Ne računamo li cjepiva koja su došla posredstvom COVAX mehanizma, vlasti BiH nisu kupile niti jednu, jedinu vakcinu za svoje građane
Piše: Senka KURT
Previsoka je i tragična cijena koju su građani Bosne i Hercegovine platili zbog političkih igara, nerada, neznanja, bahaćenja i kriminala u proteklih godinu i pol.
Od marta prošle godine do danas Bosna i Hercegovina u vrhu je liste zemalja u regionu po broju preminulih u odnosu na broj stanovnika.
Samo u Sarajevu u martu ove godine umrlo je više od 600 osoba. Prema worldometers.info, Hrvatska se u tom periodu nalazila na 21. mjestu po smrtnosti na milion stanovnika, dok je Srbija na 61. poziciji. S više od 6.500 preminulih, naša je zemlja tada bila u top 10 u svijetu po broju smrtnosti od posljedica korona virusa na milion stanovnika.
Čekanje, čekanje, pa opet čekanje
Dok se svijet grčevito borio da nabavi vakcine, propagirao akcije, tražio načine da stigne do spasonosnog lijeka, u Bosnu i Hercegovinu stizale su uglavnom donacije, ponekad od 5.000 vakcina, koje je među prvima baš osobno u Sarajevo donio srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić ili od 50.000 iz Malezije, Slovenije, prijateljskih zemalja. BiH upravo očekuje najveću donaciju od čak 500.000 doza Pfizera, koju je obećala Vlada Sjedinjenih Država.
Prve vakcine koje su osigurale bh. vlasti, dopremljene su krajem marta ove godine. Riječ je o 23.400 doza vakcina BioNTech/Pfizter koje su u našu zemlju stigle putem globalnoga mehanizma COVAX. To je bila i najveća isporuka.
BiH je inače uplatila 13 miliona dolara za 1,2 miliona doza vakcina.
Do danas, ne računamo li vakcine COVAX-a BiH nije kupila niti jednu dozu spasonosne vakcine, a ni oko ovih se nije previše pomučila jer je trebalo samo javiti se COVAX-u.
Zašto je to tako pitaju se građani Bosne i Hercegovine. Oni koji nisu dobili niti jednu dozu, ali i oni koji su ovih dana trebali na revakcinaciju. U Sarajevu su čekali, ali vakcina nema. Pa se opet čeka.
Koliko nas je uopće vakcinisanih možda samo zna Azira s kašikama, jer Bosna i Hercegovina nema centralnu evidenciju vakcinisanih, pa je taj podatak nepoznanica. Pa kad bi sistemom “baba, baba” krenuli od kantona do entiteta, preko Distrikta do državnog nivoa podaci svakako ne bi bili kredibilni.
Jedan podatak je o onima vakcinisanim u BiH, drugi o onima koji su po vakcinu otišli u Srbiju ili su to učinili u nekoj od zemalja EU ili čak svijeta. Pričao mi je režiser Haris Pašović, koji se vakcinisao u Moskvi (Sputnik V, dakako), da to nije bilo nikakav poseban niti problem niti procedura.
– U čuvenoj moskovskoj operi “Helikon” gdje su Rahmanjinov i Rimski-Korsakov premjerno izvodili svoja djela, u sali ispod salona gdje je izložen kostim Marie Callas, primio sam vakcinu Sputnik V – pohvalio se Pašović.
Mi se nismo imali čim pohvaliti. Svi su i svako zakazali u BiH kad je vakcinacija u pitanju. Potrošili smo kilometre papira objašnjavajući šta sve nije valjalo u zdravstvenom sistemu prije svega u Federaciji, a posebno u Kantonu Sarajevo, tokom pandemije. No, valja ponoviti odgovorni se nisu snašli kad su nam najviše trebali. Ni kad je u pitanju nabavka respiratora, ni kod direktnih nabavki vakcina.
Sve je uglavnom ostalo na pustim obećanjima, koje premijer Federacije BiH Fadil Novalić voli rasipati i davati otprilike čim se probudi.
Politička analitičarka Ivana Marić podsjetila je nedavno na sva lažna obećanja i pitala zašto ne vjerujemo Novaliću kad kaže da će vakcine stići sljedeće sedmice.
– Iz njegovih izjava od početka godine se jasno vidi da čovjek samo govori istinu i ništa osim istine – navela je ironično Marić.
