Britanska ambasada, UN, UNFPA misle o mladima u BiH: Uspostavljena tri principa omladinskog aktivizma

21.09.2020.

Šefovi britanskog veleposlanstva, UNFPA i IOM-a proslavili su Međunarodni dan mira Zoom razgovorm s mladima iz Bosne i Hercegovine, koji projektima koje su sami pokrenuli čine ovu državu boljim mjestom za život. Iako se suočavamo s efektima pandemije, danas je poslana jasna poruka: mir moramo zaštiti, njegovati i neumorno promovirati. A ko će drugi, ako neće mladi!

U skladu s tim donesena su tri i principa omladinskog aktivizma, koji će potpomoći očuvanja mira, i otvoriti puteve za izgradnju zdravijeg društva i perspektivnije budućnosti mladih u BiH.  

Prvi princip ukazuje kako je aktivizam mladih zasnovan na dugoročnom osnaživanju na lokalnom nivou, te da kratkoročne intervencije, ma kako velike, nikada nemaju efekat kao fokusirano i dugotrajno ulaganje u mlade. Drugim se poručuje kako ne postoji univerzalan, jedinstven kalup za uspješan omladinski aktivizam, ali da sva rješenja moraju biti lokalno održiva, kulturološki kompatabilna, spremna na traženje kompromisa i svjesna kapaciteta lokalne zajednice za promjenom. A treći da omladinski aktivizam mora biti inkluzivan, što podrazumijeva ravnopravno uključivanje i žene i muškarce, osoba svih identiteta i raznolikih pripadnosti.

Na samom počektu razgovora s mladima Ingrid Macdonald, stalna koordinatorica Ujedinjenih naroda u Bosni i Hercegovini, kazala je kako se danas obilježava i 75. rođendan Ujedinjenih naroda, organizacije koja je nastala kako bi se postigao mir.

UN ima za cilj da snažno promovira mir, mlade ljude, prilike za mlade kako bi mogli da ostanu u BiH i stvaraju zemlju u kojoj svi želimo da ostanemo – rekla je Macdonald.

Jhon Kennedy Mosoti, predstavnik UNFPA, istakao je kako ova organizacija pruža mladima podršku u BiH putem platforme 365 stepeni.

Mi smo uložili jako mnogo truda da uspostavimo prioritete platforme 360 stepeni za mlade, a kao dio podrške  mladim ljudima, pokrenuli smo i Omladinski barometar, platofrmu za razmjenu iskustava. Obećavamo  da ćemo pojačati vaš glas tako što ćemo uspostaviti  Omladinski savjetodavni odbor. UNFPA također radi na jednoj platformi koja će pomoći mladima da otpočnu svoju profesionalnu karijeru. Osim toga, podržat ćemo one koji su napušteni. Moramo ojačati mehanizma da vas zaštitimo od nasilja, a radit ćemo i na tome da poboljšamo vaše mentalno, reprudiktivno i sksualno zdravlje – kazao je Kennedy Mosoti.

Istakao je kako su se mladi u BiH i prije pondemije suočavali s ogromnim izazovima, koje je novonastala situacija dodatno usložila.

Mladi ljudi osjećaju utjecaj stresa od izgubljenih poslova, a sva ta osjećanja definitivno ne pomažu u konsolidaciji mira. Mnogi mladi ljudi su odustali od same nade za promjenu i već se odlučuju da napuste ovu zemlju, a to nije dobro za mir. U ovoj borbi protiv virusa COVID-19 vidjeli smo mlade ljude kako isporučuju potrebne namjernice i robe zadrvstvenim radnicima koji su na prvoj liniji borbe. Vidjeli smo kako održavaju socijalnu koheziju. Oni su se brinuli jedni o drugima, posebno o onima koji su ranjivi, i to je angažman na kojem treba dalje graditi zajednicu – mišljenja je on.  

