Ovo su osmi lokalni izbori do sada, biramo gradonačelnike_ce i načelnike_ce, te članove_ce općinskih i gradskih vijeća i skupštine distrikta Brčko. Izbori će koštati čak 19 miliona. Na deset posto birališta uvode se nove tehnologije. Glasanje odgođeno u Jablanici, Kiseljaku, Konjicu, Kreševu i dijelu Fojnice
Ekipa: Interview.ba
19: 00 Zatvorena birališta
Birališta širom države su zatvorena u 19 sati.
Građani_ke su od jutros od 7 sati imali prilike birati lokalne vlasti.
Centralna izborna komisija BiH je najavila da će u 21 sat održati konferenciju za medije, te prezentirati potpunije informacije o izlaznosti.
Izbori zbog tragične katastrofe izazvane poplavana nisu održani u Jablanici, Konjicu, Kreševu, Kiseljaku i Fojnici. Odluka o održavanju izbora u tim općinama će biti donesena nakon što se za to steknu uvjeti, odnosno za najmanje sedam, a najviše 30 dana.
Ovo su prvi izbori koji su održani po izbornim pravilima koje je u martu ove godine nametnuo visoki predstavnik Christian Schmidt, te prvi na kojima su u dijelu općina korišteni optički skeneri, te tehnologije za identifikaciju birača provjerom otiska prsta, odnosno biometrijsku identifikaciju.
18:00 Presjek izlaznosti u četiri sarajevske općine
U izbornoj jedinici 139A Novo Sarajevo do 15 sati glasalo je 18.464 birača ili 27,46 posto. Ukupan broj registrirovanih birača je 67.244.
Predsjednica OIK Jasna Nikšić je rekla da se izborni proces odvija na 101 redovnom biračkom mjestu, dva su mobilna tima i jedan za glasanje u odsustvu i nepotvrđenim glasačkim listićima.
U Starom Gradu Sarajevo je, prema riječima predsjednice OIK Nevzete Mulalić, registrovano 36.028 birača, a do 15 sati je na lokalne izbore izašlo njih 26,97 posto.
Izlaznost birača na području sarajevske općine Novi Grad do 15 sati iznosila je 27,18 posto. Pravo glasa na lokalnim izborima u općini Novi Grad Sarajevo ima 116.905 građana, registrovanih u jedinstvenom biračkom spisku.
U općini Centar Sarajevo izlaznost na lokalne izbore do 15 sati iznosila je 26,41 posto, a registriranih je 59.230 birača.
17:45 Cristian Schmidt: CIK BiH demonstrirao veliku odgovornost
Visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt izjavio je da je Centralna izborna komisija (CIK) BiH demonstrirala veliku odgovornost u ekstremnim okolnostima, osiguravajući da se lokalni izbori odvijaju u većini općina i gradova, dok je s pravom odgodila izbore u onim područjima koja su najviše pogođena katastrofom.
Schmidt je pohvalio napore i nastojanja CIK-a i svih zaposlenika na terenu da građanima Jablanice, Konjica, Kiseljaka, Kreševa i Fojnice omoguće da glasaju čim se stvore uvjeti.
17:15 MUP Republike Srpske: Za glas nuđeno 200 KM
MUP Republike Srpske objavio je u izvještaju s biračkih mjesta da je zabilježeno više incidenata.
Tako je u Bratuncu zabilježen slučaj gdje je osoba M. R. prijavljena za nuđenje 200 KM za glas određenim kandidatima za načelnika opštine i odbornike u opštini.
16:45 CIK: Ovo je dosta običan izborni dan
Centralna izborna komisija saopćila je na konferenciji za medije da je izlaznost do 15 sati bila 34,98 posto, što je vrlo blizu prošlom izbornom ciklusu kada je izlaznost bila 35 posto.
Predsjednica CIK-a Irena Hadžiabdić zahvalila je policijskim agencijama, koje redovno šalju informacije.
– Imamo informacije o narušavanju javnog reda i mira, ali i sumnje u krivična djela. Po jedan slučaj je zabiljen u Bratuncu-kupovina glasova, Teslić-glasanje za drugog, Zvornik-prijetnje na biračkom mjestu, Derventa i Bosanska Dubica-uništenje putnih isprava. Za to je obaviješten dežurni tužilac – kazala je Hadžiabdić.
