Za dan bojkota je proglašen petak, 31. januar, navedeno je na pomenutom nalogu, sa porukom “Jedan dan ne kupuj ništa!”
Oduvijek se čini da je januar najduži mjesec u godini.
Praznici bili, praznici prošli, a plaća se potrošila već s početkom mjeseca.
No, Nova godina poslovično donosi i nova poskupljenja.
Pa smo tako s prvim danima 2025. u trgovinama i ugostiteljskim objektima dobili „čestitku“ s novim cijenama.
Ono što je važilo jučer ne važi i danas. I tako u nedogled.
Poskupljenja “pojedu” minimalac
U Federaciji je minimalac povećan na 1.000 KM, a s njim su osim oštrih reakcija poslodavaca stigla i poskupljenja – ne samo osnovnih životnih proizvoda već i energenata, što izaziva lančanu reakciju.
Sindikati su izračunali da je potrošačka korpa u decembru prošle godine iznosila čak 3.114,95 KM,a prosječna plaća u FBiH u oktobru (posljednji podatak Zavoda za statistiku FBiH) bila tek 1.415 KM. Pokrivenost Sindikalne potrošačke korpe prosječnom platom tako iznosi 45,43 posto.
I u Republici Srpskoj cijene vrtoglavo rastu – najviše zbog većih cijena struje, pa će prvo u korigiranje cijena frizeri, zanatlije, serviseri.
No, to nije sve, Vlada RS do kraja mjeseca treba odrediti iznos najniže plaće, više od 900 KM, čemu se oštro protive poslodavci.
– Čak dvije trećine radnika ne mogu da dosegnu iznos prosječne plate u RS koja iznosi 1.400 maraka , što dovoljno govori u kakvom loše stanju su plate radnike i da se te plate sigurno trebaju povećavati – rekao je Goran Stanković, generalni sekretar Saveza sindikata RS.
Ekonomisti s druge strane ističu da povećanja minimalca zapravo ne znače ništa ako smo na udaru stalnih poskupljenja.
– U cijeloj situaciji i povećanje minimalne plate i ovo opterećenje novo koje je uvedeno samo rezultira inflacijom koja jede ionako male dohotke koji naši preduzetnici i ljudi koji rade imaju tako da će u cijeloj priči u biti dobiti korist samo poreska uprava odnosno budžet RS dok će sve to morati da plate građani na kraju – ističe ekonomista Zoran Pavlović.
Institucija ombudsmana za zaštitu potrošača BiH navela je kako je u 2024. dobila rekordan broj žalbi. Potrošači su se, naravno, žalili i na rast cijena.
I čini se odlučili, koliko mogu, stati u kraj ovom trendu.
Po ugledu na Hrvatsku
Na Instagram nalogu “Raja Sarajeva” objavljen je poziv na bojkot kupovine u trgovinama i ugostiteljskim objektima zbog visokih cijena u Bosni i Hercegovini.
Za dan bojkota je proglašen petak, 31. januar, navedeno je na pomenutom nalogu, sa porukom “Jedan dan ne kupuj ništa!”.
“Ne idi u trgovine, benzinske pumpe… Obezbijedi se dan ranije. Ne idi u kafiće, popij kafu kod kuće. Ne idi u restorane, skuvaj ručak kod kuće”, navedeno je u objavi.
Slična akcija je održana u Hrvatskoj, gdje su građani u petak bojkotovali kupovinu u velikim trgovačkim lancima.
Konačni podaci o fiskalizaciji na dan prvog velikog potrošačkog bojkota trgovina pokazuje kako je u petak u odnosu na sedam dana ranije, pad prometa u trgovinama na malo iznosio čak 53 posto, dok je fiskalizovano 44 odsto pojedinačnih računa, pokazali su podaci Porezne uprave, a prenio je Jutarnji list.
Hrvati su u trgovinama u petak potrošili ukupno 28,6 miliona eura u odnosu na više od 60 miliona u petak 17. januara, dok je pojedinačnih računa bilo 2,08 miliona, također značajno manje nego u petak 17. januara kad je taj broj iznosio 3,7 miliona.
A hoće li građani BiH u bojkot kupovine ili će i dalje šutke odobravati, uz čuvenu rečenicu „Ne daj Bože goreg“?!