Tvornica mašina koja pomiče granice ženskih ljudskih prava u BiH!

Nama u ovom projektu najveći izazov nije bio operativni tj. praktične prirode već spoznaja da to što radimo možemo i moramo podići na još viši nivo. Kada se intenzivno posvetite tematici preveniranje diskriminacije, uz stručno usmjeravanje podršku kroz projekat u vidu obuka, sastanaka, radnih materijala itd., uočavate koliko zapravo još imate posla. Nažalost, postoje mnoge kompanije koje nemaju pravila niti prepoznaju ovaj društveni problem, kaže voditelj ljudskih resursa Goran Kovijanić 

Piše: Adin ŠABIĆ

GS-Tvornica Mašina Travnik jedna je od 8 kompanija i institucija izabranih da budu dio projekta „Međusektorsko partnerstvo za ljudska prava i rodnu ravnopravnost na tržištu rada” kojeg finansira Evropska unija u Bosni i Hercegovini, a implementiraju Fondacija INFOHOUSE iz Sarajeva i Fondacija Lara iz Bijeljine.

Ovaj projekat, uz snažnu podršku EU, fokusiran je na unapređenje ženskih ljudskih prava u radnom okruženju BiH. Saradnja sa GS TMT, na čijem je čelu Snježana Kopruner, žena koja je preporodila privredu Srednjobosanskog kantona i postala jedna od najuticajnijih preduzetnica u BiH, prirodno je uslijedila kao primjer dobre prakse usklađivanja poslovanja sa međunarodnim standardima koje Evropska unija promovira.

Online baza za anonimnu prijavu diskriminacije

Goran Kovijanić, voditelj ljudskih resursa GS TMT-a na čelu je tima koji je sa fondacijama INFOHOUSE i LARA skoro dvije godine radio predano, najprije na identificiranju potreba za antidiskriminacijskim praksama, anketiranju uposlenih, edukaciji o međunarodnim i domaćim standardima i zakonima iz oblasti rodne ravnopravnosti. Nakon toga slijedila je izrada politika i mehanizama koji osiguravaju rodnu jednakost u ovom privrednom gigantu, čiji je kvalitet i usklađenost sa zakonskim okvirom potvrdio i Gender Centar Vlade Federacije.

Kovijanić: Rušenje stereotipa za našu firmu je izuzetno važno

Evropska unija je kroz ovaj projekat omogućila ne samo finansijsku podršku već i stručnu pomoć, što je omogućilo izradu online baze za anonimnu prijavu diskriminacije na radnom mjestu. Izradom ovog alata, GS-TMT će postati jedna od rijetkih kompanija u BiH koja omogućava takvu transparentnost i sigurnost zaposlenima.

Na pitanje zbog čega su odlučiti učestvovati baš u projektu „Međusektorsko partnerstvo za ljudska prava i rodnu jednakost na tržištu rada „ Fondacije INFOHOUSE i Fondacije Kovijanić kaže da je projekat u skladu sa poslovnom politikom firme, a to je da uvijek kreira bolje uslove za rad jer „GS – Tvornica mašina Travnik aktivno učestvuje u poslovnoj i lokalnoj zajednici s ciljem da kreira bolje uslove za rad i život tako da je povezivanje i uzimanje učešća u projektima za nas prirodno tj. u skladu sa misijom naše kompanije. Posebno smo posvećeni zadovoljstvu uposlenika, transparentnosti te jednakopravnosti po svim osnovama a te vrijednosti smo odmah prepoznali u ovom međusektorskom partnerstvu sa Fondacijama INFOHOUSE i Lara.“

Rušenje stereotipa

Za ovu firmu rušenje stereotipa i podjele poslova na tipično muške i ženske je također veoma važno:

Osiguravanje jednakih uslova rada za sve zaposlenike je duboko integrirano u naše poslovanje. Postoje izazovi zbog same djelatnosti, odnosno industrijskog okruženja te svjesne ili nesvjesne podjele na tradicionalno muške i ženske poslove u društvu, što rezultira tipičnim upisivanjem određenih smjerova u srednjem obrazovanju te posljedičnu dominaciju jednog spola u nekim zanimanjima, npr. zavarivač. Međutim, trudimo se da rušimo te stereotipe i imamo primjere gdje žene rade kao zavarivačice, CNC operaterke, proizvodne kontrolorke, članice Uprave i Nadzornog odbora itd. – kaže Kovijanić.

