“Svjesne_i trenutno pogoršane epidemiološke situacije, kao odgovorni građani_ke i aktivisti_kinje, u ime solidarnosti sa svima koji na različite načine bivaju žrtvama pandemije i nemara političkog sistema, a uslijed brige o LGBTIQ zajednici koja i pored sistemskih propusta trpi i posljedice homofobije, donosimo odluku o pomjeranju Druge bh. povorke ponosa”, saopćio je danas Organizacioni odbor Druge bh. povorke ponosa.
Istankuto je kako je nekoliko prethodnih mjeseci bilo posvećeno radu na organizaciji Povorke, uz potpuno poštivanje svih preporučenih mjera.
– Iza nas su brojni interni sastanci, kao i sastanci sa nadležnim institucijama i međunarodnom zajednicom. U proteklom periodu smo aktivno razgovorale_i sa LGBTIQ osobama i našim sugrađanima_kama, te smo od same najave povorke bili svjesni specifičnosti organizacije u ovako izazovnim i nezahvalnim okolnostima. Zajednički, a u saradnji sa našim saveznicima_cama smo preispitivali i razrađivali organizaciju druge Bh. Povorke ponosa misleći na svaki detalj, od percepcije javnosti i podrške koju očekujemo, utjecaja na LGBTIQ zajednicu, insititucionalnih prepreka, epidemioloških mjera do važnosti i neophodnosti kontinuiranog skretanja pažnje na probleme sa kojima se zajednica suočava, a koji su nažalost postali izraženiji usljed pojave koronavirusa – saopćeno je.
Navode kako Drugu bh. povorku ponosa, kao masovni javni protest za ljudska prava, odgađaju za vrijeme kada epidemiološka situacija u državi bude povoljna, te da će o datumu održavanja javnost biti blagovremeno obaviještena.
– Važno nam je naglasiti da smo kao aktivisti_kinje svjesni gušenja građanskog aktvizma i sloboda u našem društvu, baš kao što smo svjesni i činjenice da je tokom pandemije represija na slobodu javnog okupljanja postala sve izraženija. Zbog toga ćemo, solidarno sa svim grupama kojima se onemogućava ostvarivanje prava na slobodu okupljanja, u narednom periodu organizovati javne tematske diskusije koje će problematizirati i dekonstruisati pitanje prava i slobode na okupljanje. Takođe, u narednom periodu ćemo sa javnosti dijeliti probleme i prepreke sa kojima smo se suočavali tokom organizacije Druge bh. povorke, što pored nerazumijevanja društva, podrazumijeva i institucionalni otpor, diskriminaciju, nejednak tretman i homofobiju – piše u saopćenju.
Istaknuto je kako će Druga bh. povorka ponosa, iako ne u svom zamišljenom formatu, ipak biti obilježena 23.8. nizom aktivnosti.
– Naglašavamo da kao savjesni_e i odgovorni_e građani_ke povorku odgađamo zbog epidemiološke situacije, ali skrećemo pažnju na niz problema koji su realnost organizacije LGBTIQ javnih događaja. Bh. povorku ponosa nadležne institucije ne vide kao protest za ljudska prava, te pod izgovorom događaja visokog rizika nameću dodatne mjere osiguranja, koje ne nameću niti jednom drugom skupu okarakterisanom kao visokorizičan. Istovremeno, često smo suočeni sa institucionalnom šutnjom, odbijanjem zahtjeva i administrativnom borbom kroz koju ne prolaze slični skupovi. Na teret nam se stavljaju nerealni zahtjevi koji u konačnici onemogućavaju naše pravo na slobodu okupljanja i zaštitu od države. Mi, LGBTIQ osobe smo izašle na ulicu i izlazit ćemo, ali je važno naglasiti da smo jedini koji plaćamo cijenu izlaska na ulicu i korištenja prava na slobodu okupljanja. Kao vrlo mlad kolektiv kojeg čine aktivisti_kine koji_e se godinama bore za prava marginalizivanih grupa, smatramo da ovaj problem neće prestati postojati, sa ili bez pandemije, te da predstavlja grubo kršenje prava na slobodu okupljanja, te institucionalnu homofobiju – navedeno je.
Pozvali su sve one koji su na strani borbe za ljudska prava svih da ih kontaktiraju i sa njima budu dio borbe i akcija kojima će se posvetiti u narednom periodu.
– Mi nećemo odustati od borbe za slobodu i bolji život svih, jer ničiji život nije niti može biti u četiri zida – poručeno je!