NiP se nakon osmomjesečnih dogovora sjetio da nije baš zadovoljan raspodjelom funkcija. Naša stranka se probudila iz zimskog sna i shvatila da SDP-u pripadaju dva mjesta dopredsjedavajućeg Gradskog vijeća. A šta se iza svega krije. Velika lova, ukratko
Piše: S. KURT
Osam mjeseci nakon izbora Grad Sarajevo nema gradonačelnika.
Suprotno očekivanjima, a da ne govorimo o dogovoru Trojke, na današnjoj (dugoočekivanoj) sjednici Gradskog vijeća Grada Sarajeva nije izabran gradonačelnik Sarajeva.
Sjednica je klimavo počela pa se onda pauziralo dva sata, a nakon pauze nisu se pojavili vijećnici Naše stranke i SDP-a. A kad nema kvoruma, nema ni nastavka sjednice.
Alen Girt iz naše stranke, inače prema dogovoru i budući dopredsjedavajući Gradskog vijeća, objasnio je da su potrebne dodatne konsultacije među partnerima.
NiP do podne i od podne
Kao da osam mjeseci nije bilo dovoljno.
Javnosti je do sada poznato da bi Narodu i pravdi trebalo pripasti mjesto gradonačelnika i tvrdilo se da će to biti Samir Avdić.
Njegovi zamjenici bili bi Mirela Džahverović iz Naše stranke, te i Predrag Puharić iz SDP-a, koji nakon što je Benjamina Karić preuzela općinu Novi Grad, obavlja funkciju v.d. gradonačelnika.
Za dopredsjedavajućeg Gradskog vijeća SDP je nominirao Svjetlanu Šošić te i Muamera Mekića.
No, problemi su, tvrde naši izvori, nastali upravo zbog mogućeg imenovanja Mirela Džahverović, odnosno činjenice da NiP nema niti jednu funkciju u rukovodstvu Gradskoga vijeća.
To se znalo još danima prije, pa čudi ovakva reakcija Naroda i pravde.
O tome je trebalo misliti ranije
Zamjerka da na čelu grada (gradonačelnik i zamjenici) nema pripadnika konstutivnog naroda, jer se Džahverović izjašnjava kao Ostali također ne stoji. Podsjećamo i Bogić Bogićević, baš kao i Benjamina Karić dolazili su iz reda ostalih.
Uostalom, o tome se trebalo misliti ranije.
I za Našu stranku je problematično što dva zamjenika predsjedavajućeg Gradskog vijeća dolaze iz SDP-a. Kao da se to nije prije dugoočekivane sjednice moglo raspraviti i bez problema danas konačno obaviti izbor.
Neki izvori bliski Narodu i pravdi tvrde da su mjesto dopredsjedavajućeg ranije “zamijenili” za direktorsku fotelju u jednom javnom preduzeću, ali su danas ponovo promijenili mišljenje, pa bi da umjesto dva SDP-ova kandidata jedan ipak bude iz NiP-a. Spominje se ime Emira Biće.
Kako god bilo, izvjesno je da su stranke Trojke u Kantonu Sarajevo još jednom pokazale neslogu, a u najmanje ruku i bezobrazluk i neodgovornost prema građanima.
Ko je ovdje lud?
Da ipak nije riječ o samo protokolarnim funkcijama, kako se to često misli, kad je administracija Grada Sarajeva u pitanju podsjetila nas je Aida Koluder Agić, članica Naše stranke, koja je na Facebooku objavila zanimljiv status.
Zašto je, pita Koluder Agić, toliko bitno ko će u naredne četiri godine zasjesti u ovih šest fotelja, kada se kako kažu grad gotovo ništa i ne pita, ima mikro budžet u odnosu na Općine i Kanton, gradonačelnik je ceremonijalna figura.
– E pa, vjerovali ili ne, u pitanju je šest finansijski veoma unosnih pozicija. Osnovica u Gradu iznosi 460 KM. Kada je pomnožimo sa vrtoglavim koeficijentima za gore pobrojane pozicije i pri tom još dodamo: topli obrok, minuli rad, prijevoz, dobijemo da je plata gradonačelnika oiko 4.500 KM, zamjenika_ce gradonačelnika oko 4.200 – navodi Koluder Agić.
Predjedavajući Gradskog vijeća i njegovi zamjenici_ce su, navodi Koluder Agić, u platnom rangu gradonačenika, s tim da dodatno imaju i: paušal općinskog vijećnika_ce, paušal gradskog vijećnika_ce, nadoknadu za opčinske komisije (obično dvije), nadoknadu za gradske komisije (obično dvije).
–Tako da su oni, uz blage razlike u odnosu na Općinu iz koje dolaze, mjesečno dobri cirka nekih šest do sedam hiljada KM. E sad saberite ove iznose prvo na mjesečnoj bazi, pa puta 12 mjeseci, pa puta četiri godine i zapitajte se, ko je ovdje lud. Nikad nikome do sada nije trebalo duže da se dogovori, ali valjalo je tri bare pune gladnih krokodila nahraniti… – navela je Koluder Agić.
Stvarno, ko je ovdje lud?