Tokom projekta, kaže nam Kovijanić, dobili su uvid koje elemente još moraju unaprijediti i podići na viši nivo, a to se prije svega odnosi na svijest i prepoznavanje elemenata diskriminacije u internim aktima, međusobnoj komunikaciji i podsvjesnoj tipizaciji poslova. Tokom projekta dobili su podršku da provedu ispitivanje uposlenika sa konkretnim akcentom na diskriminaciju i sposobnost prepoznavanja iste, a rezultati su im pomogli da naprave akcioni Plan ravnopravnosti spolova te da donesu posebnu Odluku o politici nulte tolerancije , te da na potpuniji način omoguće jednokopravnost i zaštitu u spolnom i svakom drugom smislu, prije svega kroz prevenciju i osvještavanje.

– Generalno smatram da kao društvo imamo veliki problem sa raznim oblicima diskriminacije koji se tolerišu i prenose generacijski bez postojanja sistemskih napora za bilo kakvom promjenom. Sve pomenuto se odražava i na radna okruženja jer te postavke nosimo u sebi i donosimo ih na radno mjesto. Uspješne firme imaju svoja pravila i procedure koje se odnose na ravnopravnost i zabranu diskriminacije ali tu se realno susrećemo sa izazovima koji prelaze granice tj. kapije naših preduzeća – kaže Kovijanić i dodaje:

– Mogu reći da nama u ovom projektu najveći izazov nije bio operativni tj. praktične prirode već spoznaja da to što radimo možemo i moramo podići na još viši nivo. Kada se intenzivno posvetite tematici preveniranje diskriminacije, uz stručno usmjeravanje podršku kroz projekat u vidu obuka, sastanaka, radnih materijala itd., uočavate koliko zapravo još imate posla. Nažalost, postoje mnoge kompanije koje nemaju pravila niti prepoznaju ovaj društveni problem. 

Povjerenje i sigurnost

Posljednja faza saradnje odlikuje se u integrisanju ponuđene online baze za prijavu diskriminacije koja je upravo u završnoj fazi. Po okončanju integracije ova firma biće jedna od rijetkih koja je omogućila svojim uposlenima i taj anonimni i sigurni način prijave!

– Alat koji je izrađen u projektu vidimo kao jedini ispravan način za prijavu diskriminacije jer garantuje anonimnost za korisnika i zaštitu podataka u skladu sa Zakonom o zaštiti ličnih podataka BiH – poručuje Kovijanić.

On line baza koju je uz finansijsku podršku Evropske unije, razvila fondacija INFOHOUSE sa vanjskim stručnjakom, predviđa jednostavnu upotrebu od strane korisnika, a s druge strane ograničava pristup prijavama samo osobi koja je imenovana za praćenje. Posjedovanje internetske tehnološke platforme koja omogućuje prijavu incidenata uz politiku i postupak za dubinsku analizu stepena poštivanja ljudskih prava na radnom mjestu izvrsna je metoda za omogućavanje povjerenja i sigurnosti, kao i za demonstraciju predanost poslovanju koje ne tolerira bilo kakav oblik kršenja ljudskih prava.

Kompanija za primjer

Firma GS-Tvornica mašina Travnik privatizirana je 2004. godine na temeljima proizvodnog pogona za Remont strojeva u Slimenima, Travnik, bivšeg velikog poslovnog sistema Bratstvo Novi Travnik.  Od tog dana pa do danas kad ima blizu 600 visokokvalificiranih i obučenih radnika_ica, i inžinjera_ki firma ostvaruje prihod veći od 32 miliona EUR i to sa udjelom izvoza od 99%!

Bavi se obradom metala i proizvodi visokosofisticiranu opremu za proizvodnju kao što su kompletne mašine i komponente za europske proizvođače.  

Ova firma u većinskom vlasništvu porodične firme Global Sourcing GmbH iz Njemačke je jedna od vodećih kompanija u mašinstvu na području BiH.