BORBA NE PRESTAJE: Naši tekstovi o korupciji koji su obilježili godinu

A biti hrabar ni u BiH niti bilo gdje na svijetu nije lako. Hrabrost zahtijeva integritet i odlučnost. To znači djelovati u skladu ne samo sa zakonom već i sa vlastitom savijesti, moralom, osobnim odlukama da ne damo mito za ono što nam pripada i jeste besplatno, da prijavimo korupciju, da u našem slučaju istražujemo, objavljujemo, javno ukazujemo na one koji besramno, nemoralno, bahato i bezobrazno rade u svoju korist, a protiv svih nas

Piše: Interview.ba

Danas je Međunarodni dan borbe protiv korupcije.

Bosna i Hercegovina zauzima najgore mjesto u regionu po ovogodišnjem Indeksu percepcije korupcije  (Corruption Perception Index – CPI) koji je objavio Transparency International (TI), a postala je i druga najlošije pozicionirana zemlja u Evropi kada je u pitanju stanje korupcije u zemlji.  Samo Rusija ima lošiji rezultat od BiH, koja ove godine ima ocjenu 35, na skali od 0 (najgori) do 100 (najbolji rezultat). Iako je BiH dobila za jednu ocjenu više nego prošle godine, nazaduje u odnosu na sve prethodne godine, te ovaj rezultat i dalje drži BiH na dnu regiona i na 108 mjestu u svijetu od 180 zemalja.  

Korupcija je težak teret, od nje niko nije pošteđen, bez obzira je li riječ o pravosuđu, zdravstvu, obrazovanju, zapošljavanju. U tako mnogo velikih i malih segmenata života korupcija uzima danak, konstatira i OSCE u BiH.

O tome govorimo, čitamo, pišemo, upozoravamo, potpuno sigurni da je upravo korupcija jedan od presudnih faktora zbog čega nas je sve manje u zemlji, a sve više širom svijeta.

Korupcija je postala normalnost i to je možda jedna od najtežih posljedica ove pošasti bez etničke pripadnosti, društvene klase ili pola.

Pa ćemo opet citirati OSCE:  

Korupcija nadilazi granice i zavlači ruku u džepove svih građana Bosne i Hercegovine. Korupcija je podmukla i rasprostranjena i zbog toga se ne može iskorijeniti samo izradom zakona, uspostavom institucija ili provedbom strategija i akcijskih planova. Ovakve aktivnosti su svakako neophodne, ali ne i dovoljne. Borba protiv korupcije zahtijeva nove načine razmišljanja, kulturološke promjene, preoblikovane prakse i kolektivnu predanost odgovornosti i ljudskim pravima. Sve ovo zahtijeva hrabrost.

A biti hrabar ni u BiH niti bilo gdje na svijetu nije lako. Hrabrost zahtijeva integritet i odlučnost. To znači djelovati u skladu ne samo sa zakonom već i sa vlastitom savijesti, moralom, osobnim odlukama da ne platimo mito za ono što nam pripada i jeste besplatno, da prijavimo korupciju, da u našem slučaju istražujemo, objavljuje, javno ukazujemo na one koji besramno, nemoralno, bahato i bezobrazno rade u svoju korist, a protiv svih nas.

Zato se osvrćemo godinu unatrag, analiziramo kako smo se mi borili protiv korupcije, na koga smo ukazivali, šta smo istražili.

Godina koja je na izmaku ne daje nam nadu da je korupcije manje, ali smo ponosni na sve kolegice i kolege s kojima se zajednički borimo.

Tekstovi koje o korupciji objavljivali na portalu Interview.ba izazvali su snažne reakcije, prijetnje, upozorenja. No, sve neka ide u rok službe.

Vjerujemo da bi borba protiv korupcije u BiH bez medija bila uzaludna. Ako ne objavljujemo čemu onda sve?

U nastavku kratko podsjećanje na tekstove i intervjue u kojima smo direktno i jasno ukazivali na korupciju u ovoj godini

POSAO ZA ODANE: Kako su Naser i Mandžo izigrali javne nabavke u školama

Kako je firma BH Sigurnost d.o.o Tuzla u vlasništvu Nasera Orića i (tadašnjeg) zastupnika u Skupštini TK Smaje Mandžića (SDA) dobijala unosne poslove poslove fizičke i/ili tehničke zaštite u osnovnim i srednjim škola u čak 80 posto slučajeva?

Istraživali smo ko osigurava škole u ovom kantonu, ko je i zašto dao firmi iz RS taj posao, odnosno odlučio koja zaštitatska kuća ulazi u škole.

POLITIKA (I) NA DEPONIJI SMEĆA: Ko preživi, pričat će

Iz Iz Bijeljine nam je stigla priča o milionima koji su potrošeni kako bi se konačno napravila deponija. No, to su bila smo obećanja. Milioni su potrošeni, a političari na lokalnom (ali i na višim nivoima) nisu uradili svoj posao. Prepucavanja između nivo, prebacivanja odgovornosti i samo jedna odluka… najbolje je podići novi kredit. Kojeg će opet otplatiti građani

IZNAD ZAKONA Zašto UIO ne odgovori gdje i kome idu pare od PDV-a rudnika i elektroprivreda?

