Portparol kineske zdravstvene komisije Mi Feng rekao je da borba protiv smrtonosnog korona virusa počinje da pokazuje rezultate.
On je rekao da je su pojačana medicinska podrška i preventivne mjere u provinciji Hubej, žarištu epidemije, spriječili pojavu kritičnih slučajeva i smanjili udio kritičnih slučajeva među zaraženima.
– Blagi slučajevi se također brže liječe, čime se sprečava da postanu kritični – rekao je Mi.
Izvan Kine, bilo je oko 500 slučajeva u oko dvije desetine zemalja i teritorija, sa četiri smrtna ishoda – u Japanu, Hongkongu, na Filipinima i u Francuskoj.
Prema posljednjim podacima, u Kini je zaraženo 68.500 ljudi, a 1.665 je umrlo, najviše u Hubeju.
Nacionalna zdravstvena komisija izvjestila danas o 2.009 novih slučajeva zaraze, što je pad sa 2.641 prethodnog dana, i 142 nova smrtna slučaja, samo za jedan manje od prethodnog dana. Sve osim četiri nove smrti bile su u Hubeju.
Pokrajina i njen glavni grad, Vuhan, praktično su zatvoreni od 23. januara. Ne rade škole, kancelarije i fabrike, a većina putovanja je obustavljena.
Najveće jezgro zaraze izvan Kine nalazi se na kruzeru “Dajmond Princes” koji je stavljen u karantin kod japanske luke Jokohama, a danas je prijavljeno još 70 slučajeva, što je popelo ukupan broj zaraženih na 355 od otprilike 3.700 putnika i članova posade.
Oni pozitivni na testiranje šalju se u bolnicu. Niko na brodu nije umro od virusa.
Šef Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) Tedros Adhanom Gebrejsus izjavio je u subotu da je nemoguće reći gdje će se epidemija proširiti.
– Zabrinuti smo zbog stalnog porasta broja slučajeva u Kini – izjavio je Tedros na Minhenskoj konferenciji o bezbjednosti u Njemačkoj.
Bolest, koja je sada zvanično nazvana Kovid-19, ubila je oko dva posto zaraženih. Slučajevi su se širili brže od bilo kog drugog respiratornog virusa u ovom vijeku.
Pročitajte još:
Cvijanović: BiH se nije razvila kao istinska multietnička zajednica
(Nezavisne.com/Interview.ba)