ALFA TIM ZA ALFA BJEGUNCA: Kako je Zoran Galić formirao vlastitu elitnu jedinicu?

18.10.2024.

Dok je bio na čelu Granične policije Galić je formirao teško naoružane i potencijalno ilegalne policijske jedinice koja je djelovala u sjenci, a koja je isključivo njemu odgovarala

Manju grupu svojih najbližih saradnika je 30. decembra 2014. godine tadašnji direktor Granične policije Bosne i Hercegovine okupio na sastanak.

Za policijskog veterana Zorana Galića, imenovanog na tu poziciju osam mjeseci ranije, nova je funkcija donijela, kao nikada prije, nove izazove. Nekoliko sedmica, on i njegovi saradnici su analizirali kako da odgovore.

Dan uoči novogodišnje noći, Galić je izdao naredbu za premještanje šest službenika granične policije u „tim za posebne namjene” za „proaktivni rad“ u suzbijanju krijumčarenja i zaštiti granica BiH. Zadužio je jednog od njih da osmisli plan za to.

„Operativni plan Interceptor“

Dvije sedmice kasnije, Rejhan Raković, viši inspektor za prikrivene operacije, vratio se sa dokumentom koji je izradio pod naslovom „Operativni plan Interceptor“.

U njemu je detaljno opisana svrha, dužnosti, kapacitet, uniforma i oprema onoga što će postati Galićev „Alfa“ tim. Išao je daleko dalje od borbe protiv krijumčara.

Sa zadatkom da sprovodi blisku zaštitu i tajni nadzor, šestočlana jedinica Alfa nosila bi automatske i jurišne puške, maskirne uniforme i podnosila izveštaje direktno i jedino Galiću.

Oni bi bili „na raspolaganju direktoru granične policije stalno“, navodi se u Rakovićevom planu. Raković je sebe nazvao ‘Alfa 1’.

Deceniju kasnije, Raković je iza rešetaka zbog primanja mita, a Galić je u bijegu jer je za njim raspisana potjernica zbog sumnje na zloupotrebu položaja i uzimanje mita nakon policijske akcije protiv krijumčarenja duhana. Čini se da bi plan Interceptor njegove probleme mogao učiniti još većim.

Pandorina kutija nezakonitosti

U Rakovićevom planu, do kojeg je BIRN došao, ne navodi se ni zakon ni propis na osnovu kojeg je tim formiran.

Nema pravnog osnova za formiranje – kazao je za BIRN zvaničnik granične policije, koji je tražio da ostane anoniman. – Čak i pravni laik može vidjeti o čemu je taj plan zapravo.

Otkrića, kako je rekao, prijete da otvore „Pandorinu kutiju“ nezakonitih radnji granične policije pod rukvodstvom Galića.

Galićeva advokatica Ivana Grizelj Ćorluka do trenutka objavljivanja ovog teksta nije odgovorila na zahtjev BIRN-a za razgovor.

Pobjegao u Hrvatsku

Galić je bio direktor Granične policije BiH od 2014. do 2023. godine, kada je imenovan za zamjenika direktora Državne agencije za istrage i zaštitu Bosne i Hercegovine (SIPA).

On je 8. jula ove godine prešao granicu i pobjegao ​​u Hrvatsku nakon što je navodno dobio dojavu da će biti uhapšen.

Poruke do kojih se došlo tokom evropske operacije za razbijanje otpakivanje plikacije za šifrovanu komunikaciju Sky ECC, koja je bila popularna među grupama organiziranog kriminala, sugerisale su da je Galić primio mito u obliku novog automobila.

Dugo su se postavljali upitnici u vezi njegovog upravljanja graničnom policijom, mnogo prije njegovog imenovanja u SIPA-i.

Ko je bio Alfa tim?

Galić je formirao Alfa tim odmah na početku svog mandata, birajući članove iz Centralnog istražnog ureda Granične policije. Kako se navodi u dokumentu do kojeg je došao BIRN, tim je, jednom mjesečno, podnosio izvještaj samo Galiću i postupao samo po njegovom naređenju ili naređenju vođe tima.

