Marjanović i Kapetanović: Humor je najbolji i najefikasniji način da mladi zajedno progovore o problemima našeg društva

Kako je biti stand-up komičar saznali su mladi srednjoškolci i srednjoškolke iz Bosne i Hercegovine tijekom sudjelovanja u aktivnosti „Javni govor i dijalog u zajednici (Stand up)”, koja je održana u decembru 2019. godine u okviru projekta „Mobilizing Youth for Reconciliation – Be the Inspiration” (Animiranje mladih za pomirenje – Budi inspiracija) koji je podržan od strane Agencije Sjedinjenih Američkih Država za međunarodni razvoj (USAID BiH), a implementira ga Nacionalni Demokratski Institut (NDI BiH) u suradnji s Inicijativom mladih za ljudska prava u Bosni i Hercegovini (YIHR BiH) i Fondacijom INFOHOUSE (IH). Uz pomoć mentora, glumice Zane Marjanović i režisera Emira Kapetanovića, oni su se više informirali o komediji, ali su imali priliku napisati inspirativne dijelove priče o pomirenju među mladima. S ovog druženja poslana je poruka da se mladima kroz humor daje mogućnost da se smiju i ismiju probleme koji ih okružuju, o čemu su više za Interview.ba govorili mentori aktivnosti.

NAJHRABRIJA FORMA UMJETNOSTI: „Stand-up je jedna od najhrabrijih formi umjetnosti kroz koju pojedinac stoji sam ispred publike, sa svojim imenom i prezimenom detektuje, komentariše i kroz humor predstavlja probleme“. 

INTERVIEW.BA: Koliko po vašem iskustvu umjetnost može doprinijeti procesima pomirenja u jednom društvu kao što je bosanskohercegovačko?

MARJANOVIĆ: Udruženje “Magacin Kabare” se skoro deset godina bavi pomirenjem kroz umjetnost s mladim ljudima širom BiH, gdje ih kroz film, kabare, pozorište i stand-up komediju dovodimo u interakciju, i gdje radeći na različitim projektima, uče jedni o drugima, o zajednicama iz kojih dolaze i svojoj zemlji. Vodeći se time da je nedovoljno poznavanje jedna od osnovnih kočnica procesa pomirenja, raduje nas da je veliki broj mladih ljudi nakon učešća u našim projektima nastavio zajedničko druženje, posjete zajednicama, a mnogi od njih su se preselili i upisali fakultete u njima do tada nepoznatim gradovima. U nekim od gradova u kojima smo radili su također otvorena slična udruženja koja se bave pomirenjem kroz umjetnost što nas posebno raduje jer je rad na pomirenju najpotrebniji u lokalnim, često monoetničkim zajednicama.

KAPETANOVIĆ: Što se tiče globalnog nivoa, najviše smo postigli radom na filmu ReGeneracija koji je dio istoimenog USAID-ovog projekta. Glavni akteri filma, deset pametnih i hrabrih mladih ljudi iz deset gradova BiH, uspjeli su pokazati da se ova zemlja može regenerirati, a samim time i srušiti stereotipe o BiH kao zavađenoj, nesposobnoj i tužnoj zemlji, koji sve više vladaju u regionu i šire. Film je prikazan u preko 20 gradova BiH, na filmskim festivalima i univerzitetima širom svijeta. ReGeneracija je dobila specijalno priznanje za najbolji dokumentarni film na 14. SEE Film Festivalu u Los Angelesu i prvi je bosanskohercegovački film koji je prikazan u sjedištu UN-a u New Yorku. Film je uspio promijeniti poglede drugih na nas, ali prije svega srušiti stereotipe koji su do tada vladali među 10 zajednica u kojima je film sniman.

INTERVIEW.BA: Da li je stand-up forma umjetnosti ili je to provokacija ustaljenih predrasuda?

