(NE) ZADOVOLJNI UPOSLENICI U DRŽAVIM INSTITUCIJAMA: Niti je posao dobar, niti je para laka

Čak 63 posto uposlenih u državnim institucijama u posljednje dvije godine je tražilo posao izvan javne uprave, dok je 47 posto njih odgovorilo da želi napustiti državni aparata u roku od dvije godine

Ako je suditi prema nalazima istraživanja o zadovoljstvu i dobrobiti uposlenih u institucijama odnosno državnih službenika Bosne i Hercegovine, narodna poslovica „posao dobar, a para laka“, izgleda, sve manje vrijedi kada je riječ o poslu u državnom aparatu u BiH.

Istraživanje, do kojeg je došao Fokus, provela je Regionalna škola za državnu upravu (ReSPA) u suradnji s Agencijom za državnu službu BiH, Evropskim univerzitetskim institutom i Univerzitetom u Nottingham. Ciljano je na nešto više od 6.400 javnih službenika i generirano je 1.254 odgovora. Uzorak je uključio najmanje jedan odgovor iz 58 institucija.

Nemaju motivaciju

Prema rezultatima ovog istraživanja, tek 58 posto državnih službenika je navelo da je zadovoljno s poslom kojeg imaju.

Začuđujuće je i da je tek 31 posto uposlenih odgovorilo da nije pod stresom

Nešto više od polovine želi raditi u administraciji

Iako je 66 posto njih istaknulo da su motivirani da rade i više nego što se od njih očekuje, tek 55 posto ih je posvećeno na poslovima na kojim su angažovani.

Zanimljivo, tek 46 posto državnih službenika je navelo da su generalno posvećeni instituciji u kojoj rade.

Nadalje, tek 57 posto njih je spremno da se žrtvuje za dobrobit društva, dok je 55 posto službenika odgovorilo da namjerava da se zadrži u administraciji.

Neki od rezultata istraživanja

Začuđujuće je i da je tek 31 posto uposlenih odgovorilo da nije pod stresom i da je u stanju da balansira zahtjevima koji se postavljaju pred njiima.

Nezadovoljstvo zbog plaća

Čak 63 posto uposlenih u državnim institucijama, prema ovom istraživanju, u posljednje dvije godine je tražilo posao izvan javne uprave, dok je 47 posto njih odgovorilo da želi napustiti državni aparata u roku od dvije godine. Kada je riječ o primanjima, tek 21 posto je zadovoljno s plaćom, a isti procenat smatra da s plaćom može održavati svoje domaćinstvo. Samo 29 posto, međutim, smatra da će mu biti lakše s plaćom u privatnom sektoru.

Začuđujuće je i da je tek 31 posto uposlenih odgovorilo da nije pod stresom i da je u stanju da balansira zahtjevima koji se postavljaju pred njiima.

Kada je riječ o primanjima, tek 21 posto je zadovoljno s plaćom, a isti procenat smatra da s plaćom može održavati svoje domaćinstvo. Samo 29 posto, međutim, smatra da će mu biti lakše s plaćom u privatnom sektoru.

(Fokus.ba)