Kad Novalić neće da glumi državu
Pa ćemo kratko o svim obećanjima, najprije o onom od 21. januara gdje se Novaliću pridružio i predsjednik RS Radovan Višković u opredjeljenju za nabavku vakcina. Zatim je u martu Novalić kazao da je ugovor o nabavci eto, negdje za dan dva, pa da će stići vakcine do sredine marta, pa da će dvije firme nabaviti Sputnik V…
Raspoloženje je palo baš negdje pred kraj marta kad je Novalić kazao da “smo htjeli glumiti državu mi bi nabavili vakcine u decembru”.
Pošto nikome nije bilo do glume, jer je ova izjava došla u momentu kad su obarani rekordi smrtnosti od korone, javnost je bila zgrožena. No, to nije smetalo Novaliću. Krajem marta objavio je da postoji dogovor da Vlada FBiH i kantoni “zamole” 500.000 doza vakcina. Koga i gdje nismo saznali.
Pa smo onda čuli da se nabavljaju vakcine od Kineza, da se traže “kroz tri kanala”. Trešnja na kolaču bila je izjava da “BiH ima veliki broj vakcina, ali imamo krivi pristup”, te ona još čuvenija Fadilova da “nismo potrčali za vakcinama da ne budemo pokusni kunići kao Srbija i Izrael”.
Sve ostalo je ušlo u legendu. Kako god bilo, vakcina nema. U globalnoj igri s nabavkom vakcina nas nema. Političari tvrde da je COVAX najprije dijelio cjepiva bogatima, te su se između sebe prepirali čija je zapravo odgovornost da nabavi vakcine.
Stranka demokratske akcije (SDA) čiji je premijer Novalić, direktno je za nedostatak vakcina optužila partnerske SNSD i HDZ.
– Predsjedavajući VM BiH (Zoran Tegeltija) je iz SNSD-a, a ministrica civilnih poslova BiH (Ankica Gudeljević) je iz HDZ-a (Hrvatske demokratske zajednice) BiH. Na nivou FBiH ministar zdravstva (Vjekoslav Bevanda) je iz HDZ-a, kao i direktor federalnog Zavoda za javno zdravstvo (Davor Pehar) – kazao je svojevremeno visoki dužnosnik SDA Halid Genjac. Inače,još jedan od doktora u politici.
Drugi je doktor, umirovljeni infektolog Bakir Nakaš upravo zbog nedostatka vakcina Tužiteljstvu BiH predao kaznenu prijavu protiv gore pobrojanih dužnosnika. Dr. Nakaš predvodi nemalu grupu onih kojima je oduzeto pravo na život, zdravlje, liječenje.
– Najodgovorniji su zloupotrijebili položaj i propustili priliku da pored COVAX mehanizma osiguraju dodatne količine cjepiva putem direktne nabavke – objasnio je dr. Nakaš.
Kad su građani u BiH vidjeli da nema koristi ni od obećanja, niti od čekanja logično su se prvo okrenuli susjedima. Srbija je zvanično od 3. juna, a nezvanično još u martu omogućila građanima BiH da se besplatno vakcinišu gdje žele, te dobiju certifikat kao i građani Srbije.
Tako je masovni odlazak u Srbiju po vakcinu, unatoč snažnom negodovanju Stranke demokratske akcije, postao svakodnevnica.
Šemsudin Mehmedović – ko koga vara?!
Zastupnik SDA u Parlamentu BiH Šemsudin Mehmedović kazao je tim povodom da “Srbija vakcinacijom vara građane BiH”.
– Građanin BiH, ako ode u Beograd ne može proći ispod 200 – 300 KM troškova, koje ostavi u Republici Srbiji i naravno dobije vakcinu koja košta nekih dvadesetak KM. Ako pogledamo ekonomskim rezonom, oni zapravo vrše prevaru građana BiH – kazao je Mehmedović za BHRT.
Za ovu nesuvislu misao opravdao se u istom intervjuu objašnjavajući da za ovakvu situaciju nije kriva Srbija, već Vijeće ministara BiH, koje se prema njegovom mišljenju “stavilo u funkciju Republike Srbije”.
Dodao je da su bh. vlasti na početku radile dobar posao sa COVAX mehanizmom, ali su se u međuvremenu pojavili “bočni udari, prvenstveno neprijatelja BiH”.
A kad je riječ o tome kako Srbija “vara” građane BiH račun se lako svodi.
