U Bosni i Hercegovini trenutno je 12474 oboljelih, oporavljenih 6092 i umrlih 327 od Korona virusa. Iako su brojke alarmirajuće građani/ke ulicama šetaju bez maski na licu i adekvatne fizičke distance. Zašto su prestali poštivati mjere u najtežoj situaciji od početka pandemije u Bosni i Hercegovini za Interview.ba govore psiholozi Srđan Puhalo i Ismet Dizdarević.
– Navikli smo se na Koronu. A to znači da je više ne doživljavamo kao tako veliku opasnost. Taj naš odbrambeni mehanizam da budemo oprezni, da budemo distancirani, popušta. Svjesni smo pravila, ali mislimo da se to nama neće desiti, odnosno da se to dešava nekome drugom. Govorimo „smao ovaj put neću staviti masku, neću poštovati neku od mjera“ i to ‘samo ovaj put’, dovelo je do toga da imate veliki broj zaraženih ljudi, a samim time i veću vjeravatnoću da će virus dalje širiti– kaže Puhalo za Interview.ba.
Direktorica Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS) Sebija Izetbegović nedavno je za N1 kazala kako građani/ke ili nisu dovoljno informisani ili nemaju dovoljno povjerenja u sredstva informisanja i mjere kriznih štabova. Međutim, Puhalo ističe kako građani generalno nemaju u povjerenje u institucije.
– Riječ ljekara ne znači ništa naspram riječi političara. Kad vidiš naše političare na promociji jahte bez maske, kako da se ti pridržavaš mjera? Običan čovjek će reći zašto se mi moramo paziti ako se ne paze premijeri, ministri, šefovi stranaka…I generalno zbog tog nepovjerenja institucijama riječ ljekara jednako vrijedi kao riječ neke domaćice na Facebooku koja kaže da je Korona glupost, da je bezveze, izmišljenja i tako dalje – kaže Puhalo.
Psiholog Dizdarević za Interview.ba navodi kako pojedine osobe iz zdravstva, koje bi trebale da pruže pomoć građanima/kama često daju kontradiktorne informacije.
– U ovoj situaciji kada se govori bilo koja razlika onda će čovjek reći: „Ma šta priča. Ne znaju ni oni šta treba učiniti u ovom momentu“. Govoriti o perspektivi šta će biti s nama jako je teško, ali treba prepustiti onim pojedincima koji u ovoj situaciji najviše znaju i najviše nam mogu pomoći u tome da se snađemo – poručuje on.
Prema njegovom mišljenju građani/ke ne nose maske: „Zato što misle da im ne treba. Neki kažu da ih maska guši ili da im ne pomože. A ima i onih koji misle da su hrabri i da im Korona ništa ne može“. S druge strane, kako kaže, postoje oni/e koji/e nose maske i drže distancu, što stvara konfuziju, da li nositi masku ili ne.
– Sve te informacije na običnog čovjeka djeluju nefinromativno i on odlučuje da se ponaša na svoj način – ističe Dizdarević.
I dok građani/ke lutaju u polju nedovoljnih informacija, neadekvatnog usmjerenja u konkretnoj situaciji, brojke oboljelih rastu iz dana u dan, a zdravstvenom sistemu prijeti realan scenariji Španije. Na ovu činjenicu već duže vremena upozoravaju stručnjaci/kinje, koji/e smatraju da trenutno postoje kapaciteti i uslovi da se odgovori na ovu krizu, ali da u tom smislu budućnost nije svijetla.
(A.Š., Interview.ba)