Sitnim koracima u Bosni i Hercegovini zahvaljujući aktivistkinjama i organizacija za ljudska prava kreće se ka boljem razumijevanju Osmog marta, dana kada su žene u New Yorku podigle glas i počele borbu za svoja prava ukazujući na nepovoljan položaj u društvu, koja se proširila na druge države svijeta! Već godinama unazad u našoj državu održavaju se osmomartovski marševi s kojih žene jasno poručuju kako im ne treba cvijeće, već prava. Ove godine, marševi će se održati u pet bosanskohercegovačkih gradova, što je dosad najviše uključenih gradova u jednu ovakvu aktivnost.
– To je dokaz da žene nisu zadovoljne s pozicijom i pravima koja imaju u BiH. Osmi mart ovdje postaje ono što treba biti. Nikada to nije bio datum za slavlje, već za simbolično obilježavanje onoga za što su se naše pretkinje izborile, a mi sad ponovo nakon 100 i nešto godina moramo ponovo tražiti prava koja su nam oduzeta – kaže direktorica Fondacije CURE Jadranka Milićević.
Ukazuje na nužnost ovakvih marševa zbog generalnog nezadovoljstva žena pozicijom u bh. društvu, ali i regionu jer se slične aktivnosti održavaju u Beogradu i Zagrebu. Ove godine će vjerovatno osim velikih bh. gradova poput Sarajeva, Banjaluke, Mostara, Zenice, Tuzle, marširat i žene iz manjih lokalnih zajednica poput Kalesije u blizini Tuzle.
Osmomartovski marš u Sarajevu uz slogan „Nasilnik na putu“ krenut će u 13:00 sati ispred zgrade Parlamenta Bosne i Hercegovine, a glavni performans će biti održan ispred BBI centra, kao što je to bilo i prošle godine.
– Performans se zove „Nasilnik na putu“ i dio je jedne velike kampanje koja će biti održana u Zagrebu i Beogradu. Organizirale su ga studentkinje iz BiH, Šapnije, Italije i drugih zemalja – ističe Miličević, te navodi da svako ko bude sudjelovao u Maršu može donijeti svoju parolu koja je u skladu s idejom Marša. Inače, ovaj bi se performans izvodi ispred zgrade Parlamenta BiH, ali aktivistkinje iz Fondacije CURE nisu dobile dozvolu.
Cilj je osnažiti i ohrabriti žene
Banjaluka će ove godine, prema riječima predsjednice Oštre nule Milice Pralica, marširati uz slogan „Šutnja nas ne štiti“.
– Ako šutimo bit će nam još gore. Želimo da ohrabrimo sve žene koje su žrtve nasilja i druge žene koje tome svjedoče, te da ih osnažimo. Zbog toga 8. marta u 12:00 sati Marš polazi ispred Narodnog pozorišta Republike Srpske, a pratit će ga performans umjetnica Marine Božić i Jelena Doljeg – kaže Pralica.
Navodi da se iz godine u godinu u Banjaluci povećava broj žena koje žele biti dio ove aktivnosti, ali i muškaraca.
– Imali smo u proteklih osam godina i muškaraca koji su bili podrška. Feminizam ne isključuje muškarce iz borbe za ženska prava. Feminizam znači jednakost. To su bili uglavnom naši očevi, partneri, braća i drugari – objašnjava Pralica.
12 godina bez prava na glas
Mostarke, koje su već pokrenule u borbi za svoj grad i o kojima brojni mediji bruje već duže vremena organiziraju Osmomartovski marš uz poruku „Vratite nam pravo glasa“, koji kreće ispred Trga Musala u 11:00 sati, a završava na Kuli Stjepana Hercega Kosače predstavljanjem pozitivnog historijskog lika žene – bosanske kraljice Katarine Kosače.
– U Mostaru već 12 godina nemamo pravo glasa. Nažalost, samo je jedna žena, Irma Baralija, optužila državu i dobila u Strazburu da se moraju održati izbori. Ovo je prvi put da Osmomartovski marš održava na ovakav način, iako su učenici škola ranije održavali noćni marš, koji se održava širom svijeta – kazala je aktivistkinja za ljudska prava Štefica Galić.
Poručila da su ovakvi marševi nužni zbog ogromne neravnopravnosti kojoj svjedočimo svi.
– Žena u politici ima malo, ali one su tamo u sjeni svojih muškaraca, nema ih na rukovodećim mjestima i nemaju istu mogućnost za dobijanje posla. Žene su, nažalost, samo forma – mišljenja je Galić.
Političare ne interesuju ljudska prava
I Jadranka, i Milica, i Štefica, usuglasile su se da naše političare ne interusuju ljudska prava.
– Naši politički predstavnici čim sjednu za stolice zaborave na građane i građanke, koji su ih doveli na poziciju moći da donose najvažnije odluke. Čula sam da je bilo u planu da se organizuje u ponedjeljak, zbog toga što im je nedjelja neradna, u zgradi Parlamenta BiH konferencija posvećena ženskim pravima, ali da je otkazana zbog koronavirusa – navodi Miličević, te poručuje da se u drugim država nastavlja raditi i da postoji odgovornost, koja kod naših političara ne postoji prema njihovim glasačima i glasačicama.
Brojni su problemi s kojim se žene širom Bosne i Hercegovine suočavaju. Rješenja ne dolaze preko noć, ali su moguća uz adekvatan pritisak na one koji odlučuju. Nažalost, taj pritisak još uvijek nije u našoj državu na tom nivou, a to pokazuje i činjenica da se naši politički predstavnici ne interesuju za ljudska prava, niti izlaze na ovakve marševe, niti ih podržavaju. Zato vi, kao odgovorni građani izađite u nedjelju 8. marta i pružite podršku ženama u BiH, koje trpe nasilje, koje su ekonomski ovisne, koje dobijaju otkaze, koje imaju manje plaće i koje rade više od 12 sati plus vikende!