U znak sjećanja na progon i ubistvo 3.176 građana Prijedora i okoline, danas je u ovom gradu obilježen „Dan bijelih traka“.
– Današnji datum je jako bitan za prošlost, ali i budućnost Bosne i Hercegovine (BiH) zato što je jako važno da se ne zaboravi dan kada su, na neki način, sva ljudska prava bila pogažena i poništena. Ovaj dan se obilježava na simboličan način, ali je to nešto što ne smijemo da zaboravimo kako nam se sutra ne bi ponovo desilo – kaže za Interview.ba Jadranka Miličević aktivistkinja fondacije „Cure“ koja je prisustvovala obilježavanju.
Iako obilježavanju svake godine prisustvuje nekoliko hiljada članova porodica i prijatelja ubijenih, te građana, ove godine je zbog pandemije korona virusa odobreno okupljanje do 50 osoba. No, to svakako nije spriječilo prisutne da, mirnom šetnjom i polaganjem cvijeća za 102 ubijene djece iz Prijedora, pošalju snažnu poruku i ukažu svim institucijama, domaćim i međunarodnim, da vlasti Republike Srpske još uvijek diskriminiraju povratnike, te da oni nemaju ista prava kao i građani srpske nacionalnosti.
Podsjećamo, „Dan bijelih traka“ se obilježava od 2012. godine u znak sjećanja na 31. maj 1992. godine kada je Krizni štab Općine Prijedor primorao nesrpsko stanovništvo Prijedora da svoje kuće i stanove označe bijelim zastavama dok su oni koji su se kretali gradom bili primorani nositi bijelu traku oko ruke. Prema zvaničnim informacijama iz udruženja žrtava, u Prijedoru je ubijeno 3.173 civila, dok je 31.000 ljudi bila zatočena u logorima u okolini Prijedora. Istraživačko dokumentacijski centar iz Sarajeva navodi da je od 1991. do 1995. u direktnim vojnim akcijama ubijeno ili nestalo 5.209 građana Prijedora, od toga 4.093 Bošnjaka, 898 Srba te 182 Hrvata.
(Interview.ba)