Fondacija LARA predložila je da se u Odluku o objavi Javnog poziva poslodavcima za zapošljavanje nezaposlenih lica iz kategorije teže zapošljivih sa evidencije lica Zavoda za zapošljavanje Brčko distrikta BiH, za 2024. godinu i svaku narednu godinu, kao jedna od ciljnih grupa uvrste i žene žrtve nasilja u porodici, a u cilju prevencije i suzbijanja ove vrste nasilja koje ima dalekosežne posljedice na osobe izložene nasilju i društvo u cjelini. Inicijativa je usvojena!
Piše: R. ČENGIĆ
Fondacija INFOHOUSE iz Sarajeva i Fondacija Lara iz Bijeljine, uz finansijsku podršku Evropske unije u Bosni i Hercegovini, implementiraju projekat “Međusektorsko partnerstvo za ljudska prava i rodnu ravnopravnost na tržištu rada” u periodu 2023-2025.
U fokusu ovog projekta su ljudska prava na tržištu rada, posebno ljudska prava zaposlenica, a glavni cilj je doprinijeti procesu smanjenja diskriminacije žena na tržištu rada kroz promociju i zaštitu ekonomskih i socijalnih prava žena, te kroz jačenje procesa EU integracija. U svrhu postizanja ovog cilja u okviru projekta između ostalih aktivnosti ove organizacije
razvile su i podnijele nadležnima tri originalne inicijative te podržali još jednu (četvrtu) organizacije Sarajevski otvoreni centar, inače članice neformalne koalicije NVO i Sindikata osnovane u okviru ovog projekta pod nazivom “Inicijativa za poštivanje ženskih ljudskih prava na tržištu rada”.
Inicijativa za usklađivanje odluke UO Zavoda za zapošljavanje Brčko distrikta o objavi javnog poziva poslodavcima za zapošljavanje nezaposlenih lica iz kategorije teže zapošljivih sa evidencije Zavoda, sa potrebama žrtava nasilja u porodici
U julu 2024 godine Fondacija LARA je u okviru ovog projekta podnijela Inicijativu Zavodu za zapošljavanje Brčko distrikta za poticaj zapošljavanju žena žrtava nasilja u porodici koja je i usvojena u istoj godini!
Inicijativom je LARA predložila da se u Odluku o objavi Javnog poziva poslodavcima za zapošljavanje nezaposlenih lica iz kategorije teže zapošljivih sa evidencije lica Zavoda za zapošljavanje Brčko distrikta BiH, za 2024. godinu i svaku narednu godinu, kao jedna od ciljnih grupa uvrste i žene žrtve nasilja u porodici, prije svega zbog specifičnih potreba, a u cilju prevencije i suzbijanja ove vrste nasilja koje ima dalekosežne posljedice na osobe izložene nasilju i društvo u cjelini.
Prema istraživanju Misije OSCE u BiH iz 2019. godine, “malo manje od polovine žena u BiH (48%) iskusilo je neki oblik nasilja, uključujući i nasilje od strane intimnog partnera, nepartnera, uhođenje iii seksualno uznemiravanje, od svoje petnaeste godine. Skoro četiri od deset žena (38%) izjavile su da su iskusile psihičko, fizičko i/ili seksualno nasilje od 15
godine od strane partnera i/ili nepartnera (FBiH: 36%, RS: 39%)”.
Istraživanje upozorava da čak 84% žena koje su bile uključene u ispitivanje, nasilje ne prijavljuje policiji iii drugim
javnim službama.

– Žrtve nasilja u porodici, koje prijavljuju nasilje i ,,ulaze u sistem”, prema evidencijama nadležnih institucija, uglavnom su nezaposlene, srednje stručne spreme (oko 60%) i ekonomski zavisne od počinioca nasilja. Česte su i situacije da nemaju vlasništvo nad imovinom, koja se vodi na bračnom partneru iii drugim članovima porodice, što povećava zavisnost – kazala je Ljilja Lukić, projektna menadžerica Fondacije LARA i napominje: – Sve žrtve nasilja u porodici tokom zajedničkog života sa partnerom/suprugom, svojim radom doprinose stvaranju i uvećanju zajedničke imovine. Međutim, postupak podjele zajedničke imovine bračnih supružnika traje dugo, neizvjestan je i iscrpljujući. Najčešće se pokreće tek nakon razvoda braka, i zahtijeva dodatna finansijska sredstva. Usvojena inicijativa ne može riješiti sve probleme koje imaju žene i djeca, žrtve nasilja. Ali može pomoći žrtvama da se odluče za prijavu i suprotstavljanje nasilju, potraže posao, riješe važne egzistencijalne probleme i stvore perspektivu života bez nasilja.
Ova inicijativa može poslužiti i kao pokazatelj drugim službama i institucijama da, koristeći zakonske mogućnosti, pokrenu procese suzbijanja nasilja (zaštitne mjere, rad sa počiniocima nasilja, krivične sankcije i drugo) kroz poticajno tržište rada.
Inicijativa za izmjene i dopune radnog teksta Zakona o radu (predlagač Ministarstvo rada i socijalne politike FBiH)
Sarajevski otvoreni centar je predložio a Fondacija INFOHOUSE i Fondacija LARA podržali izmjene Nacrta zakona o radu FBiH u februaru 2025. Prvo što se primjećuje jeste da se ovim Nacrtom ne vrši usklađivanje s Evropskom socijalnom poveljom (ESP), međunarodnim ugovorom Vijeća Evrope i njegovih članica, koji je BiH potpisala, a Federacija BiH inkorporirala u Ustav FBiH i na taj način joj dodijelila viši status od ostalih zakona u FBiH.
ESP zahtijeva implementaciju preuzetih odredbi, a samim tim i preporuka, odnosno zaključaka Evropskog komiteta za socijalna prava. Stoga, preporuka je da se izvrši usklađivanje s preporukama EKP-a.
Kako argumentira SOC “Nacrt zakona o radu ne prepoznaje pojam roditeljskog odsustva, što je u suprotnosti s Direktivom EU o usklađenosti profesionalnog i privatnog života. Stoga je predloženo da se u zakon uvede definicija roditeljskog odsustva kao prava oba roditelja da koriste najmanje četiri mjeseca odsustva, od čega će dva biti neprenosiva na drugog
roditelja, dok porodiljsko/porođajno odsustvo podrazumijeva isključivo pravo majke na korištenje odsustva u trajanju od 42 dana.”
Ovom inicijativom se naposljetku preporučuje da se pruži jednaka zaštita radnicima/ama koji/e koriste porodiljsko, roditeljsko i/ili očinsko očinstvo.”