Iako odavno ima status zaštićenog prijavitelja korupcije Mešić ostao bez posla, njegova tužba protiv bivšeg rukovodstva UIO je bila kazna, a ne pravda. Sindikat UIO na čelu sa Predragom Jelačom ne odustaje od kolege
Piše: S. KURT
Samostalni sindikat zaposlenika Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH nametnu je slučaj zaštićenog prijavitelja korupcije na dnevni red naredne sjednice Komisije za borbu protiv korupcije Zastupničkog doma Parlamenta BiH, koja je zakazana za ponedjeljak 14. aprila.
Kad je nedavno predsjednik Sindikata UIO Predrag Jelača bio na javnom saslušanju vezano za kupovinu nove zgrade ove državne institucije u Banja Luci pričalo se i još o mnogim temama. Pa je Jelača, između ostalog, obzirom da je riječ o Komisiji za borbu protiv korupcije iznio i problem Emira Mešića, koji je od Agencije za borbu protiv korupcije dobio status zaštićenog prijavitelja korupcije. Koji je, podsjećamo, dobio otkaz.

– Emir Mešić je tužio UIO, jer su mu bivši direktor Miro Džakula i njegovi saradnici, prije svega Elvir Muminović, namjestili dva disciplinska postupka nakon čega je dobio otkaz. Sudinica Dragica Miletić je nakon toga donijela nečasnu odluku. Zanemarila je Mešićev status i potvrdila je rješenje o otkazu – govori Jelača.
Velika nepravda
Podsjeća da se sada taj predmet nalazi pred Ustavnim sudom BiH.
– Ja sam iskoristio priliku kad sam bio na javnom saslušanju, da iznesem Mešićev slučaj. On je član našeg sindikata, njemu je nanesena velika nepravda. Bio sam malo zbunjen jer je Komisija za borbu protiv korupcije Parlamenta BiH ostala zatečena, nisu znali koliko je taj slučaj jak, nepravedan. Nedugo zatim uputio sam i zvaničan zahtjev da se Mešićev slučaj razmatra pred ovom Komisijom -ističe Jelača.

Na pitanje šta očekuje, kakve odluke, akcije mogu uslijediti nakon ove rasprave Jelača ističe :
– Očekujemo da se Komisija obrati Ustavnom BiH, odnosno Visokom sudskom i tužilačkom savjetu, da se preispita nečasna odluk i da se sudinice Miletić. Očekujem da VSTS interveniše kod Ustavnog suda da se tužba i apel Emira Mešića uvaže i da se on vrati na posao. Tako bi makar dio pravde bio zadovoljen, a država BiH stala u zaštitu Mešića kao zaštićenog prijavitelja, odnosno osudila postupke bivšeg direktora Džakule i Elvira Muminovića, koji je i danas na mjestu pomoćnika direktora Sektora za poslovne usluge UIO.
Mešić na liječenju, bez posla
Jelača dodaje da je činjenica da država nije stala u zaštitu i nije reagirala na nepravde koje su učinjene osobi koja ima status zaštićenog prijavitelja korupcije predstavlja poraz i države i sudstva.

– Država je pala na ispitu i to je sraman čin, koji je dozvolio Sud BiH i ostavili ga da se bori. Ja nisam, naš Sindikat nije i uvijek ću se baviti ovim slučajem. Žao mi je što u vrijeme kada je Mešiću činjena nepravda nisam bio aktivan u Sindikatu. Da jesam, vjerujte da do ovog ne bi došlo – zaključuje Jelača.
Na žalost, Emir Mešić već dugo je van Bosne i Hercegovine na liječenju. Kratko nam je poslao poruku:
– Neka raspravljaju, šta god da zaključe… Znali su za moj slučaj I ranije. Sad se stvarno više ne brinem oko toga… jer zdravlje ….
Za Jelaču i Sindikat ovo je ohrabrenje. Komisiji su poslali jasno i glasno :
– Protiv Emira Mešića je izvršena bezobrirna odmazda, mobing i diskriminacija zbog toga što je imao hrabrost da prijavi korupciju i nezakonitosti…
Ima, na žalost, još primjera
Sindikat UIO također traži da Komisija za borbu protiv korupcije procesuira sve počinitelje nezakonitih radnji kojima su oduzete zakonom zagarantirana prava Emiru Mešiću, narušili mu zdravlje, ugrozili život. Oni trebaju odgovarati, biti sankcionirani.
Na kraju, Sindikat poručuje da ovo, na žalost, nije jedini slučaj, da ima još primjera mobinga koje nad radnicima vrše “pojedinci koji nezasluženo i nezakonito zauzimaju rukovodne pozicije i zloupotrebljavaju položaj. “
Iz Sindikata su spremni iznijeti konkretne dokaze i o tome svjedočiti pred Komisijom.