SARAJEVSKE OBMANE I TAJNE: “Jeftina” kineska pruga “oteta” od GRAS-a

Niko nije vidio ugovor s kineskim izvođačem radova, ne zna se zašto su pravljeni aneksi ugovora. Ne zna se ko je odlučio da pruga bude uknjižena na Ministarstvo. Ne zna se ko je i da li izdao upotrebnu dozvolu. Zna se da je kineski izvođač radova zahtjevao a sve bude „poslovna tajna i povjerljiv podatak“

Piše: Rubina ČENGIĆ

Rekonstrukcija tramvajske pruge kroz Sarajevo, na potezu Čengić Vila – Ilidža prepuna je tajni.

Od početka se na ovom projektu tajne lijepe jedna na drugu. Najprije ugovor s kineskom kompanijom, o kojem javnost, navodno upravo zbog zahtjeva izvođača, ne zna previše. Ne zna se koje su garancije date investitoru ili izvođaču radova, kakve su moguće posljedice po javnu imovinu i novac zemlje koja se zadužuje.

Dalje, javnost nije obaviještena koliko je zapravo rekonstrukcija koštala.

Na kraju, malo je illi gotovo poznato da je pruga (preko noći!) postala vlasništvo Ministarstva saobraćaja u Vladi Kantona Sarajevo, odnosno uknjižena je na Ministarstvo.

Ko je vlasnik pruge?

U gradskom saobraćajnom preduzeću, GRAS o vlasništvu ne znaju puno.

Stara pruga je bila vlasništvo GRAS-a, a sada nisam siguran da li je na sudu završen proces uknjižbe pruge na Ministarsvo. Zaista nemam vremena da vodim računa i o tome – kaže direktor GRAS-a Senad Mujagić.

Još se ne zna koliko je koštala obnova pruge

Iz Opštine Novo Sarajevo kažu da su upotrebnu dozvolu dali  – Ministarstvu.

– Služba za oblast prostornog uređenja i urbanizma 10.11.2023. godine Ministarstvu saobraćaja Kantona Sarajevo kao investitoru izdala  upotrebna dozvola za radove na sanaciji i rekonstrukciji tramvajske pruge na području Općine Novo Sarajevo, za  LOT 2 – od raskrsnice na Otoci do Čengić Vile i dio LOT 3 – od raskrsnice Čengić Vila do raskrsnice kod Muzeja-Tehnička škola. Konstatovano je da se navedeni dio tramvajske pruge kao tehnički ispravan može koristiti – pišu iz Opštine Novo Sarajevo.

Ko izdaje dozvolu?

Iz opština Novi Grad i Ilidža, kroz koje ova pruga takođe prolazi, do zaključenja teksta nismo dobili odgovor na pitanja da li su oni dali upotrebne dozvole za prugu i kome.

Iz Ministarstva komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo kažu da nisu bili uključeni u izdavanje rješenja.

Sva rješenja – urbanistička saglasnost, odobrenje za rekonstrukciju, kao i tehnički pregled i upotrebna dozvola je nadležnost općine. Ministarstvo saobraćaja KS je investitor i organ koji je trebao ishodovati navedena rješenja. Ministarstvo komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša Kantona Sarajevo nije nadležno za izdavanje potrebnih rješenja u ovom slučaju – pišu iz pres službe Ministarstva.

Ko je trebao dati dozvolu?

U Upravi za inspekcijske poslove KS kažu da nisu pregledali rekonstruisani dio tramvajske pruge ni tokom rekonstrukcije ni kada su radovi završeni jer oni nisu nadzorni organ.

Pojedini sudski vještaci građevinske struke smatraju da je za prugu, koja je kantonalni projekat, upotrebnu dozvolu moralo dati kantonalno ministarsvo. No, o tome ne žele govoriti detaljnije jer nisu imali priliku vidjeti ugovor.

Podsjećanja radi, kantonalna vlast u Sarajevu je imala plan da zbog velikih dugova GRAS-a i brojnih hipoteka na imovinu, registruju novo preduzeće. Odluka o osnivanju Kantonalnog javnog komunalnog preduzeća Javni prijevoz Sarajevo d.o.o.  je dobio saglasnost Ureda za zakonodavstvo Vlade Kantona, Ministarstva pravde i uprave i Ministarstva finansija Kantona. Ova je ideja upućena Skupštini Kantona na daljnje postupanje i bila je na dnevnom redu jedne sjednice. No, kao i sve druge tačke dnevnog reda tada, povučena je iz „tehničkih razloga“.

