NAJVAŽNIJI IZBORI NA SVIJETU Plan za Zapadni Balkan Kamale Harris i Donalda Trumpa

05.11.2024.

Haris je podržala borbu protiv korucije, a Trump jaču ekonomsku suradnju

Potpredsjednica SAD i demokratska predsjednička kandidatkinja Kamala Harris izjavila je da će, ukoliko bude izabrana za predsjednicu, podržati zemlje Zapadnog Balkana u borbi protiv korupcije i nastavku euroatlantskih integracija, dok je bivši američki predsjednik i republikanski kandidat Donald Trump obećao ekonomsku saradnju i jačanje sigurnosti u tom regionu.

Predstavnici izbornih štabova Harris i Trumpa u pisanom odgovoru makedonskom servisu Glasa Amerike objasnili su stavove predsjedničkih kandidata uoči izbora u SAD koji se održavaju danas.

Borba protiv korupcije

Haris je dosljedno zagovarala unapređenje demokratije, vladavine prava i borbu protiv korupcije. Borba protiv korupcije je suštinski interes američke nacionalne bezbednosti, što je jedan od razloga zbog čega je Harris u potpunosti posvećena unapređenju euroatlantskih aspiracija zemalja Zapadnog Balkana. NATO i EU počivaju na zajedničkim demokratskim vrijednostima, uključujući jake, nezavisne i odgovorne institucije – naveo je portparol izbornog štaba Kamale Harris u kratkom odgovoru na pitanje o budućoj politici demokrata prema Zapadnom Balkanu.

Američki predsednik Joe Biden je 2021. godine potpisao izvršnu naredbu kojom je predviđena blokada imovine i sprečavanje ulaska u SAD određenim osobama koje doprinose destabilizaciji Zapadnog Balkana, za radnje koje, između ostalog, uključuju korupciju.

Iz Trumpovog izbornog štaba su Glasu Amerike poslali nešto duži odgovor na pitanje o politici prema Zapadnom Balkanu.

Duži odgovor

Hristos Marafacos, potpredsednik Nacionalnog komiteta za različitost u Trumpovom izbornom štabu navodi da će, ako republikanski kandidat ponovo bude izabran, njegova politika “naglašavati pragmatična partnerstva usmjerena na stabilnost, ekonomske mogućnosti i borbu protiv korupcije”.

Trump razumije da pravi mir dolazi od jakih, samodovoljnih država. Njegova administracija bi se fokusirala na jačanje ekonomske snage i sigurnosti balkanskih zemalja, omogućavajući im da se odupru korupciji i spoljnom pritisku. To znači podršku strateškim ekonomskim trgovinskim sporazumima i antikorupcijskim mjerama ne samo riječima, već kroz djelotvorna partnerstva, dijeljenje resursa i obuku koja jača lokalne institucije – naveo je Marafacos.

Kritika Bidenovog pristupa

On tvrdi da je spoljna politika Bidenove administracije na Balkanu “obilježena neradom, praznim obećanjima i nedostatkom posvećenosti istinskom razumijevanju jedinstvenih izazova regiona”.

Marafacos je rekao da se, umesto provođenja značajnih ekonomskih inicijativa i inicijativa za razvoj u zemljama Zapadnog Balkana, Bidenova administracija opredijelila za pasivan pristup.

Tokom prvog Trumpovog mandata, predstavnici Beograda i Prištine potpisali su Washingtonski sporazum u septembru 2020. godine.

Najvažniji izbori

Inače, Sjedinjene Američke Države danas biraju novog predsjednika/predsjednicu.

Građani 47. lidera države biraju između aktuelne potpredsjednice Kamale Harris (Demokratska stranka) i bivšeg predsjednika (2016. – 2020.) Donalda Trumpa (Republikanska stranka).

Već je glasalo oko 80 miliona glasača (Foto:Bloomberg/Getty Images)

Ovi izbori nisu samo najvažniji za SAD već i za cijeli svijet, koji danas, čini se više nego ikad, balansira na liniji nesigurnosti i straha. Ruska agresija na Ukrajinu, genocid nad Palestincima u Gazi najbitnije su odrednice aktualnih političkih dešavanja, a analitičari smatraju da bi izbor novog američkog predsjednika_ce barem u teoriji mogao odrediti buduća dešavanja.

Šta pokazuju ankete

Kad je riječ o pobjedniku/ci, ankete pokazuju da izbori nikad nisu bili neizvjesniji, a kandidati različitiji.

Na strani demokrata je Kamala Hariss, koja je u posljednjem momentu izabrana za kandidatkinju nakon što se aktualni američki predsjednik Joe Biden odlučio povući iz utrke za još jedan mandat.

Republikanski kandidat je jedan od najkontroverznijih političara u svijetu, milijarder i biznismen Trump, koji se natječe za novi mandat.

Inače, glasanje je u nekim dijelovima Amerike počelo već jučer, te je glasalo skoro 80 miliona birača, a većina će to svoje pravo iskoristiti danas, odnosno večeras po našem vremenu.

Odlučujući glasovi uglavnom dolaze iz tzv. swing država, odnosno onih koje iz izbora u izbore mijenjaju opredjeljenost. Trenutno se kao “swing states” smatraju Pennsylvanija, Georgija, Arizona, Nevada, Michigan, Wisconsin i Sjeverna Karolina.

Idi naVrh

Don't Miss