Pored Rakovića, članovi su bili i Mijo Pejić, Tarik Čengić, Goran Miletić, Suvad Mekić i Predrag Simeunović Peđa. Niko od njih nije optužen ni za kakvo krivično djelo u vezi sa njihovim radom u graničnoj policiji.

Tim za posebne namjene bit će direktno podređen i na raspolaganju Direktoru Granične policije BiH stalno – navodi se u Rakovićevom operativnom planu.

Dužnosti su uključivale ličnu zaštitu „menadžmenta Granične policije“ i „pratnju i tajno obezjbeđenje“ u situacijama visokog rizika, kao i vođenje tajnih operacija, hapšenja i izvršavanje sudskih naloga.

Smjene su trebale biti napravljene na način da tim bude u stanju „stalne pripravnosti“, navodi se u dokumentu, ali se ne pominju zakoni i procedure na kojima će se bazirati nova jedinica.

Ministarstvo sigurnosti mora odobriti plan

Šef policije ima pravo formirati novi tim – kaže Sandi Dizdarević, stručnjak za sigurnost i bivši policijski inspektor koji predaje na Univerzitetu u Sarajevu, ali zakon i interni propisi agencije koji predviđaju takav korak „moraju biti navedeni u odluci“.

Onda se taj plan mora poslati Ministarstvu sigurnosti na odobrenje, zajedno sa predloženim budžetom – objašnjava Dizdarević za BIRN.

Drugi izvor koji je upoznat s radom jedinice Alfa navodi da takvo odobrenje nije traženo. Iz Ministarstva sigurnosti nismo dobili potvrdu o tome do trenutka objavljivanja ovog teksta.

Dizdarević dodaje i da je korištenje službenika granične policije zbog lične zaštite nezakonito, „jer je Direkcija za koordinaciju policijskih tijela u BiH zadužena za zaštitu osoba i objekata”.

Pripadnici Granične policije BiH u standardnim uniformama u rutinskoj patroli. Foto: Granična policija BiH

Prikriveni operativci s oružjem

Alfe su imale status prikrivenih operativaca, kojima je bilo dozvoljeno da nose oružje u svakom trenutku. Pored običnih pištolja, Galić je imao pravo da svakom od njih dodijeli automatsku pušku Taurus SMG 9 mm i jurišnu pušku Steyr Aug A3, vrstu oružja koje obično koriste vojne snage.

Nosili su taktičke maskirne uniforme za koje zvaničnik granične policije kaže da su „potpuno drugačije od onoga što je propisano za pripadnike Granične polciije“.

Uniforme koje nose različite policijske jedinice definisane su Zakonom o policijskim službenicima.

Nigdje ne kaže da dio policijske uniforme uključuje kamuflažu – kaže za BIRN ovaj zvaničnik.

“Rade što žele”

Osim vojnog oružja i maskirnih uniformi, Alfe su imale pristup opremi za audio-video nadzor i četiri vozila. Imali su ovlasti da istražuju svoje kolege, vrše nadzor i, prema našem izvoru iz Granične policije, „rade što žele“.

Prvopostavljeni pripadnici Alfe „bili su spremni uraditi bilo šta za Galića“, kaže izvor BIRN-a.

Pejić, Alfa 5, bio je narednik koji je takođe radio u prikrivenim operacijama.

Izvor BIRN-a obajšnjava da je, dok je Raković bio Alfa 1, Pejić bio „jedan od glavnih“ članova tima, poručnik od poverenja i ponekad telohranitelj Galića.

Bez obzira ko je oficijelno vodio tim, Alfa tim je djelovao pod kontrolom Zorana Galića. Izvodili su operativne zadatke bez naloga suda ili tužilaštva – naglašava ovaj izvor.