Britanski ambasador Matthew Field je poručio kako će nastaviti podržavati mlade u njihovim naporima: „Želimo čuti njihove ideje, podržati njihovu energiju i čuti njihova mišljenja“.

A osim Britanske ambasade, UN-a i UNFPA, na kreiranju pravednijeg i sretnijeg okruženja za mlade radi i bosanskohercegovačka Fondacija Mozaik.

Naša Fondacija je podržala hiljade inicijativa, a 2016 godine smo počeli desetogodišnju strategiju čiji su fokus mladi. Ova strategija odnosi se na kreiranje nove generacije poduzetnika. Dobro nam ide, a mladi koji uspiju u biznisima postaju pozitivni primjeri drugima. Svake godine podržimo oko 500 mladih inicijativa sa novčanim sredstvima od 3 miliona KM. Fondacija Mozaik ima Omladinsku banku u 50 općina. Pažljivo slušamo šta mladim ljudima treba. Imamo Lonac kao online zajednicu, koja je  postala ekosistem za podšrku mladim ljudima. Vjerujemo da su mladi ljudi sadašnjost BiH. Mladi ljudi nisu problem, već resurs ove zemlje i ukoliko ih poguramo da uspiju u svojim nakanama, ova zemlja će živjeti bolje – rekala je direktorica Fondacije Mozaik Vesna Bajšanski-Agić.

Svoj iskustva kada je u pitanju aktivizam mladih podijelio je i novinar Jasenko Korjenić, koji je imao priliku da u okviru Laboratorije mira doživi priče omladinskog aktivizma.

Laboratorija mira predstavlja priliku u kojoj su mladi svjesni prošlosti, ali svjesno žele da propagiraju pomirenje udružujući se u biznisu. Kada na naslovnici naših novina bude preovladavala ekonomija, a ne nacionalizam i netrepeljivost, onda će u naše društvo ozdraviti – rekao je Korjenić.  

Hamira Sultanović iz Bugojna ispričala je kako se rodila priča o Omladinskom centru u Bugojnu, koji je danas prilika svim mladima iz ove općine da kažu šta bi voljeli da urade u svom gradu i koji su to problemi koji ih muče.

Omladinski centar je bio želja, san. Uz pomoć Britanske ambasade neformalna grupa mladih je dobila sredstva za formiranje centra. Ovaj projekat je bio veliki izazov za nas mlade koji nismo do tada imali priliku da radimo na projektima, ali to je bila ujedno prilika da se unaprijedimo. Taj projekat je prepoznat od vlasti u Bugojnu, a sam prostor nam je dodijeljen od Centra za socijalni rad. Naš načelnik je prepoznao ulogu i značaj omladinskog aktivizma i podržao nas. Trenutno imamo jednu osobu koja je zaposlena u Omladinskom centru. Naš Omladinski centar ulazi u škole, potiče volonterski duh, promoviše zdravi život – poručila je Sultanović.  

A da su potrebni mali koraci da se naprave veliki pomaci za jednu lokalnu zajednicu primjer je i Aleksandar Milidragović iz Bileće, koji je sa svojim sugrađanima prošao kroz radinoice IOM-a, na kojima su saznali za projekte koja ova organizacija nudi, da bi kasnije popunili aplikacionu formu i dobili sredstva za izgradnju dječijeg igrališta.

Naišli smo na dobar odziv i uspjeli smo da skupimo oko 100 hiljada KM i napravili smo igralište za koje nismo vjerovali da ćemo uspjeti izgraditi. Pokrenuli smo i svoju omladinsku organizaciju u Bileći. Tokom pandemije smo radili volonterski i služili kao pozitivan primjer našem društvu – rekao je Milidragović.

Ovi primjeri omladinskog aktivizma pokazuju da mladi u Bosni i Hercegovini imaju viziju, ideju i želju da ovu državu učine boljim mjestom  življenja, a raduje činjenica da Britanska ambasada u BiH, UN, UNPFA prepoznaju te želje i podržavaju rad mladih u našoj državi.

Idi naVrh

Don't Miss