Pitanja bez odgovora

Iz Ministarstva saobraćaja u Vladi KS do zaključenja ovog teksta nisu odgovorili na pitanja  – ko je vlasnik pruge i ko je odgovoran za eventualne nezgode na pruzi ili popravke u slučaju kvara/oštećenja; kome se GRAS kao korisnik pruge može obratiti u slučaju da uoči nepravilnosti, a kome Ministarstvo kao investitor.

Odgovor na ova pitanja bi mogao biti u Zakonu o javnom prijevozu putnika u Kantonu Sarajevu iz 2022. godine.

Prema ovom Zakonu„operater, a to je svako pravno lice upisano u sudski registar za vršenje djelatnosti gradskog i prigradskog prijevoza putnika, je dužan da na teritoriji Kantona raspolaže potrebnom infrastrukturom za kvalitetno obavljanje prijevoza, parkiranja i održavanje vozila… Zakon predviđa da se tramvajska infrastruktura sastoji se od tramvajskih stajališta, pruge i postrojenja koja pripadaju tramvajskoj pruzi, uključujući elektrovučne podstanice, kontaktnu mrežu sa nosačima i pripadajućim napojnim kablovima“…

Zastupnici se “ne sjećaju detalja”

Zakonom je takođe najavljeno i da ćeza izgradnju i održavanje tramvajske infrastrukture ministar donijeti Pravilnik za projektovanje, građenje i održavanje tramvajske pruge u Kantonu“. 

No, u istom zakonu stoji i to da vlasnik saobraćajne infrastrukture namijenjene za tramvajski (i trolejbuski saobraćaj, žičaru i kosi lift) može obavezu održavanja infrastrukture prenijeti na operatera javnog prijevoza putnika. 

Dakle –  operater mora imati infrastrukturu, ali vlasnik infrastrukture obavezu održavanja može prenijeti na operatera… Djeluje nelogično, no zastupnici u Skupštini kantona Sarajevo se „baš ne sjećaju detalja zakona i ne mogu ga komentarisati“.

Ni ugovora ni objašnjenja

Iz Ministarstva Saobraćaja nisu odgovorili ni na osnovna pitanja – koliko je u konačnici koštala izgradnja, koliko je aneksa napravljeno na osnovni ugovor i za koje namjene, odnosno šta su bili razlozi za anekse, ako ih je bilo. Nisu odgovorili šta je garancija ili kolateral za vraćanje kredita; zašto ugovor nije javan i koja prava ima izvođač radova ukoliko iz bilo kog razloga kasni plaćanje?

Naime, arhitekta Faruk Kapidžić, zastupnik u Skupštini KS i član skupštinske Komisije za prostorno uređenje, stambeno-komunalnu politiku, infrastrukturu i zaštitu okoliša je javno upozoravao da je pruga tehnički pogrešno urađena.

Nisam 100 posto siguran, ali znam sigurno da neki detalji neće polučiti trajnost. Stara pruga je trajala 30-40 godina. A za ovu novu nisam siguran da će trajati dugo, po onome što sam vidio. Ima tu nekih tehničkih detalja koji mi nisu jasni. Možda imaju neko obrazloženje, ali stavljati tečni beton u vanjsku ploču, to je u stručnom smislu vrlo pogrešno, jer mraz, voda, snijeg, dakle ti uslovi..taj tečni beton kada stavljate to brzo upropasti jer počne da puca i da se komi – kazao je Kapidžić za Source.ba još prije dvije godine.

Milioni, kamioni i šljunak

Ranije je u Skupštini Kantona Sarajevo navodio je da je cijena rekonstrukcije pruge, iako je izvorno ugovorena na oko 40 miliona KM ili 20 miliona eura, koliko je kredit EBRD za te namjene, možda i 75 miliona KM zbog većih količina šljunka koji je stavljen umjesto zemlje.

Stvarnu cijenu nećemo saznati jer je ugovor tajan, a ta razlika je možda mogla biti 5 miliona, ali 35 nikako rekao je Kapidžić.

Istraga je otvorena?

Podsjećanja radi, zbog odluke Ministarstva da iz „ekonomskih interesa izvođača radova ne objavi ugovor s izvođačima, kineskim kompanijama China Shandong International Economic & Technical Cooperation Group Ltd. i China Railway No.10 Engineering Group“, Transparency international je tužio Ministarstvo za nepoštovanje Zakona o slobodi pristupa informacijama.

Istovremeno, prema nezvaničnim informacijama, Tužilaštvo KS je pokrenulo istragu oko cijene gradnje pruge i kvaliteta radova.

Ovo nije prvi ugovor u BiH koji je, iako plaćen javnim novcem, tajna za javnost jer tako traže kineske kompanije kojima je povjeren posao, pogotovo ako su kineske banke i kreditori za date poslove.

Šta javnost (ne) zna?