Prema njegovim riječima, njihove dužnosti su, između ostalog, obuhvatale i „prisluškivanje i praćenje” onih koji se ne slažu s Galićem.

Tim koji nije radio za dobrobiti države, nego isključivo za interese onoga ko ih je okupio – Zorana Galića – potencira naš izvor.

Iznenadni premještaj u Tuzlu

Prema medijskim izvještajima i izvoru BIRN-a, Pejić je krajem 2017. iznenada zatražio premještaj u Tuzlu. Kako navodi naš izvor, on je na tuzlanskom aerodromu radio dva mjeseca „kada napušta Graničnu policiju BiH”.

Njegov odlazak poklapa se sa skandalom koji je izbio oko nestanka više od 8.000 komada municije, telefona, laptopa i nišana za snajperske puške iz lagera Granične policije. Novinska agencija Patria je još 2017. objavila da Pejić nije napustio samo policiju, već i zemlju. BIRN nije bio u mogućnosti da samostalno potvrdi ovu informaciju niti da kontaktira Pejića za komentar.

Kada je otišao Pejić Alfa tim je naizgled prestao da postoji. Postojali su, ali niko nije znao šta rade – navodi izvor.

Galić je naredio Rakoviću da preuzme jedinicu i izvrši njenu rekonstrukciju. Od prvobitnog sastava ostali su samo Raković, Čengić i Simeunović, navodi naš izvor.

Nestala municija, kako su javili mediji, nikada nije pronađena.

Unapređenja i zatvor

Javnosti je pažnju na postojanje Alfa tima i zabrinutost zbog Galićevog ponašanja prvo skrenula grupa nezadovoljnih graničnih policajaca koji su pisali medijima i Ministarstvu sigurnosti 2016-2018. godine.

Čengić i Raković su, napisali si oni, dobili činove bez zasluga, „vjerovatno samo zbog toga što su članovi Alfa tima“.

Pismo nije imalo efekta.

Raković, koga je izvor opisao kao Galićevog „najodanijeg vojnika“, je 2020. godine postavljen na čelo komisije zadužene za odabir kadeta XI klase Granične policije. Raković je do tada imao čin „samostalnog inspektora“, koji je ispod čina „glavnog inspektora“.

Prema kasnijoj optužnici, Raković je u procesu selekcije formirao organizovanu kriminalnu grupu koja je primala mito od kandidata.

Pripadnici grupe su, po prethodnom dogovoru sa Rakovićem i po njegovim uputama, zahtijevali i primali novac od kandidata koji su aplicirali na Javni oglas, kako bi im Raković korištenjem ovlaštenja predsjednika Komisije, omogućio dovoljan broj bodova da budu nominovani za zaposlenje na nevedenom konkursu – stajalo je u optužnici.

BIRN-ov izvor ističe: – Radio je sa posebnom mrežom ljudi koju je sam ispleo.

Prema riječima ovog izvora, Raković je i dalje radio za Galića kada je uhapšen u septembru 2021.

Raković je u septembru prošle godine osuđen na četiri godine zatvora i naloženo mu je da vrati više od 50.000 eura imovinske koristi pribavljene izvršenjem krivičnog djela.

Međutim, dok nije osuđen, proces odabira kadeta 11. generacije Granične policije je bio u zastoju tri godine, a primljeni kandidati su položili zakletvu tek u maju 2024. U međuvremenu, BiH trenutno nedostaje oko 750 graničnih policajaca.

Vijeće ministara ne za šta će

Nakon što je Galić pobjegao iz BiH, prvo je zatražio bolovanje, a potom, preko svog advokata, zatražio i da bude razrješen dužnosti zamjenika direktora, navodeći da ima pravo na penziju.

Vijeće ministara BiH, međutim, nije odlučilo hoće li ga smjeniti ili odobriti njegov zahtjev za penzionisanje, što znači da on i dalje ostaje na svojoj funkciji i nastavlja primati platu.

(Birn)

Idi naVrh

Don't Miss