Dodala je da su dobili 142 prijave za kršenje izborne šutnje.
– Što se tiče ostalih događanja, prema ocjeni CIK-a, ovo je dosta običan izborni dan. Uglavnom je proces bio prekidan ili zbog verbalnih ili fizičkih napada, problema sa posmatračima na nekim mjestima. Na nekim mjestima je malo veća gužva, što pokazuje važan odziv birača. Ima problema s očitavanjem otiska prsta, naročito kod starijih osoba – zaključila je predsjednica CIK-a.
16:00 Novi podaci: Do 15 sati glasalo 33,2 posto građana, manje za 5,6 posto u odnosu na prije 4 godine
Projekt menadžer Koalicije “Pod lupom” Dario Jovanović je kazao da prema njihovim podacima izlaznost do 15 sati je izlaznost bila 33,2 posto, a na nivou procente greške od 0.84 posto.
– Na prethodnim lokalnim izborima izlaznost je bila 38,8 posto, a na općim 35,5 posto. Prema ovome, očekivana izlaznost do 19 sati će biti 49 posto, no ostaje nam to još da vidimo – kazao je Jovanović.
Ponovio je da su uočene brojne nepravilnosti na biračkim mjestima, a da se najviše njih odnosi na fotografisanje glasačkih listića.
15:15 Prijetnje u Istočnom Starom Gradu: Iznosili listiće i glasali na haubama auta
Brojne nepravilnosti na biračkim mjestima u Istočnom Starom Gradu prijavljene su CIK-u i policiji, koja je saopćila da je jedna osoba sankcionirana zbog ugrožavanje sigurnosti prijetnjom napada na život i tijelo.
– Lice je prijavljeno da je u 7.30 sati na biračkom mjestu u Hreši uputio prijetnje članu biračkog odbora – saopćeno je iz Policijske uprave Istočno Sarajevo.
Prema dostupnim informacijama, na biračkom mjestu Hreša je član biračkog odbora prišao glasaču i nagovarao ga kako da glasa, te je uputio prijetnje drugom članu biračkog odbora Hreša, govoreći “nabit ću vam na glavu glasačku kutiju“.
Na istom biračkom mjestu nedostaje glasačkih listića.
Osim toga, pojedini građani glasaju izvan biračkog mjesta, odnosno, glasa se na automobilima. Glasački listići su izneseni izvan biračkih mjesta, o čemu svjedoče fotografije. Ovi incidenti su zabilježeni na biračkim mjestima Bulozi i Vučija Luka.
15:05 Incident u Čapljini
Na biračkom mjestu Grabovine u Čapljini oko podneva došlo je do incidenta zbog kojega je glasanje na tom mjestu trenutno zaustavljeno.
Gradski vijećnik Sandro Jurković prvi je objavio da je biralište privremeno zatvoreno, a što je potvrdila i Matea Vidić, predsjednica Gradskog izbornog povjerenstva Čapljina.
– Došlo je do neregularnosti u radu biračkog odbora na izbornom biračkom mjestu Grabovine. Prijavljeno je od promatrača kako nije dopušteno da uputi primjedbu. Rad biračkog odbora je zaustavljen i GIP Čapljina je uredno obavijestio Središnje izborno povjerenstvo BiH najprije telefonskim putem jer se nalazimo na licu mjesta i dobili smo instrukciju da pošaljemo zapis u pisanoj formi, da uzmemo izjave članova biračkog odbora i promatrača koji su se zatekli u tom trenutku na ovom biračkom mjestu i da pošaljemo njima na dalje postupanje. Utoliko ćemo dobiti odluku SIP-a o tome kako postupiti dalje i što napraviti – kazala je Vidić.
Sandro Jurković na svom je facebook profilu napisao:
– Članovi biračkog odbora, Zdravko Nikolić, Josip Pavlović i predsjednik biračkog odbora Darko Perić, spriječili su moju suprugu u njenoj namjeri da podnese prigovor. Posebno zabrinjava činjenica da je Zdravko Nikolić ubacio glasačke listiće u izbornu kutiju, što smatramo nepravilnošću. Prethodno su se na biralištu pojavili Bruno Jurica iz Dračeva i Spasoje Raič iz Gnjilišta, a vozio ih je Toni Đugum iz Višića. Način na koji su pristupili biračkom procesu, u kombinaciji s gore navedenim postupcima članova biračkog odbora, ukazuje na potrebu za daljnjom istragom – napisao je Jurković.
