Posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS), u vezi s odlukama Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, bit će održana sutra u Banjaluci.
Zasjedanje je zakazano na zahtjev entitetske predsjednice Željke Cvijanović, koja je predložila samo jednu tačku, koja je naslovljena kao “Informacija u vezi antidejtonskog djelovanja Ustavnog suda BiH“.
Razlog za sjednicu parlamenta RS-a je odluka Ustavnog suda BiH o neustavnom članu 53. Zakona o poljoprivrednom zemljištu, koju srpski zvaničnici ne prihvataju i smatraju štetnom za RS.
U materijalu, koji je dostavljen poslanicima uoči posebnog zasjedanja, navedeno je da neprovodiva odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine prema kojoj bi poljoprivredno zemljište bilo izuzeto iz vlasničke strukture, jer bi se njome oduzela i teritorija RS-u.
Cvijanović je u srijedu, 12. februara, rekla da predstavnici RS u institucijama BiH obustavljaju rad u odlučivanju o bilo kojem pitanju iz nadležnosti organa BiH, dok se ne usvoji novi zakon o Ustavnom sudu, bez stranih sudija.
“Odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine o Zakonu o poljoprivrednom zemljištu u RS-u je konačna i obavezujuća, a svi koji se protive i spriječavaju njeno provođenje suprostavljaju se Ustavu i Dejtonskom mirovnom sporazumu”, upozorio je nakon toga potpredsjednik bh. entiteta RS Ramiz Salkić.
Ukazao je da će najavljena blokada državnih organa BiH donijeti štetu svim građanima i predstavlja antiustavno djelovanje srpskih predstavnika.
Nakon apelacije sedam bošnjačkih delegata u Vijeću naroda RS-a Ustavni sud BiH je donio odluku kojom je član 53. Zakona o poljoprivrednom zemljištvu RS proglasio neustavnim.
Taj član određuje da je poljoprivredno zemljište koje je bilo javno dobro ili državno vlasništvo po sili zakona posjed i vlasništvo RS.
Nakon što su politički predstavnici iz RS najavili da će obustaviti rad u odlučivanju po bilo kojem pitanju iz nadležnosti organa BiH do usvajanja novog zakona o Ustavnom sudu BiH, bošnjački predstvanici vlasti i ambasadori Kvinte izrazili su nazedovoljstvo zbog blokade i istakli da su odluke tog suda obavezujuće i moraju se provoditi.
Pročitajte još:
Dvadesetogodišnji Ahmed iskoristio manjak konkurencije i otvorio piceriju u Mostaru
(N1/Interview.ba)