Tražili ste posebno povjerljive podatke, poručili su nam iz Uprave za indirektno/neizravno oprezivanje (UINO) i odbili našim novinarima dati o podatke o obračunu i uplati dodatnog PDV-a u rudnicima, a po osnovu ugovora sa elektroprivredama u Bosni i Hercegovini.

U Upravi su se pozvali na vlastiti Zakon o postupku i stavili ga iznad Zakona o slobodi pristupa informacija (ZOSPI).

Nije riječ samo o tome da je ovim postupkom derogiran ZOSPI nego su novinarima I građanima uskraćene informacije od interesa za javnost.

Informacije o izvršenim kontrolama Uprave za indirektno/neizravno oporezivanje BiH ( UINO) o obračunu i uplati PDV-a po osnovu ugovora između rudnika i elektroprivreda u Bosni i Hercegovini postao je tajna iz nekog, samo njima poznatog razloga. Da li se radi o pogrešnom utvrđivanju činjenica ili pak zataškavanju nagomilanih problema istaživao je tim  našeg portala.

CENTAR ZA NAPREDNE TEHNOLOGIJE KS: Od murala do drona

Mural za 6.000 KM i namještaj za više od 120.000 KM se nalaze među ovogodišnjim javnim nabavkama Javne ustanove Centar za napredne tehnologije kantona Sarajevo.

U ovoj godini, prema budžetu Kantona Sarajevo, ovaj centar ima na raspolaganju 4,7 miliona KM.

Nacrtom budžeta bilo je predviđeno „tek“ 1,9 miliona, ali su se troškovi povećali najviše na stavci „Izdaci za materijal, sitan inventar i usluge“. Ta je stavka sa 1,25 miliona povećana na 3, 75 miliona KM.

Sve bi se to još nekako i podnijelo da Centar  za napredne tehnologije KS nije prije dvije godine od resornog Ministarstva (privrede) tražio da bude izuzet od izvještavanja Skupštine KS o svom radu.

Istraživali smo kako je došlo do toga da Centar pređe put od naučne institucije do proizvodnji dronova, unatoč odluci Suda. I ko kome polaže račune.

REFORMA JAVNE UPRAVE Kako je izabran Darko Kasap, ko „čuva“ Amiru Mašović i zašto je 5 miliona vraćeno donatoru?

O korupciji u državnim institucijama napisat ćemo još mnogo, mnogo, mnogo tekstova.

No, ova priča o izboru zamjenika koordinatora za reformu javne uprave u BiH posebno je zanimljiva.

Konstatirali smo već tada da je izbor čelnika Uprave komplikovaniji od svemirskog programa. Kandidature se odbijaju i prihvataju bez obrazloženja, sumnja se u dogovor Helez – Hurtić, zbog nerada se mora vraćati novac donatoru, novi izvještaj bilježi „neki“ napredak, a više od 78 posto planiranog nije ostvareno.

NEISTINE MINISTRICE SANJE VLAISAVLJEVIĆ Kako je Čovićev kipar doplivao do Venecije?

Odlazak na Venecijansko bijenale i predstavljanje BiH umjesto kulturnog i umjetničkog pitanja postao je političko pitanje.

Sve zahvaljujući ministrica kulture i sporta Vlade FBiH Sanji Vlaisavljević koja je preko noći postala “zaboravna” i odjednom počela tvrditi da na Bijenale ide i rad „Gdje smo kod kuće?“ Gradskih muzeja Sarajevo i Šejle Kamerić.

Interview.ba je i danas čuva dokumentaciju koja jasno dokazuje da je ministrica sve znala, sve aminovala, sve odobrila, pa i preporučila.

ČUDO U TK: Privatluk, biznis, stranačke igre s onkološkim pacijentima

Čini se da je u protekloj godini najviše tekstova o korupciji koja se dešavala u Tuzlanskom kantonu pisalo upravo zbog nabavke spasonosnog aparata – linearnog akceleratora na Univerzitetsko kliničkom centru.

Tenderi su raspisivani, pa su padali, sukobile su se političke opcije, optuživali jedni druge da tender pada jer je “namješten” i čeka da se sklope kockice za “znate vi već kojeg ponuđača”.

Onda je u oktobbru UKC Tuzla objavio da je tender završen i da će aparat stići za nekoliko mjeseci. A dan ranije saznajemo – u Živinicama se gradi klinika koja će imati dva linearna akceleratora.

Gle čuda, dozvola je izdata baš u februaru prošle godine kada su stali aparati UKC-a Tuzla.

TK: KAD INSPEKCIJA ZATVORI OČI „Posrednik“ završava poslove nelegalnim graditeljima

Još jedan tekst iz Tuzle ukazao je na nelegalnu gradnja u naseljima Mejdan i Mosnik.