14:35 Američki ambasador Murphy pozvao na glasanje
Ambasador SAD-a u BiH Michael Murphy pozvao je na platformi X sve građane BiH da glasanjem na današnjim općinskim izborima sudjeluju u oblikovanju budućnosti svoje zemlje.
Američki ambasador obišao je biračka mjesta u Lukavici i Vogošći i istaknuo da su slobodni i pošteni izbori okosnica demokratije.
Naglasio je potrebu za transparentnošću i integritetom tokom izbornog procesa, te je pozvao kandidate i dužnosnike da se pridržavaju ovih načela.
14:00 Novi izvještaj o nepravilnostima
Zabilježena je ukupno 81 kritična situacija, odnosno teža izborna nepravilnost. Radi se o slučajevima nedostatka izbornog materijala, proceduralnim propustima u pristupu posmatrača biračkim mjestima, te nepravilnostima pri procesu glasanja poput fotografisanja glasačkih listića, propustima u radu biračkih odbora, zloupotreba pomoći pri glasanju, ugrožene tajnosti glasanja… b
Izborna nepravilnost koja se tradicionalno ponavlja iz izbornog ciklusa u izborni ciklus je porodično glasanje koje je zabilježeno na 32% biračkih mjesta u zemlji. Kao proceduralni propust zabilježeno je vraćanje birača sa biračkog mjesta jer nisu na Izvodu iz CBS-a na 31% biračkih mjesta, saopćeno je iz koalicije „Pod lupom“
Oni danas prate i implementaciju novih tehnologija na biračkim mjestima. Do 12 sati na skoro svim biračkim mjestima oprema funkcioniše i proces glasanja se odvija neometano. Izuzeci su jedno biračko mjesto u Doboju gdje ne radi elektronska identifikacija birača i dva biračka mjesta u Tuzli gdje ne rade skeneri glasačkih listića, na kojima je glasanje nastavljeno bez opreme.
13:10: Fizički obračun na biračkom mjestu Piskavica u Vlasenici
U Vlasenici je na biračkom mjestu Piskavica, SNSD-ov član Savo Majstorović fizički napao, a zatim i udario posmatrača SDS-a, Borišu Đukića.
Kako javlja BN sve se desilo poslije opomene posmatrača SDS-a nakon niza nepravilnosti koje je dozvolila predsjednica na tom biračkom mjestu Ljiljana Majstorović, inače supruga napadača, tvrde iz izbornog štaba SDS-a, Vlasenica. Njihova kćerka je i kandidat za odbornika ispred SNSD – a.
Policijskoj stanici Vlasenica prijavljeno je da je od 10:45 do 11:20 prekinuto glasanje na ovom biračkom mjestu zbog narušenog javnog reda i mira.
12:45 CIK: Do 11 sati glasalo 14,12 posto građana
Centralna izborna komisija BiH objavila je da je prema preliminarnim informacijama do 11 sati građansko pravo iskoristilo 14,12 posto građana Bosne i Hercegovine.
– Što se tiče odziva do 11 sati, on je u rangu ranijih izbora i iznosi 14,12 posto, na prošlim lokalnim izborima bilo je 14,88, posto. Međutim, nismo sve dobili sve podatke, iz Tešnja, Oštre Luke i Prozora – rečeno je iz CIK-a
Preliminarni rezultati iz CIK-a se mogu očekivati oko ponoći.
12:40 U Srebrenicu pristižu birači iz Srbije, imaju bh. lične karte
U Srebrenici se i ove godine pojavio veliki broj osoba iz Srbije s namjerom da glasaju u toj opštini, javlja RFE. Već u ranim jutarnjim satima primjetni su automobili sa registarskim tablicama Beograda, Šapca, Užica, Zrenjanina, Bajine Bašte, Loznice i drugih gradova.
