Za razliku od firmi koje se dovode u vezu s porodicom Milorada Dodika, kompanija porodice Bakira Alispahić nije sankcionisana od strane Ministarstva finansija Sjedinjenih Američkih Država
Piše: Maja BJELAJAC
Iako je pune 23 godine na američkoj crnoj listi, kompanija u vlasništvu Bakira Alispahića, odnosno njegove porodice AC Quattro godinama nesmetano dobija velike poslove od državnih i federalnih institucija i javnih poreduzeća, no najveći apsurd jeste kada s ovom kompanijom posao sklopi – policijska agencija.
Jedina na tenderu
Upravo se – i to ne prvi put – to desilo prije nešto manje od dvije sedmice kada je Direkcija za koordinaciju policijskih tijela (DKPT) BiH kupila 16 specijalizovanih vozila, vrijednih 1,6 miliona maraka, od firme AC Quattro d.o.o. Sarajevo. Ugovor je zaključen 13. decembra, a ova firma se jedina javila na tender, piše Valter.
Odranije je poznato da je AC Quattro favorizovana kompanija – kako u Federaciji BiH, tako i na državnom nivou.
Prema podacima portala akta.ba, AC Quattro je, uprkos imidžu koji je prati, jedna od omiljenih firmi državnim i federalnim institucijama te javnim preduzećima. Ne računajući specijalizovana vozila za Direkciju za koordinaciju policijskih tijela BiH, AC Quattro je samo od septembra ove godine inkasirao gotovo dva miliona KM od institucija i JP.
Na stranici Companiwall navodi se da se AC Quattro (zastupnik VW i vozila škoda) bavi trgovinom automobilima i motornim vozilima lake kategorije. Uvidom u poslovanje, može se pronaći podatak da je prihod ove kompanije u protekle tri godine u konstantnom porastu, a da je u 2023. iznosio čak 17,6 miliona maraka.
Uredni „klijenti“ ove firme su Predsjedništvo i Parlamentarna skupština BiH, Lutrija BiH d.o.o. Sarajevo, BH pošte d.o.o. Sarajevo, a među korisnicima njihovih usluga našli su se i Ustavni sud BiH, Centralna izborna komisija (CIK) BiH, brojni domovi zdravlja…
Prema sadašnjoj vlasničkoj strukturi, “AC Quattro”, iako široj javnosti nadaleko poznata kao kompanija Bakira Alishahića, ona to nominalno više nije, jer je kao sadašnji nominalni vlasnik upisan Bakirov sin Mirza Alispahić.
Na listi 23 godine
Podsjećamo da je Bakir Alispahić, ratni ministar unutrašnjih poslova BiH, prvi direktor AID-a i poslijeratni biznismen, još od 2001., dakle pune 23 godine, na crnoj listi američkog State Departmenta, kada je od američke administracije prepoznat kao najodgovorniji za osnivanje terorističkog kampa Pogorelica, u kojem su prilikom desanta eltinih jedinica SFOR-a 1996. godine zatečeni iranski instruktori.
Ove sankcije Donald Trump je produžio u svom prethodnom mandatu, 2020. godine.
Ipak, poslovi za porodicu Alispahić ni tada nisu dovedeni u pitanje, kao ni sada. Mediji su tako izvještavali da je AC Quattro samo od maja 2020. do novembra 2021. dobio poslove od bh. institucija i javnih preduzeća vrijedne više od milion maraka.
Kuriozitet ove priče jeste da je porodična firma čovjeka kojeg su SAD dovele u vezu s iranskim službama poslovala i još posluje s policijskim agencijama u Bosni i Hercegovini.
Osim Direkcije za koordinaciju policijskih tijela, poznato je da su na spisku njenih klijenata i Ministarstvo sigurnosti BiH, Federalno ministarstvo unutrašnjih poslova, Finansijska i Sudska policija FBiH, kantonalni MUP-ovi…
Za razliku od firmi koje se dovode u vezu s porodicom Milorada Dodika, kompanija porodice Alispahić nije sankcionisana od strane Ministarstva finansija Sjedinjenih Američkih Država.