KAPETANOVIĆ: Stand-up je za mene jedna od najhrabrijih formi umjetnosti kroz koju pojedinac stoji sam ispred publike, dakle bez pomoći partnera, bez lika kroz koji bi progovarao. Umjetnik je taj koj  svojim imenom i prezimenom detektuje, komentariše i kroz humor predstavlja probleme s kojima se suočavaju ona ili on i njihova publika. Riječ je o posebno zahtjevnoj formi jer komunikacija nije jednostrana, u svakom trenutku neko iz publike može dati svoj pozitivni ili negativni komentar na koji je potrebno pružiti adekvatan, duhovit odgovor. Uvijek morate biti spremni.

INTERVIEW.BA: Koliko mladi danas uopšte imaju prilike i prostora za “stand-up” oblik izražavanje za svoja prava, želje i ideje?

MARJANOVIĆ: Nove generacije su u stanju detektovati probleme našeg društva i razlučiti različite vrste negativne propagande od stvarnog stanja u državi i među ljudima. Ono što im je potrebno je više podrške, a najveća podrška mladima i projektima koji pomažu mladima dolazi uglavnom od strane USAID-a i Američke ambasade, i isključivo zbog nje, napredak i rad na ovakvim temama je moguć. Ipak, kako bi se postiglo još više, nužno je da podrška mladima, izgradnja pomirenja, povjerenja i suočavanja jednih s drugima postane i državni/nacionalni projekat.

INTERVIEW.BA: Uključeni ste u aktivnost stand-up u okviru USAID projekta Budi inspiracija. Šta vam je bilo najizazovnije kao dramaturgu kada ste pokušali temu poput pomirenja prikazati kroz dosad neiskorištenu formu?

KAPETANOVIĆ: Naš prvi susret s pomirenjem kroz stand-up desio se 2013. godine kada smo organizovali prvo takmičenje stand-up komičara amatera Bosne i Hercegovine “Šeret” u kojem su komičari iz cijele BiH predstavljali svoje zajednice i probleme kroz ovu formu. Nakon toga smo s jednim od pobjednika takmičenja, Jasminom Džemiđićem radili na projektu “Sit- down komičar” kroz koji smo na stand-up turneji u devet gradova BiH govorili o nepristupačnosti kulture osobama s poteškoćama. Najizazovnije je bilo, a i dalje je, pronaći adekvatan način da publika prihvati šalu na “svoj” račun jednako kao što prihvata na “tuđi”. Pogotovo kada je riječ o stand-up nastupu na temu pomirenja. Raduje nas mogućnost da svojim učešćem doprinesemo fantastičnom projektu Budi inspiracija.

INTERVIEW.BA: Kaže se da je humor lijek za sve bolesti. Da li humor može pomoći mladima da izliječe ovo naše ranjivo i trusno društvo?

MARJANOVIĆ: Humor je najbolji i najefikasniji način da mladi zajedno progovore o problemima našeg društva. Kao i svi građani BiH, kategorija mladih ljudi svakodnevno je izložena negativnim vijestima i informacijama uslijed čega gube želju da se  njima bave, i nadu da se nešto može promijeniti. Humor mladima daje mogućnost da se smiju i ismiju probleme koji ih okružuju. S druge strane, obzirom da je komedija veoma zahtjevna i ozbiljna forma, te traži veliku pripremu i analizu, uz pomoć nje dolaze i do potencijalnog rješenja nekog od problema. Na koncu, izvođenjem komedije dolaze u mogućnost da govore o problemima o kojima se šuti ili djeluju isuviše neugodno u nekim “ozbiljnijim” formama.

Ovaj tekst je urađen u okviru projekta “Bosna i Hercegovina: Animiranje mladih za pomirenje – Budi inspiracija” koji se  provodi uz podršku USAID BiH, a implementira ga Nacionalni demokratski institut BiH (NDI BiH) uz podršku YIHR BiH i Fondacije INFOHOUSE. Sadržaj teksta je isključiva odgovornost redakcije.

 

Prethodna vijest

Određen pritvor za banjalučkog doktora zbog obljube nemoćne osobe

Naredna vijest

Tegeltija dostavio izvještaj o primanjima, nekretninama i kreditima