dd34e32172fe0202ef287e574244e1d2
dd34e32172fe0202ef287e574244e1d2

5 pitanja za Ernesta Markotu: Hutovo blato je pred izumiranjem

31.07.2017.

Malo poznata Udruga “Močvara” iz Čapljine vodi računa o ekološkoj budućnosti odnosno osvješćivanju djece o potrebi zaštite prirodnih bogatstava koje imamo. Radionice, izložbe, časovi u prirodi, sve su to načini na koje pokušavaju efikasno usmjeriti djecu kako ne bi ponavljala greške svojih roditelja. Predstavnik Udruge slikar Ernesto Markota za interview.ba objašnjava zašto je sve ovo važno, posebno za Hutovo blato te kako temelje ekologije treba graditi na zdravom životu tj. odnosu čovjeka i prirode.

USPJEH JE OSVIJESTITI DJECU “Kad vidiš da dijete prepozna neku biljku i životinju u prirodi, kad upozorava starije kako bi se trebali odnositi prema prirodi, postigao si uspjeh. Djeca su budućnost. Naše djelovanje usmjereno je ka budućnosti jer usađivanje pozitivnih vrijednosti i životnih navika mladih stvara preduvjet za jedan bolji i ekološko osvješteniji svijet”.

INTERVIEW.BA: Udruga “Močvara” iz Čapljine je prvenstveno usmjerena na zaštitu okoliša, ali ste se na lokalnom nivou odlučili boriti i protiv korupcije. Na koji način – jeste li otkrili neku uspješnu metodu, da podijelite s čitateljima?

MARKOTA: Prije svega moramo naglasiti da je naša Udruga usmjerena primarno na edukaciju djece i mladih o potrebi zaštite okoliša i to nam je misao vodilja – oblikovati i usmjeriti mlade kako bi se aktivno uključili u zaštitu prirode, a najviše u zaštitu onoga što je ekološki biser ovog dijela Europe, a to je Park prirode Hutovo blato. U tu svrhu pravimo različite akcije i radionice spajajući ekologiju s kreativno-umjetničkim stvaralaštvom. Što se same korupcije tiče, na nju se referiramo indirektno odnosno kroz naše umjetničke aktivnosti kroz koje se provlači tematika korupcije, odnosno iskorištavanja prirodnih resursa i novaca koji su namijenjeni zaštiti okoliša za svoje osobne interese.

Od samog početka imamo cilj kroz radionice koje realiziramo probuditi ne samo ljubav prema prirodi nego razviti zdrave životne navike, poglede i odgovornost kod djece, da danas sutra ne upadnu u zamke u koje upadaju odrasli zbog svojih prizemnih interesa.

Konkretno, naša predstava “Duhovi rijeke” koju smo nedavno izvodili već je prepoznata kod gledatelja ne samo kao umjetničko djelo koje ima poruku za spas Hutova blata, nego i za prepoznavanje svih onih kojima nije stalo do prirode već samo do svog džepa. Predstava je dobila mnoge pozitivne kritike a bila je i kvalitetno medijski popraćena te je odjeknula u našem gradu i šire. Možemo se pohvaliti time da smo ostavili prepoznatljivu poruku i da su gledatelji preko nje doživjeli mnoge goruće probleme današnjice. Nakon predstave dobili smo čestitke i podršku za daljnji rad na tom polju.

INTERVIEW.BA: Da li ste do sada imali nekih slučajeva koji bi se mogli okarakterizirati kao koruptivne radnje – ako da, možete li navesti neki?

MARKOTA: Po oblasti našeg djelovanja ne možemo biti direktno povezani s konkretnim slučajevima, ali ih kao promatrači itekako uočavamo. Što se tiče naše Udruge, mi smo kao i ostali ljudi – akteri stvarnosti u kojoj živimo, s tim što kao udruga imamo priliku kroz umjetnost i njezin medij zajedno s dječjom kreativnosti i maštom progovoriti i izraziti svoj stav jer temelj ekologije leži u zdravom životu i odnosu čovjeka i prirode. I to je naš zadatak.

INTERVIEW.BA: S obzirom na opći koncept nebrige za okoliš kod nas, koliko  uspijevate uraditi, koliko efekta imaju vaše akcije ? Ako možete navesti primjer.

MARKOTA: Jedan smo primjer već naveli vezan za dramsku predstavu. Postigli smo efekt da su ljudi prepoznali našu poruku i dali nam podršku i preporuke. Treba istaći da je naš rad usmjeren prvenstveno na ekološki odgoj djece i mladih. Do sada smo organizirali brojne akcije, škole u prirodi, izložbe dječjih radova s temom ekologije, izradu likovnih radova isključivo u prirodnim materijalima iz našeg okoliša i slično. U Udruzi se uvijek nešto događa i djeca se rado odazivaju.

Moramo spomenuti i osobu koja je 2002.pokrenula udrugu Močvara, a to je Zdenka Jelčić, koja je udarila zdrave temelje na kojim udruga počiva i koje mi želimo produbiti. Kad vidiš da dijete prepozna neku biljku i životinju u prirodi, kad upozorava starije kako bi se trebali odnositi prema prirodi, postigao si uspjeh. Djeca su budućnost. Naše djelovanje usmjereno je ka budućnosti jer usađivanje pozitivnih vrijednosti i životnih navika mladih stvara preduvjet za jedan bolji i ekološko osvješteniji svijet.

INTERVIEW.BA: Šta je ključno da se kod nas priroda bolje zaštiti? Bolji rad vlasti, veća svijest kod građana, više novca ili sve zajedno?

MARKOTA: Sve zajedno. Odlika jednog razvijenog društva jest uspješna koordinacija svih društvenih činitelja. Vlasti, nevladine organizacije, škole, udruge građana, svi trebamo raditi na tome da unaprijedimo naš životni okoliš jer svi udišemo isti zrak. Svakom bi trebalo biti u interesu sačuvati prirodu jer čovjek je sastavni dio nje.

INTERVIEW.BA: U vašoj zoni odgovornosti je Park prirode Hutovo blato koji je prije nekoliko godina bio devastiran požarom. Kakva je situacija danas, šta se uspjelo sanirati i kakav je uopće stepen njegove zaštite?

MARKOTA: Moramo naglasiti da smo mi udruga građana i briga za Hutovo blato je naš poziv, ali postoje druge institucije kojima je zakonski Hutovo blato u zoni odgovornosti, tako da ne raspolažemo podacima o šteti i koliko se toga uspjelo sanirati. Sigurno da je požar ostavio velike posljedice. No nije samo požar taj koji je ugrozio Hutovo blato. Klimatske promjene kao i preusmjeravanje prirodnih riječnih tokova također su ostavili svoj trag i svima je poznato da je Hutovo blato pred izumiranjem. Zato se svi moramo uključiti, svatko onoliko koliko može, kako bi se ovaj prirodni park sačuvao za buduće generacije.

 

Idi naVrh

Don't Miss