– Ti ljudi žive u Srbiji i po nekom osnovu su dobili lične karte, te mogu da glasaju ovdje. Rijetko ko od njih živi u Srebrenici, a da bi mogli glasati, morali bi živjeti ovdje nekoliko mjeseci prije izbora. A sumnjam da oni imaju ikakve veze sa Srebrenicom, nemaju ovdje imovinu, nemaju ugovor o stanovanju, ne plaćaju struju ni porez i stvarno ne znam po kom osnovu su dobili ličnu kartu. Ovdje se pojave samo na dan glasanja i vraćaju se. Praktično, ljudi iz Srbije odlučuju o izboru načelnika – rekao je za Radio Slobodna Evropa jedan stariji Srebreničanin.
Na tri biračka mjesta u Srebrenici bit će proveden pilot projekat autentifikacije birača, što podrazumijeva provjeru ličnih dokumenata i otisak prsta.
12:30 Bijeljina: Sumnja na kupovinu glasova
Sa terena dolaze izvještaji da postoji osnovana sumnja da se u kući Mileta Njegića u Međašima obavlja kupovina glasova, što bi, ukoliko se ispostavi kao tačno, do sada bilo najgrublje zabilježeno kršenje izbornog procesa u Bijeljini, saopštio je Izborni štab GO SDS-a Bijeljina.
SDS podsjeća da praksa kupovine glasova predstavlja najgori oblik izborne manipulacije i da su za nju predviđene stroge kazne, uključujući i zatvorsku, zbog čega će biti podnijete i krivične prijave.
12:00 Mostar: Prvi put od 2008. godine kad i u drugim sredinama
Gradska izborna komisija u Mostaru potvrdila je da su u sedam sati otvorena sva biračka mjesta, izuzev jednog gdje je zabilježeno kašnjenje oko 10 minuta.
Također, glasat će se i u Drežnici na tri biračka mjesta jer je jučer uspostavljena putna komunikacija između Gornje i Donje Drežnice nakon poplava u noći s četvrtka na petak.
Ovo je za Mostar veliki dan jer su glasači_ce imali priliku da po prvi put od 2008. godine izađu na birališta za loklane izbore kad i svi drugi birači širom BiH.
Protekli lokalni izbori prije četiri godine održani su u decembru nakon što su usvojene izmjene Izbornog zakona BiH u dijelu koji se odnosi na Mostar. Mostarci su do tada, 12 godina bili uskraćeni za to osnovno demokratsko pravo.
Prema novim izbornim pravilima, koja su drugačija u odnosu na druge općine i gradove u BiH, 35 vijećnika bira se iz gradske izborne jedinice koja obuhvata cijelo područje Grada Mostara i iz šest izbornih jedinica gradskih područja .
Iz Gradske izborne jedinice bira se 13 vijećnika, a 22 sa listi iz šest izbornih jedinica gradskih područja. Izborna jedinica Sjever bira dva vijećnika, Stari Grad pet, a Jugoistok dva. Dva vijećnika bira Jug, Jugozapad sedam te četiri Zapad.
Također, u GV Mostara postoje nacionalne kvote, pa tako ni jedan konstitutivni narod ne može imati više od 15 vijećnika, dok je minimalna kvota četiri vijećnika za svaki konstitutivni narod te jedan vijećnik iz reda ostalih.
U Mostaru se i gradonačelnik bira indirektno i biraju ga vijećnici nakon konstituiranja novog saziva Gradskog vijeća.
Za izbor novog gradonačelnika potrebna je dvotrećinska većina u Gradskom vijeću, odnosno 24 vijećnika. Ako nakon dva izborna kruga nijedan od kandidata ne dobije potrebnu dvotrećinsku većinu, u posljednjem krugu dovoljna je natpolovična većina, odnosno 18 vijećnika.
10:30 Koalicija “Pod lupom” bilježi prve nepravilnosti
Posmatrači Koalicije za slobodne i poštene izbore ”Pod lupom” su zabilježili ukupno 59 kritičnih situacija: u Tuzli na biračkim mjestima nisu okačene liste članova biračkog odbora sa njihovom pripadnošću političkoj stranci, što predstavlja kršenje Izbornog zakona BiH; tajnost glasanja je narušena na po jednom biračkom mjestu u Banjoj Luci i Loparama; postoje sumnje u zloupotrebu pomoći pri glasanju na jednom biračkom mjestu u Živinicama; na 8.5% biračkih mjesta nema dovoljno izbornog materijala što je za 6.4% više nego tokom prošlih izbora.
