada su geološki stručnjaci potvrdili ova nalazišta i pokrenuo kampanju kriminalizacije Zakona o imovini RS, obustavio finansiranje iz budžeta naše stranke i zaprijetio našim institucijama?  

RS veli nije protiv da korist od ovih resursa podijeli sa svojim partnerima, da koristi od mineralnih bogatstava treba da uživaju svi građani, bez obzira na nacionalnu pripadnost, političku stranku ili mjesto prebivališta u Republici Srpskoj.

Jer, mi vjerujemo u partnerstvo, ali samo u ono koje počiva na međusobnom poštovanju prava naroda i entiteta i dogovoru. Ovo nije poziv na pobunu. Ovo nije prijetnja miru. Ovo nije, kako će neki tvrditi, projekat podjele. Ovo je poziv na povratak – povratak ravnoteži, povratak saglasnosti, povratak Daytonu – kakav je potpisan – poručio je Dodik.

Poruka Washingtonu

Zna i on da Bosna i Hercegovine ove 2025. godine nije ista kao što je bila 1995. godine. Zato danas Republika Srpska iznosi prijedlog, a ne zahtjev – predlaže strukturisan, vremenski definisan dijalog strana potpisnica Daytonskog sporazuma. Dijalog, koji postavlja jedno jednostavno pitanje – kako narednih 30 godina mira učiniti boljim od prethodnih?  

Onda je poslao poruku, za koju je uvjeren da će odjeknuti na Zapadu pa i u Washingtonu.

Predlažemo saradnju i partnerstvo. Mi već imamo dokazane prijatelje i partnere u svijetu. Imamo Rusiju, Kinu, Mađarsku… Sada tražimo partnera i u Sjedinjenim Američkim Državama. Tražimo Ameriku kakva je bila i kakva ponovo može biti – ne kao protivnika, ne kao okupatora, ne kao arbitra, već kao garanta mira, partnera u razvoju i zaštitnika našeg suvereniteta.  

No, to nije sve… Washingtonu je poslao konkretniju poruku/ponudu jer zna da su SAD duboko zabrinute zbog strateške zavisnosti od kineskih minerala.  

Spremni smo da podržimo napore Amerike da diversifikuje i osigura lance snabdijevanja kritičnim mineralima. Spremni smo da ponudimo vrijednost. Spremni smo da ponudimo transparentnost. Spremni smo da ponudimo saradnju zasnovanu na suverenitetu – a ne na korupciji, ne na ratu, ne na manipulaciji. Dajte nam slobodu, potvrdite naš već postojeći suverenitet, garantujte dejtonski ugovor, našu političku samostalnost i nezavisnost – i mi smo partneri – ponudio je.

Na kraju je Dodik ustvrdio da je RS spremna da gradi budućnost u kojoj će svi narodi napredovati.  

U kojoj će svi resursi, uključujući kritične minerale, biti iskorišćeni za razvoj cijele zemlje, a ne za bogaćenje pojedinaca.  U kojoj niko neće biti ućutkivan i niko neće biti krivično gonjen zato što brani sporazum koji smo svi potpisali. Saslušajmo jedni druge. Razgovarajmo – otvoreno, bez strane prisile. I počnimo odmah – zaključio je.

Poruka Europi

Poruka Europi bila je jasna:

Hajde da radimo zajedno – ne gazimo Dayton, sprovedimo ga. Svi želimo Evropu u kojoj se sporazumi poštuju, razlike uvažavaju, a suverenitet ne doživljava kao prijetnja, već kao temelj saradnje.

Posebne zahvale uputio je Srbiji, Moskvi i Kini, a potpisnicima Daytonskog sporazuma poziv – zatvorite OHR, ukinite visokog predstavnika, prepustite Ustavni sud domaćim sudijama.