eb6c7c01c4e98e1f2578f9959463b973
eb6c7c01c4e98e1f2578f9959463b973

Hasmira Turić: Glasajmo razumom, a ne navikom

15.09.2016.

Poruku za svoje sugrađane ima i kandidatkinja iz Kalesije, koja ističe kako je vrijeme da se oslobodimo okova nacionalističkih stranaka.

Nezavisna kandidatkinja Hasmira Malić iz Kalesije rođena je  23. maja 1985. u Zvorniku. Završila je  Behram-begovu medresu u Tuzli, a trenutno je apsolvent na Prirodno-matematičkom fakultetu u Tuzli, Odsjek za geografiju. Volontirala je u Asocijaciji žena Medžlisa islamske Zvornik i Tuzla, Udruženju žena „Sumeja“, a aktivna je članica odnosno, jedna od osnivačica Asocijacije žena MIZ Kalesija.U slobodno vrijeme bavi se izradom  i restauracijom starih predmeta, dekupaž tehnikom. Hasmira voli biti uključena u društveno korisne aktivnosti koje imaju za cilj pozitivne promjene u zajednici u kojoj živi. Udata je  i majka dvoje djece.

INTERVIEW.BA: Zašto ste odlučili biti nezavisna kandidatkinja, a ne dio postojećih stranačkih struktura?

MALIĆ: Nezavisna lista ‘Sead Džafić’ je nedavno osnovana. Cilj naše liste je ostvariti bolju, prosperitetniju i drugačiju općinu Kalesija. Nas ne interesuje političko opredjeljenje, mi želimo  stručne i sposobne ljude spremne za rad.

Želimo da naši sugrađani konačno progledaju i da shvate da mogu imati život kao i bilo koji građanin u bilo kom dijelu svijeta. Većina kandidata s liste je zaposlena i njima je zadnji cilj bio postati političar, ali situacija u općini nas je natjerala da se aktivno uključimo u rješavanje problema na čelu s najuspješnijim privrednikom.

Želimo da se borimo za budućnost naše djece. Ne želimo da se i oni bave pitanjima iz prošlosti, želimo da projektujemo budućnost Kalesije u narednih 50 godina. Mi promovišemo  rad, red, disciplinu, stručnost u vođenju općine. Smatramo da je naša općina jedna velika fabrika kojoj je potreban menadžer kako bi mogla dalje funkcionisati i služiti građanima. Mjerilo izbora su znanje, sposobnost, moralnost, a ne politička podobnost.

INTERVIEW.BA: Šta je temelj Vašeg političkog programa?

MALIĆ: Naš program u prvi plan stavlja naglasak na administraciju kojom su građani opterećeni. Kod nas u općini je šest radnika na 1000 stanovnika, u svijetu je jedan dovoljan. Zatim problem nezaposlenosti, s jasnim planovima kako smanjiti taj broj. Odlazak mladih iz naše općine, zatim niz ekoloških problema… Mjesta u općini nemaju vode, rasvjete, asfalt, kanalizacija neriješena. U izradi programa uzor su nam bili principi, kakvi već vrijede u naprednim zemljama.

INTERVIEW.BA: Šta Vas izdvaja od drugih kandidata i kandidatkinja? Zašto bi građani i građanke glasali baš za Vas?

MALIĆ: Ovo je moje prvo političko iskustvo i ono što mene izdvaja od većine ostalih kandidata je moj način života. Moja ciljna skupina su žene, i to žene domaćice i zlostavljane žene, kojih nažalost ima mnogo više nego što mi imamo uvid u stvarnu situaciju. Te su žene zaboravljene od svih. Ja želim da osnujem fondaciju u koju bih usmjerila  dio svojih novčanih primanja, pa onda i ostali ljudi iz mog okruženja. Zalažem se da žene domaćice imaju tržište za svoje proizvode i da im se posveti veća pažnja.

INTERVIEW.BA: Šta planirate uraditi u prvih 100 dana mandata, ako dobijete povjerenje birača?

MALIĆ: Ako dobijemo povjerenje birača, u prvih 100 dana očekujemo da imamo uvid u stvarno stanje naše općine. Naš prvi zadatak je urediti administraciju. Saslušati probleme i zahtjeve građana i krenuti u realizaciju. Aktivirati javne ustanove da rade, na primjer, vatrogasce, komunalne službe. Na našoj općini je toliko zaraslih i neuređenih površina, a ti ljudi sjede i čekaju neki požar ili poplavu i tu zakažu. Oni će svakako morati raditi i zaraditi svoju platu.

INTERVIEW.BA: Koja su tri najveća problema u Vašem gradu?

MALIĆ: Najveći problemi u našoj zajednici su administracija kojom su građani opterećeni, zatim, nezaposlenost,  (blizu 10.000 ljudi je na birou), te odlazak mladih. Tu su još i problemi kao što su nedostatak vode, rasvjete, asfalta, kanalizaciona mreža ne postoji. I zaista niz drugih problema s kojima se pojedinci ili određene skupine stanovništva susreću. Vladajuće stranke nisu ispunile izborna obećanja, i prije 20 godina su nam obećavali asfalt, vodu, rasvjetu, više posla. Svjedoci smo da nam i danas to sve treba, dakle, ništa nije riješeno. Ja sam na nezavisnoj listi za općinsko vijeće zato što je naš kandidat čovjek iz privrednog sektora, menadžer, a smatram da jedino čovjek tog profila može uspješno biti naš vođa i pokrenuti razvoj naše sredine. Čovjek koji se nudi da pokrene našu općinu bez plate, bez službenog auta, bez telefona, a sav taj novac će biti raspoređen socijalnim slučajevim, najboljim studentima, sportistima.

INTERVIEW.BA: Kakav je Vaš stil liderstva? Trump, Hillary ili Merkel? Dodik, Čović ili Izetbegović?

MALIĆ: Moja poruka građanima je da prestanemo glasati za ljude iz određenih političkih opcija, samo zato što s njima osjećamo vid vjerske ili bilo koje druge slobode. I sama sam tako postupala,  bilo mi je potrebno samo ime određene stranke da mogu glasati bez gledanja na program i sposobnosti date osobe. Svjedoci smo da nam ta politika da smo ‘zajedno jači’ ili u  ‘jedinstvu je spas’ donijela samo da se pojedinci ojačaju i još više ujedine i urote u javašluku protiv nas građana. Ista situacija je i s onima ‘za sve nas’, za nas ništa nije bilo jer mi imamo iste probleme kao i prije 20 godina. Postavlja se pitanje šta smo mi tokom ove dvije decenije dobili osim obećanja? Da ne bismo i za četiri godine imali ista pitanja, molim građane da razmisle i da glavom izaberu ono što je najbolje za njih, njihovu djecu. Da konačno glasamo razumom, a ne navikom!

Idi naVrh

Don't Miss