Iz „Pod lupom“ upozoravaju da se i ove godine ponavlja da lokalne izbore komisije ne dostavljaju spiskove posmatrača biračkim odborima, a posmatrači imaju problem da pristupe biračkim mjestima zbog proceduralnih propusta.To se ove godine dogodilo na Ilidži, u Olovu, Vogošći, Kalesiji, Trebinju, Prijedoru i Banjoj Luci. U to – posmatrači su s manjih broju biračkih mjesta izrazili sumnju u moguću stranačku infiltraciju na pozicije predsjednika i zamjenika predsjednika biračkih odbora, kao i u trgovinu biračkim mjestima između političkih subjekata, upozoravaju iz „Pod lupom“.
Istovremeno posmatrači izvještavaju da nova oprema funkcioniše dobro i da proces glasanja teče neometano. Izuzeci su biračko mjesto u Doboju gdje ne radi elektronska identifikacija birača i dva biračka mjesta u Tuzli gdje ne rade skeneri glasačkih listića, na kojima je glasanje nastavljeno bez opreme.
Koalicija „Pod lupom“ je pozvala političke subjekte da poštuju Izborni zakon BiH, da ne pribjegavaju izbornim nepravilnostima i da poštuju izbornu šutnju koja je u toku, a građane da u što većem broju izađu na izbore – loklani izbori su prilika jednom u četiri godine da svi punoljetni stanovnici BiH demokratskim putem utiču na lokalnu vlast.
Podatke sa terena zaprima Pozivni centar Koalicije ”Pod lupom”, a na otklanjanju izbornih nepravilnosti radi Pravni tim Koalicije „Pod lupom“, dok se izvještavanje vrši u realnom vremenu.
Koalicija za slobodne i poštene izbore ”Pod lupom” obavještava javnost da je za Lokalne izbore 2024. godine angažovala na izborni dan skoro 850 građanskih, nestranačkih posmatrača izbornog dana koji će posmatrati cjelokupni izborni proces na biračkim mjestima (otvaranje biračkih mjesta, proces glasanja, zatvaranje biračkih mjesta, brojanje glasova i pakovanje izbornog materijala).
Na linku https://mojeiskustvo.podlupom.org/ je moguće podijeliti svoje iskustvo s biračkog mjesta.
10: 30 Incident na biračkom mjestu u Republici Srpskoj
Na jednom biračkom mjestu u Banjaluci je policijski službenik tokom glasanja upotrijebio mobilni telefon što je izričito zabranjeno.
Ovo je potvrđeno iz Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske uz najoštriju osudu postupka.
“Navedeni policijski službenik je udaljen i protiv njega će biti podnesena inicijativa za pokretanje disciplinskog postupka”, navedeno je u saopštenju entitetske policije.
MUP RS podsjeća da su svi njihovi uposlenici dužni da poštuju zakonske propise i da će svako drugačije ponašanje biti sankcionisano.
07:30 Glasanje odgođeno na svim biračkim mjestima u Fojnici!
Centralna izborna komisija BiH je jutros odlučila da odgodi izbore na svim biračkim mjestima u osnovnoj izbornoj jedinici Fojnica.
Podsjećanja radi – ranije su zbog katastroflnih poplava izbori odgođeni u osnovnim izbornim jedinicama u kojima je proglašeno stanje prirodne nesreće kojom se osim u Jablanici, Konjicu, Kiseljaku i Kreševu, te na nekoliko biračkih mjesta u Fojnici. No jutros je zbog stanja na terenu ova odluka proširena.
07:00 Provjera registracije
Na sajtu CIK-a je moguće na osnovu ličnih podataka saznati gdje se nalazi biračko mjesto za svakog birača/icu u BiH koji su registrovani – potrebno je upisati lične podataka (ime, prezime i matični broj).
Svi koji imaju bilo kakve nedoumice oko samog glasanja mogu posjetiti Viber-chatbot koji pruža informacije o glasanju – dovoljno je u ptregu na viberu upisati „izbori“.
Chatbot pruža detaljne upute o procesu i proceduri ispravnog glasanja, kao i informacije o svim kandidatima.