Ilustracije radi, krajem marta ove godine Ministarstvo vanjskih poslova Hrvatske je objavilo informaciju prema kojoj su da su Kinezi kreditno uložili više od tri milijarde američkih dolara u Bosnu i Hercegovinu do 2023. godine.

Podaci MVP Hrvatske o kineskim ulaganjima u BiH

Ovo je objavila i Agencije za unapređenje stranih investicija (FIA), a pozvala se na istraživanje China Global Investment Tracker… 

Istaknuto je kako kompanija Shandong, koja je već duže vrijeme prisutna u Srbiji. gradi autocestu Banjaluka – Prijedor, vrijednosti oko 300 milijuna eura, a 2018. godine otvorila je tvrtku kćer SDHS-CSI BH u Banja Luci.

Mi gradimo autocestu, autocesta gradi nas

Iste godine s Vladom RS-a potpisan je ugovor o koncesiji za izgradnju autoceste Banjaluka – Prijedor.

Ista kompanija nedavno je iskazala interes za izgradnju brze ceste Sokolac – Bijeljina, a kako je rekao direktor Mingha Wang, postoje i dugoročni planovi za rekonstrukciju željeznica u Republici Srpskoj.

Ugovor za pravac Banja Luka Prijedor

Da su ovi planovi realni svjedoči i činjenica da Vlada RS već pregovara s Chinese Railway Engineering Corporation, koja je službeno objavila da će svoje europsko predstavništvo preseliti iz Varšave u Banja Luku, budući da Republika Srpska ima veliki potencijal.  CRBC je nedavno potpisao Memorandum s Vladom RS-a o izgradnji 15 kilometara autoceste Foča – Šćepan Polje.

Prema izjavi premijera RS-a Radovana Viškovića, projekt je vrijedan oko 100 miliona eura.

Problem s tajnošću ovih ugovora je to što javnost ne zna koje su garancije date investitoru ili izvođaču radova i kakve su moguće posljedice po javnu imovinu i novac zemlje koja se zadužuje.

O ovome je pisao i portal Valter upozoravajući na tajnost ugovora s Kinezima.

Ni transparentnosti, ni odgovornosti

Politolog i dekan na sarajevskom Fakultetu političkih nauka Sead  Turčalo za portal Interview.ba kaže da vlast ne bi smjela prioritet staviti na cijenu radova već voditi računa o javnom interesu građana.

Kineske kompanije igraju sve značajniju ulogu u infrastrukturnim projektima u Bosni i Hercegovini. Međutim, ova uloga je često praćena nedostatkom transparentnosti i odgovornosti. Primjeri projekata kao što su Termoelektrana Stanari i hidroelektrana Bileća ukazuju na slične probleme netransparentnosti ugovora i nedostupnosti informacija o financijskim aranžmanima. Ovakav pristup stvara okruženje pogodnije za korupciju i zloupotrebe, dok javnost ostaje uskraćena za ključne informacije koje se tiču javnih resursa i budžeta – kaže Turčalo.

Prof. Turčalo, dekan FPN Sarajevo

On naglašava da uloga kineske kompanije u rekonstrukciji tramvajske pruge u Sarajevu pokazuje nekoliko ključnih problema.  

Prvo, netransparentnost ugovora ozbiljno podriva povjerenje javnosti. Proglašavanje ugovora tajnim, uz nedostatak detaljnih informacija o troškovima i uvjetima, otvara prostor za sumnje u potencijalne nepravilnosti. Drugo, povećanje troškova zbog nepredviđenih okolnosti, kao što su međunarodna previranja i porast cijena materijala, pokazuje slabosti u planiranju i upravljanju projektom. Kineska kompanija je očigledno koristila pravo na korekciju cijena, što je dodatno povećalo troškove za investitora, u ovom slučaju Ministarstvo saobraćaja Kantona Sarajevo, i potencijalno stavilo dodatni teret na budžet građana – zaključuje  Turčalo.

Sarajevska zbrka

A kad je riječ o sarajevskoj tramvajskoj pruzi, za finansiranje izvođenja ovog projekta BiH je zaključila ugovor o kreditu s Evropskom bankom za rekonstrukciju i razvoj (EBRD) 5. 2. 2020. godine.

