a532e5b4f3bd4ab9fb31cb2dd9e9165c
a532e5b4f3bd4ab9fb31cb2dd9e9165c

Zalihić o koronavirusu: Šta je promaklo kolegama u Banjaluci i Italiji?

09.03.2020.

Direktor Zavoda za Hitnu pomoć Kantona Sarajevo Adem Zalihić rekao je da je prije dva mjeseca konstituiran Krizni štab u ovom kantonu, te je pojasnio neke greške njegovih kolega u Banjaluci i Italiji.

– Pokušavamo na sve načine biti na dispoziciji građanima Kantona Sarajevo, ali sve po preporukama Svjetske zdravstvene organizacije (WHO). Sve što WHO preduzima u svijetu, mi obradimo i onda prezentiramo javnosti – rekao je za N1.

Krizni štab KS ima svake sedmice bar jednu sjednicu, dok po potrebi može biti i više.

– Međusobno komuniciramo, tako da nemamo mira. Obrađeno je preko 400 santiranih upitnika, 15-ak ljudi je pod inspekcijskim nadzorom u kućnoj izolaciji. Napravili smo 10-ak testiranja u KS, i obično su to bile infekcije gripe. Možda se nekad omalovažavaju preporuke WHO-a, ali nema drugog načina osim tog epidemiološkog nadzora – rekao nam je Zalić.

Napomenuo je da se pretpostavlja da je je neki pacijent zaražen koronavirusom ušao u KS.

– Mi želimo da ga uhvatimo, stavimo pod izolaciju kako bi spriječili širenje infekcije. To je promaklo kolegama u Banjaluci, to je promaklo kolegama u Italiji. Sva infekcija u Italiji krenula je iz bolnice kada je pod pogrešnom dijagnozom pacijent hospitalizovan i uspio zaraziti gotovo sve pacijente i osoblje. Koronavirus ne može pasti iz nebesa, neko će ga donijeti u KS ako je bio u kriznom području – pojasnio je.

Zalihić potcrtava kako je obaveza Kriznog štaba KS da informišu osobu koja dolazi iz takvih područja, da ostane u kućnoj izolaciji, te da ako se pojave simptomi, bit će testiran.

Za N1 je djevojka koja je boravila u Milanu Katarina Radić ispričala svoje iskustvo po povratku u Bijeljinu.

– U Milanu sam bila 24. februara posljednji put. Tamo su mjere predostrožnostt nošenje maski i rukavica. Prvi dan kad je proglašeno vanredno stanje nije mogla da se osjeti prava situacija u Milanu, odnosno nije bilo kritično stanje, što ne može da se kaže za danas. Po povratku u Bijeljinu sam se javila na kontrolu u Hitnu pomoć gdje su mi provjerili disanje, izmjerili temperaturu koju nisam imala,  pritisak i uradili analizu krvi koja je pokazala da nemam nikakve simptome u tom momentu i poslata sam u kućnu izolaciju – rekla nam je Radić.

Navela je i da su medicinski radnici podijelili svim pacijentima u Hitnoj pomoći zaštitne maske, da su otvorili prozor, a nju posalli u ordinaciju koja je bila prazna i po završetku analize krvi, poslali je kući.

– Pošto ne živim sama, odnosno živim sa mamom, mislila sam da to nije najpametnije jer ukoliko bi mi se javili simptomi, prenijela bih virus i na mamu koja bi prenijela na poslu, ali su mi rekli da nema mjesta u karantinu u Bijeljini, te da ostanem u kućnoj izolaciji, da pozovem na telefon ako se pojave simptomi – kazala nam je.

Upitali smo Zalihića da li je adekvatna procedura ta kroz koju je prošla Radić.

– To je eklatantan primjer časnog i moralnog građanina, no katastrofalna greška što je otišla u Hitnu pomoć. Znači, vi idete da rasijete. Ono na čemu mi insistiramo je da se prvo pozove jedan od brojeva telefona. Ne bi trebali da idete tamo gdje ima puno ljudi. Vi treba da ostanete kući. Ta kućna izolacija znači da svedete miminum kontakt s ukućanima jer drugog načina nema. Hospitaliziraju se samo teški oblici, odnosno pacijenti koji jesu pozitivni i imaju teške simptome. Srednje teški slučajevi i laki ostaju u kućnoj izolaciji. Imali smo MERS, SARS, koji takođe uzrokuje korona. Pogriješila je jer je prvo trebala da zove telefonom – istakao je Zalihić.

Radić nam je kazala i kako je propust u Italiji, jer ukoliko putujete iz Milana, ne možete 14 dana da uđete u neke druge države, a dok je iz Lugana moguće vozom putovati, što je ona i uradila te tako došla u BiH.

(N1, Interview.ba)

Idi naVrh

Don't Miss