Birački spisak obara rekorde
Od prvih demokratskih izbora ovo su osmi na lokalnom nivou.
U birački spisak upisano je nešto više od 3,4 miliona građana_ki (što je poseban apsurd obzirom da nas je na popisu 2013. bilo nešto malo više od 3,5 miliona).
Po Schmidtovim pravilima
Moći ćemo birati naše gradonačelnike_ce i načelnike_ce (njih 142) te čak 3.200 članova i članica općinskih i gradskih vijeća kao i skupštine distrikta Brčko.
Ili još detaljnije: Birat ćemo i 58 općinskih vijeća u Federaciji BiH, 53 skupštine opština u Republici Srpskoj, 111 načelnika_ca općina u BiH, 21 gradsko vijeće u Federaciji BiH, 10 skupština gradova u RS, 32 gradonačelnika_ca u BiH i Skupštinu Brčko Distrikta.
Izbori će biti provedeni na temelju važećeg Izbornog zakona i njegovih tehničkih izmjena što ih je potkraj marta nametnuo visoki predstavnik međunarodne zajednice Christian Schmidt. Tim se izmjenama, navedeno je, pokušava bolje zaštititi integritet izbornog procesa. A to u prijevodu znači – na 458 biračkih mjesta prvi put bit će primijenjene nove tehnologije koje podrazumijevaju biometrijsku identifikaciju, autentifikaciju birača_ica, te optičke skenere i automatsko prebrojavanje glasačkih listića, kao i video-nadzor.
Inovacije i papir i olovka
Kako će izgledati glasanje s novim tehnologijama zavisit će od mjesta do mjesta. Na dijelu biračkih mjesta radit će se samo autentifikacija, a na drugim mjestima biometrijska identifikacija. Na 145 mjesta u opticaju će biti i optički skeneri.
Tamo gdje će se raditi autentifikacija (na 165 birališta) birači će nakon predočavanja osobnih dokumenata proći i elektronsku provjeru. Zatim se birač_ica upućuje da odgovarajući prst stavi u čitač otisaka prstiju. Otisak se kroz aplikaciju uspoređuje s otiskom iz baze podataka Agencije za identifikacijske dokumente, evidenciju i razmjenu podataka. Ako je sve u redu dobijamo listić i glasamo.
Na 145 birališta, u šest izbornih jednica – Prijedor, Novi Grad, Visok, Stolac, Tuzla i Vozuća koristit će se optički skeneri. Kako to izgleda? Birač popunjava listić, stavlja u posebnu fasciklu zbog tajnosti i listiće jedan po jedan ubacuje u optički skener. Displej skenera pokazuje ispravnost listića, te opciju koja daje mogućnost nastavka ili prekida glasanja. Ako potvrdi nastavak listić kroz optički skener ulazi u glasačku kutiju. Nakon automatskog, slijedi ručno prebrojavanje.
No, zbog kratkih vremenskih rokova ova će inovacije biti u funkciji samo na oko deset posto birališta, a tamo će se iskušati njihova učinkovitost kako bi u cijelosti mogle biti primijenjene na općim izborima 2026.
Sankcije i ratni zločinci
Centralna izborna komisija i to je novina od ovih izbora jedina ovlaštena za imenovanje predsjednika lokalnih biračkih odbora koji ne smiju biti članovi političkih stranaka.
Šta je još novo? Schmidtovim je odlukama također zabranjeno kandidiranje osobama pravomoćno osuđenim za ratne zločine. Tako će ovo biti prvi izbori bez ratnih zločinaca i kriminalaca.
Visoki je predstavnik od dana raspisivanja izbora (maj) pod prijetnjom sankcija zabranio potencijalnim kandidatima korištenje jezika mržnje i sprječavanje novinara u obavljanju njihovih dužnosti.
Ima se para, ima se s čim
Izbori će koštati oko 19 miliona KM. I ako ne računamo one iz 1997. najskuplji su do sada.
Ove godine za izbore se natječe 296 (110 partija, 58 koalicija, 76 neovisnih kandidata, 43 neovisna kandidata nacionalnih manjina i 9 listi neovisnih kandidata).
Birališta bi, prema planu, trebala biti zatvorena u 19 sati.