Tajništvo Bernske konvencije zatražilo obustavu eksploatacije rude u Varešu dok se ne razjasne pritužbe ekoloških aktivista. Bh. vlasti još ništa ne čine, radovi nesmetano teku. Adriatic Metals čeka zvanični papir, načelnik Vareša vjeruje da su aktivisti u zabludi
Nakon što je ekološka aktivistica iz Kaknja Hajrija Čobo iznijela optužbe na račun eksploatacije ruda u Varešu, stigla je naredba tajništva Bernske konvencije pri Vijeću Europe da vlasti u BiH zaustave radove.
Dok se ne razjasne činjenice koje je Čobo navela u tužbi.
Ona je za medije istakla da Vareš nije više onakav kakvog ga pamti. Mjesto gdje je odrasla, sada je raskopano.
– U rijeke se baca zemlja koja nije karakteristična za to mjesto – kaže.
Brine je rijeka Bukovica koja napaja Kakanjske izvore, pita se da li je zagađena.
Tajništvo Bernske konvencije izrazilo je izrazio žaljenje zbog izostanka službenog odgovora vlasti u Bosni i Hercegovini, koja je potpisnica Bernske konvencije, ključnog sporazuma posvećenog zaštiti biljnih i životinjskih vrsta te očuvanju njihovih prirodnih staništa.
Štetne posljedice za eko sistem
Također, istaknuta je ozbiljna zabrinutost zbog problema koje je Čobo iznijela u vezi s rudarskom aktivnostima kompanije Adriatic Metals u Varešu, što potencijalno dovodi do gubitka vrsta, degradacije staništa, zagađenja zraka, vode i tla te općenito štetnih posljedica za eko sistem.
Nadalje se navodi da je problematičan nedostataka sudjelovanja javnosti u procesu donošenja odluka, posebno kada je riječ o lokalnom stanovništvu.
Od obje strane, a posebno od vlasti BiH je zatražena dostava ažuriranih izvještaja o ovim pitanjima za nadolazeći sastanak Tajništva u proljeće iduće godine.
Do tada, evo odluke i zahtjeva kojim je potvrđeno da se pravni postupak protiv BiH nastavlja nakon što je Tajništvo Bernske konvencije krajem prošle godine u cijelosti prihvatio tužbu zabrinutih građanki i građana iz Kaknja okupljenih u neformalnu grupu Park prirode Trstionica i Boriva.
Podsjećamo, u tužbi je istaknuto da je izdavanjem koncesije za eksploataciju teških metala na izuzetno vrijednom i biološki raznolikom, ali istovremeno osjetljivom području, BiH prekršila odredbe Bernske konvencije te tako ozbiljno ugrozila opstanak rijetkih i strogo zaštićenih biljnih i životinjskih vrsta.
Na terenu isto
Hajrija Čobo navodi da je Tajništvo Bernske konvencije uradilo svoj dio posla.
Sad su na potezu nadležne vlasti iz BiH.
No, na terenu, u raskopanom Varešu, ništa se nije promijenilo.
Iz Kompanije Adriatic Metals tvrde da nisu dobili nikakav zahtjev niti pojašnjenje, niti zahtjev za informacijama ni od državnih institucija niti od Tajništva Bernske konvencije.
– Kada se to desi, biće nam drago ponuditi odgovore na sva postavljena pitanja. Na taj način ćemo osigurati da Sekretarijat dobije uvid u potpunu sliku situacije na terenu, koja je u pritužbi predstavljena kroz obilje neistina i netačnih informacija. Kompanija dodaje da je predmet iznošenja neistina i laži koje smo predali nadležnim pravosudnim organima ove zemlje zajedno sa svim evidentiranim dokazima – kazao je Alem Logo, izvršni ravnatelj kompanije Adriatic Metals BH d.o.o. Vareš za BHT.
Načelnik Općine Vareš Zdravko Marošević također tvrdi da tužitelji nemaju argumente.
– Nisu se usudili da pošalju ijedan papir nemaju argumente, već pokušavaju sa većih nivoa, evropskih, ljudi su osjetljivi na te teme, ali u suštini ja vjerujem, kada uđu u problematiku tek će tada shvatiti o čemu se radi, da se radi o Bosni i Hercegovini – naveo je Marošević.
Ekonomija i ekologija
O ekologiji, a na čemu insistiraju aktivisti, nema previše riječi. Jer pred ekonomijom ekologija nema previše prednosti.
A aktivisti su naveli kako rudarske aktivnosti koje se trenutno provode potencijalno dovode do gubitka vrsta, degradacije staništa, zagađenja zraka, vode i tla te općenito štetnih posljedica za ekosustav
NGG Park prirode Trstionica i Boriva ističe kako je izdavanjem koncesije za eksploataciju teških metala na izuzetno vrijednom i biološki raznolikom, ali istovremeno osjetljivom području, Bosna i Hercegovina ozbiljno ugrozila opstanak rijetkih i strogo zaštićenih biljnih i životinjskih vrsta.
A to je jedino što zanima aktiviste i ekologe.
Ne vjeruju obećanjima o tome da će se, kako tvrde iz Adriatic Metals Projektu Vareš na Veovači i Rupicama naći čak i plemeniti metali.
Koji su začas u našim medijima postali suho zlato.
A šta će nam zlato bez rijeka, šuma i divne prirode?