– Kad smo primali prvu dozu u Loznici, suprug i ja smo ponijeli sendviče i vodu kupili u Zvorniku. Gorivo nas je izašlo najviše 80 KM. Točili smo u Sarajevu. Sad za vikend bili smo na revakcinaciji. Gorivo opet 80, ali smo se odlučili nešto pojesti u Loznici, najviše smo potrošili 40 KM. Ne žalim niti jednog feninga – priča mi jutros kolegica iz redakcije, koja se u subotu ponovo uputila ka Srbiji.
Inače, ovog vikenda na graničnim prijelazima prema Srbiji zabilježene su kilometarske kolone, naročito na ulazu prema Šapcu, Loznici, Priboju… No, mnogi su i ovog vikenda bili u Beogradu i Novom Sadu, gdje se možete vakcinisati na glavnom gradskom trgu, u kombiju.
Koliko je građana BiH primilo vakcinu (i revakcinisalo se) u Srbiji nema tačnih podataka. U Vladi Srbije nedavno su za RSE potvrdili da rapolažu podacima ukupno za sve strane državljane koji su se vakcinisali, ali da nemaju podatke odvojeno po zemljam.
Istakli su i da nemaju obavezu bilo kojoj zemlji dostavljati podatke o broju vakcinisanih, već da takve podatke treba da traži matična država.
Neki su se vodili mišlju da uzimaju podatke Granične službe BiH, koja bilježi broj prelazaka. No, brzo su odustali jer to nisu relevantni podaci.
Entitetske institucije, u čijoj je nadležnosti zdravstvo, te one u Distriktu Brčko nemaju (naravno) precizne podatke.
Ministarstvo civilnih poslova BiH raspolaže s podacima zaključenim na dan 22.6. ove godine.
Glasnogovornica ovog ministarstva Zorica Rulj “izdikatirala” je za Interview.ba:
– U Republici Srpskoj 150.000 osoba je primilo prvu dozu, a više od 70.000 osoba drugu dozu vakcine protiv COVID-19. U Federaciji BIH je 138. 155 osoba primilo prvu dozu, a 63. 760 osoba drugu dozu.U Brčko distriktu je 5.582 osoba primilo prvu dozu, a 3.016 osoba drugu dozu. Prema navedenom, može se vidjeti da u BiH je primijenjeno ukupno 430. 513 doza svih cjepiva.
Ona je dodala da ovo ministarstvo nema podatke o broju vakcinisanih bh. državljana u Srbiji.
– Što se tiče podataka o građanima vakcinisanim u Srbiji, Ministarstvo nije dobilo taj podatak od nadležnih zdravstvenih vlasti Srbije – kazala je Rulj.
Građani su u Republici Srpskoj zamoljeni da se jave svom doktoru po povratku iz Srbije, te tako registriraju, a slično je i Kantonu Sarajevo. Federacija BiH nije javno pozvala da se nakon vakcine građani javljaju bilo kome.
U međuvremenu, bh. građani prolaze novu torturu. Planiraju se godišnji odmori, a za sada državljani Srbije u Hrvatsku mogu bez ograničenja, u prijevodu kao i prije korone.
Za građane Srbije nije potrebna potvrda o vakcinaciji, niti negativan PCR test kako bi ušli u Hrvatsku.
Đekna još nije umrla
Za sada državljani BiH za ulazak u Hrvatsku moraju imati negativan PCR test ili brzi antigenski test (BAT), koji mora biti sa Zajedničke liste testova koje međusobno priznaju članice Europske unije.
Naravno, u Hrvatsku se može ući s potvrdom o primitku dvije doze vakcine, koje se koriste u EU, odnosno ruske i kineske vakcine, ako je prošlo 14 dana od primitka druge doze ili prve u slučaju da je riječ o vakcini Johnson&Johnson. Treća je mogućnost donijeti dokaz o prebolovanoj zarazi corona virusom.
Potpredsjednik hrvatske Vlade, ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović baš danas je najavio da bi moguće ukidanje ograničenja za ulazak Bosanaca i Hercegovaca u Hrvatsku trebalo stupiti na snagu 1. jula.
Do kraja ove sedmice, Hrvatska bi trebala donijeti novu odluku.
Do tada opet čekanje. U državi u kojoj je čekanje model življenja. Čekamo vakcine, testove, odobrenja, vlasti da se smiluju i počnu raditi posao.
Đekna još nije umrla, a ka’ će ne znamo. Vakcina nema, pa nema. A kad će? Ne znamo!