4d37bc9b79cf6d7957a708bc63aa6eba
4d37bc9b79cf6d7957a708bc63aa6eba

(FOTO) Koordiniran pristup međusektorskom odgovoru na COVID-19 u Bosni i Hercegovini

22.06.2020.

Tim Ujedinjenih nacija u Bosni i Hercegovini predstavlja vizuelni prikaz ključnih aktivnosti poduzetih tokom prvog odgovora na Covid-19 pandemiju, sa velikom zahvalnošću svim partnerima u BiH koji su omogućili brzu podršku kroz stručne agencije UN-a na terenu. Aktivnosti su provedene u periodu mart/ožujak – maj 2020.

Zdravstvena kriza izazvana Covid-19 virusom se, u proteklih nekoliko mjeseci, pretvorila u krizu bez presedana u savremenom svijetu, destabilizirajući ekonomije, lokalne zajednice i sa utjecajem na živote milijardi ljudi širom svijeta.

Sa takvim posljedicama, traži međusektorski, sveobuhvatni i inkluzivni odgovor i akcije usmjerene ka oporavku. Na samom početku krize, Ujedinjene nacije u BiH su se odmah angažirale na različitim nivoima kako bi se omogućili koordinirani napori podrške vlastima u BiH u borbi protiv pandemije, pomoći zdravstvenim sistemima, ekonomiji, obrazovanju, i naporima da se niko ne zapostavi niti zaboravi u ovim izazovnim vremenima.
Početni mjeseci odgovora na pandemiju su, na ovaj ili onaj način, utjecali na svakoga od nas, što je zahtjevalo brzu i ciljanu akciju.

Tokom prvih 60 dana odgovora na Covid-19 (mart/ožujak – maj/svibanj), Ujedinjene nacije u BiH su se fokusirale na:
Direktnu podršku zdravstvenim sistemima i prvoj liniji odgovora na pandemiju
Podršku najranjivijim kategorijama
Brze analize potreba i akcija
Društvene medije i komunikaciju o rizicima
Ne zapostavljanje niti jedne osobe i rad u prihvatnim centrima za izbjeglice, migrante i tražitelje azila
Saradnju sa partnerima i projektnim korisnicima
Vizuelni prikazi se mogu pronaći i ovdje.

“Zadovoljstvo mi je što možemo pokazati dio akcija kojima su Ujedinjene nacije dale svoje prilog odgovoru na COVID-19 u Bosni i Hercegovini, u partnerstvu i solidarnosti sa vlastima i našim partnerima. Na samom početku ove krize, cijeli UN tim je brzom akcijom preusmjerio svoje napore i ekspertizu kako bi se osiguralo da značajna podrška stigne do onih kojima je ona najpotrebnija i koji su u ovoj situaciji najranjiviji. Međutim, ozbiljne drušvene i ekonomske posljedice nam pokazuju da još mnogo toga preostaje da se uradi. Stoga smo razvili prvu fazu sveobuhvatnog plana za socio-ekonomski oporavak, prilagođenog stvarnom stanju i potrebama u Bosni i Hercegovini, i sa fokusom na izgradnju inkluzivnih, održivih i pravednijih ekonomija i društava”, rekla je Ingrid Macdonald, rezidentna koordinatorica UN-a u BiH.
Sve ovo ne bi bilo moguće bez svih partnera Ujedinjenih nacija u BiH, uključujući vlasti u BiH na svim nivoima, Evropsku uniju, AICS, GEF, USAID, vlade Francuske, Kine, Njemačke, Norveške, Švedske, Švicarske, Ujedinjenog Kraljevstva, Sjedinjenih

(Interview.ba)

Idi naVrh

Don't Miss