Zajmoprimac je BiH s podrškom FBiH, Kantona i Ministarstva saobraćaja kao investitora. Iznos odobrenog kredita je do 20 miliona eura. Podugovor kredita za Projekat modernizacije Javnog gradskog prevoza između FBiH i Kantona zaključen je 8. 12. 2020. godine. Otplatu kredita vrši Kanton prema FBiH sa rokom otplate 15 godina i grace periodom od tri godine (uključen u rok otplate kredita), kamatna stopa je šestomjesečni EURIBOR plus marža 1% godišnje, jednokratna provizija iznosi 1% na iznos glavnice i provizija na nepovučeni iznos kredita iznosi 0,5% godišnje. Kredit je proglašen efektivnim 31. 1. 2020. godine.  Kanton je, prema procedurama EBRD-a, proveo postupak javne nabavke kroz otvoreni jednofazni tender koji je kasnije produžen za 14 dana. Tendersku dokumentaciju je preuzelo 111 ponuđača, a ponude dostavilo šest kompanija: China Shandong International Economic & Technical Cooperation Group, Ltd. (23.906.356 EUR), China Civil Engineering Construction Corporation (31.227.675 EUR), YM – YAPIRAY Joint Venture (32.580.611 EUR), JV Euro-Asfalt d.o.o. & DUHA a.s. (31.473.674 EUR), JVCA: Strabag AG & Strabag d.o.o. Sarajevo & STRABAG Sp.zo.o. (37.804.087 EUR) i Gülermak Ar Sanayi nşaat ve Taahhüt A.Ş. (33.659.407 EUR).

Kriterij je bio najniža cijena

Kriterij za odabir najpovoljnijeg dobavljača bila je najniža cijena, te je nakon ocjene ponuda odabrana China Shandong International Economic & Technical Cooperation Group, Ltd.

Prema izvještaju Ureda za reviziju institucija u FBiH, dokumentaciju za ovu investiciju „čine ugovor kao jedinstven akt bez dodataka, pojašnjena ponude, pismo prihvatanja ponude, pismo ponude, dodatak ponudi, posebni uslovi ugovora, opći uslovi ugovora, specifikacije, nacrti, predmjer radova i dodatne informacije izvođača“.

Iz revizorskog izvještaja

Revizori su utvrdili i da su „tokom izvođenja radova potpisane tri izmjene ugovora“, ali ne navode cijenu i vrstu  radova. 

Transparentnost, pa sve ostalo

Prof. Turčalo upozorava da vlasti svakako moraju birati transparentnost i odgovornost prema građanima iznad svega.  

Iako je privlačno izabrati jeftinije radove, iskustvo pokazuje da takvi ugovori često dovode do dodatnih troškova, netransparentnosti i rizika po kvalitetu izvedenih radova. Transparentnost i odgovornost su ključni za osiguranje povjerenja javnosti i sprječavanje korupcije, što često svi naglašavaju kao prioritet Vlade moraju zahtijevati jasne i javne ugovore te osigurati da su svi uvjeti poznati i dostupni zainteresiranim građanima, kako bi se osigurala odgovornost izvođača radova i zaštita javnog interesa – kaže Turčalo.

Direktor kineske kompanije Shandong International Economic & Technical Cooperation Group Ltd., (CSI) Liu Rucheng je za portal Raport u maju 2022. godine najavio da će cijena radova biti veća od ugovorene jer zbog uticaja međunarodnih previranja dolazi do velikog povećanja cijene rada i robe, a izvođač ima pravo da primijeni korekciju cijene prema ugovorenim uslovima.

Objasnio je da investitor objavi ugovor s njima jer on smatra da su „dosadašnje informacije koje je zainteresovanim medijima dostavilo Kantonalno ministarstvo prometa dovoljne da izađu u susret građanima i javnosti jer sadrže sve tražene informacije, a da su  podaci u Predmjeru radova koji su sastavni dio potpisanog ugovora su poslovna tajna i povjerljivi podatak Izvođača i njihovo objavljivanje u javnosti može dovesti Izvođača u nepovoljan položaj u odnosu na konkurenciju“.

Dugovi i novo preduzeće

Iz pojedinih izjava za medije koje su ranije dali predstavnici Ministarstva saobraćaja u Vladi KS „činjenica da je ugovor o kreditu potpisan sa EBRD dovoljna da javnost ima povjerenje u ovaj projekat“.

Direktor kineske kompanije Shandong International Economic & Technical Cooperation Group Ltd., (CSI) Liu Rucheng u maju 2022. godine najavio da će cijena radova biti veća od ugovorene

No prema revizorskom izvještaju – Ministarstvo je u 2020. godini za realizaciju Projekta rekonstrukcije tramvajske pruge provelo postupak javne nabavke prema procedurama EBRD-a kroz otvoreni jednofazni tender (bez pretkvalifikacije),…. obavještenje o tenderu objavljeno je 29. 1. 2020. godine, a 23. 6. 2020. godine Ministarstvo saobraćaja je objavilo poziv na tender nakon što je Banka dostavila no-objection (potvrdu o ispravnosti) na nacrt Tenderske dokumentacije (Izvještaj o obavljenoj reviziji Kantona Sarajevo za 2021. godinu).