Godina 2019. je bila druga najtoplija ikada zabilježena i ona je okončala najtopliju deceniju u historiji, saopćila je u srijedu klimatska nadzorna služba Evropske unije.
Podaci koje je objavila Kopernikanska služba za klimatske promjene (C3S) pokazuju da su temperature širom svijeta u prošloj godini bile na drugom mjestu najviših prosječnih godišnjih temperatura iza 2016. godine, u kojoj su temperature porasle zahvaljujući izuzetno snažnom vremenskom fenomenu El Nino.
Prosječne temperature u 2019. iznosile su samo nekoliko stotih dijelova Celsiusovog stepena manje od nivoa iz 2016.
Najtoplijih pet izmjerenih godina bilo je pet posljednjih godina, a period od 2010. do 2019. godine predstavljao je najtopliju deceniju otkako su mjerenja temperatura počela, saopćio je C3S.
Globalne temperature u 2019. bile su za 0,6 stepeni Celsiusa više od prosjeka iz perioda od 1981. do 2010. godine. Temperature Zemlje tokom proteklih pet godina su više za 1,1 do 1,2 stepeni Celsiusa u odnosu na preindustrijska vremena.
Prošla godina bila je najtoplija u evropskoj istoriji.
– Godina 2019. je bila izuzetno topla godina, zapravo druga najtoplija u globalnim okvirima u našim bazama podataka, dok su brojni pojedinačni mjeseci također obarali rekorde – izjavio je Carlo Buontempo, čelnik C3S.
C3S također je saopćio da su koncentracije ugljen dioksida u atmosferi nastavile da rastu u 2019., prenosi AFP.
(Fena, Interview.ba)