Protiv su bili iz HDZ-a jer su ostali pri stavu da projekat ne može voditi državna kompanija BH Gas i zbog gubitaka u kojima se nalazi
Delegati Doma naroda Parlamenta Federacije BiH izglasli su Zakon o Južnoj interkonekciji.
To znači da je završena parlamentarna procedura donošenja ovog zakona kojeg su Sjedinjene Američke Države označile od ogromnog interesa za Bosnu i Hercegovinu. Zakon je usvojen s 51 glasom za, 14 protiv i četiri suzdržana delegata.
– Ovo je važan trenutak za Bosnu i Hercegovinu i za Sjedinjene Države. To je prilika za rješavanje gorućeg nacionalnog sigurnosnog problema obje zemlje – zavisnosti BiH o ruskom gasu – objavili su iz Ambasade SAD-a prije sjednice.
Restruktuiranje kompanije BH- Gas
Podsjećamo, 12. decembra je Zastupnički dom federalnog Parlamenta usvojio prijedlog ovog Zakona, za kojega nisu glasali zastupnici Hrvatske demokratske zajednice BiH, a zastupnici drugih stranaka s hrvatskim predznakom su bili suzdržani.
Na toj sjednici zastupnici su usvojili prijedlog zaključaka o restrukturiranju kompanije BH Gas, prema prijedlogu HDZ 1990. Restruktuiranje kompanije BH-Gas, je kako je jučer saopćeno, počelo, upravo sukladno odlukama Zastupničkog doma. Sve u cilju stvaranja podloge za implementaciju projekta Južne interkonekcije.
Sada predsstoji zaključenje Sporazuma između BiH i Republike Hrvatske o izgradnji gasovoda Južna interkonekcija.
Danas su zakon i raspravu pred Dom naroda predložili delegati Bošnjaci, te zatražili raspravu po hitnom postuupku, dok je stav Kluba Hrvata bila sporia proceduru. Oni su smatrali da značajan projekat, kao što je Južna interkonekcija ne treba biti “prelomljen preko koljena”.
Smanjenje zavisnosti
Tokom rasprave, koja je ipak održana, istaknuta je važnost ovog Zakona koji doprinosi smanjenju zavisnosti Bosne i Hercegovine od snabdijevanja gasom iz Rusije obzirom da predviđa još jedan dotok plina u BiH, ovog puta sa Zapada.
Preciznije, predviđena je izgradnja gasovoda između BiH i Hrvatske, povezanog s terminalom ukapljenog plina (LNG) na hrvatskom ostrvu Krk, a samim tim i sa evropskim gasovodima. Iz pravca Hrvatske, gasovod bi prolazio preko zapadne Hercegovine do srednje Bosne i Hercegovine. Predviđeni nositelj projekta je kompanija BH-Gas.