I sve je baš kako ne treba. Počinje se zidati u petak popodne, radi se za vikend. A onda se kad počne radna sedmica samo konstatira stanje i ide se u postupak legalizacije.

Tu za inspekciju sve prestaje. Mještani kažu: Ovo je udruženi zločinački poduhvat.

SARAJEVSKA PRUGA: Tajna ugovora s Kinezima

(Foto: Fuad Fočo)

Gotovo godinu od završenog posla u Ministarstvu saobraćaja KS kriju sadržaj ugovora o rekonstrukciji tramvajske pruge u Sarajevu pa su i dalje nepoznanica cijena, rokovi i dr. Inače, kćerke-firme kompanije China Railway No.10 Engineering Group, jedne iz kineskog konzorcija koji je dobio posao rekonstrukcije pruge, gradile su most u Keniji koji se srušio tokom radova. Prethodno je konzorcij imao veći broj nesreća na radu širom Azije. Ista kompanija je imala problem sa Svjetskom bankom zbog nelegalnih aktivnosti.

Za kraj ostavljamo i dva intervjua. Znakovita i važna. Koji govore o korupciji “u našim redovima”, onoj očitoj i onoj manje vidljivoj.

Aida Koluder  – Agić: Stavljala sam glavu u torbu, a Naša stranka nije bila iza mene

Razgovor sa bivšom predsjednicom OO Naše stranke u općini Centar Sarajevo Aidom Koluder – Agić izazvao je lavinu reakcija.

Interview: Čini mi se da ste zasmetali građevinskim lobijima koji imaju namjeru graditi dok se ne usvoji novi urbanistički plan. Htjeli ste zaustaviti gradnju visokih objekata, stali ste na žulj onima koji su kovali te planove?

Koluder – Agić: Ne bih to mogla u potpunosti tvrditi. Ali, ja se snažno zalažem za moratorij na izgradnju do momenta usvajanja urbanističkog plana. Taj plan je sada u nacrtu, prošao je javnu raspravu, ima oko 700 primjedbi građana, institucija, nevladinih organizacija, na koje se čekaju odgovori. U najboljem slučaju, optimistično, za godinu dana, mi možemo govoriti o usvajanju, odnosno pravosnažnosti urbanističkog plana. Do tog momenta, ukidanjem zaključaka o vjetrokoridorima, mi smo u sivoj zoni. Zato smo u općinskom odboru Centra tražili da se moratorij pod hitno usvoji, dok ne stupi na snagu urbanistički plan.

Interview: To znači da u ovom momentu nema ograničenja za visoku gradnju, gdje kome padne na pamet. A Vašim uklanjanjem iz općinskog odbora, kako zaključuje Eko akcija, uklanja se i prepreka da se gradnja započne.

Koluder – Agić: Na žalost, potpuno ste u pravu. Upravo ta siva zona izaziva bojazan. Možemo doći u situaciju da se regulacioni plan, konkretno za Kvadrant B, spusti za nekih par mjeseci na općinu Centar. Tu imamo jako puno investitora, gabarita, spratova, visinskih kvota, a jako malu šetnicu koja spaja Vilsonovo i Skenderiju. To je ključna stvar od društvenog interesa. S druge strane, imamo veliki projekat Zahe Hadid koncertne hale, koja je vrlo upitna. Općinska zemlja na kojoj je hala trebala biti građena je rasprodata. Dolazimo u situaciju da će u ovih godinu dana ti investitori početi graditi objekte.

Ivana Korajlić: Svakoga dana političari podijele po milion da kupe naše glasove

Pred održavanje lokalnih izbora u BiH razgovarali smo sa izvršnom direktoricom Transparency Internationala u BiH Ivanom Korajlić.

Uglavnom i da razotkrijemo koruptivne radnje koje su u predizbornoj kampanji iz ciklusa u ciklus konstanta. I konstantno se ponavljaju.

Korajlić objašnjava da političari kao svoje predstavljaju uspjehe, koji su napravljeni javnim sredstvima. A zapravo smo, sve čime se reklamiraju, mi – građani uplatili kroz poreze i doprinose, da bi nam se to vratilo kao milostinja.

Analizirali smo brutalne primjere tzv. funkcionerske kampanje. To je ta praksa u kojoj političari našim novcem plaćaju naše glasove.

Kad političar kao svoj predstavlja uspjeh napravljen javnim novcem, kad se reklamira uz pomoć novca koje smo mi uplatili kroz poreze i doprinose, kad nam kao milostinju vraća ono što smo dali. A uz put se i pomalo “opralo”. Šta je to drugo nego korupcija?

Možda se eto samo drugačije zove. Baš kao i mnogobrojni načini da se u svakom trenutku korupcija pojavljuje tamo gdje ne možemo ni zamisliti.

Ali, što mi ne možemo ni zamisliti ima onih “izverziranih” koji mogu ostvariti.

Eto, zato pišemo!