Vijeću ministara dat je rok od 60 dana da predloži zakon kojim bi se finansirale ove institucije.
Visoki predstavnik Christian Schmidt nametnuo je odluku kojom je riješeno finansiranje Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH. To je obznanio na konferenciji za novinare ispred zgrade Biblioteke.
Schmid tje nametnuo odluku i za drugih šest ustanova od značaja za BiH: Zemaljski muzej BiH, Umjetničku galeriju, Historijski muzej BiH, Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti BiH, Kinoteku BiH i Biblioteku za slijepa i slabovidna lica BiH.
On je Vijeću ministara BiH dao rok od 60 dana da predloži zakon kojim bi se finansirale ove institucije.
Od Daytona do danas sedam važnih bh. institucija bukvalno preživljavaju jer se vlasti nisu mogle dogovoriti o kontinuiranom finansiranju.
Kulturni identitet BiH
Visoki predstavnik naglasio je da je riječ o sedam institucija koje čine kulturni identitet Bosne i Hercegovine.
– One čuvaju bogatu i raznoliku historiju BiH, osiguravajući da buduće generacije razumiju i cijene zajedničko naslijeđe. BiH je osnivač i vlasnik ovih institucija i dužna je vršiti svoje nadležnosti – naglasio je.
Njegova je odluka došla gotovo u posljednji čas, jer je sudbina Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH bila gotovo zapečaćena. Mjeseci bez upravljačkih struktura, plaća, obustave skoro svih aktivnosti.
Schmidt je istaknuo važnost institucija kulture i naveo kako doprinose pomirenju kao i međusobnom razumijevanju jer prikazuju narative svih njenih naroda.
– Moja namjera nije da isključim bilo koga nego da uključim sve. Želio bih pozvati sve da daju svoj doprinos u ovom kontekstu. Bosna i Hercegovina, kao osnivač ovih institucija, dužna je vršiti nadležnosti, uključujući i imenovanja na pozicije te finansiranje. Ovih sedam institucija je na ivici kolapsa. Moram reći da organi BiH već decenijama nisu ispunili obaveze koje imaju. Zato vam se obraćam sa stepenica jedne od ovih institucija. Vrata iza mene, vrata Nacionalne i univerzitetske biblioteke nisu bila otvorena za korisnike već nekoliko sedmica. Moramo svi imati posebnu odgovornost. Posebno ja osjećam odgovornost za riznicu bh. kulture – naglasio je.
Simbol tradicije i budućnosti
Podsjetio je kako je Nacionalna i univerzitetska biblioteka preživjela napad 25. augusta 1992. godine kada je granatirana Vijećnica.
– Moramo zaštiti ovaj simbol tradicije i moramo zaštititi simbol zajedničke budućnosti. U proteklom periodu radili ste bez ikakvih naknada i bez ikakve podrške. Ako bi se ovakva situacija zadržala, ona bi dovela do ugrožavanja djelatnosti akademske zajednice i poremetila bi funkcionisanje 78 drugih biblioteka u BiH. U jednoj slobodnoj zemlji, mogućnost da pišete knjige predstavlja kamen temeljac. Trenutno, u BiH je bilo nemoguće izdavati knjige jer im nije mogao biti dodijeljen ISBN broj za publikacije i knjige – poručio je.
Oko odluke koju je danas nametnuo istaknuo je da se naredba odnosi na ovlasti za obavljanje konkretnih poslova i zadataka NUBBiH i drugih institucija, ako se suoče sa sličnim problemom.
Ovo je, kazao je, šansa da se vrati mogućnost izdavanja ne samo ISBN brojeva nego da se osigura funkcionisanje biblioteke.
Neplaćeni računi i plaće
Rekao je također da je OHR zbog neplaćenih računa Biblioteke kontaktirao Elektroprivredu BiH, koja je obećala da će pričekati s isključenjem struje, a sukladno nalogu kojeg je donio.
Nalog će također omogućiti pravnu osnovu da uposlenicima isplate i plaće koje nisu dobili mjesecima.