Hadžiabdić je istakla da su nove tehnologije pokazale da je rezultate moguće dobiti za 40 minuta. Ali taj film nećemo gledati ni na idućim izborima
Interview.ba
U ovom momentu ne postoje uvjeti za uvođenje novih tehnologija na Općim izborima 2026. godine.
Kazala je ovo predsjednica Centralne izborne komisije Bosne i Hercegovine (CIK BiH) Irena Hadžiabdić i dodala da razloge treba tražiti u tome što nisu usvojeni konkretni zaključci o studiji izvodljivosti i nisu osigurana sredstva.
Naglasila je da su prema planu CIK-a sredstva trebala biti osigurana do kraja aprila. A to je uskoro.
Osam godina čekanja
No, to nije jedini problem, odavno je trebalo pristupiti izmjenama i dopunama Izbornog zakona te CIK-u i partnerskim agencijama pomoći da stvore pouzdan, uvjerljiv, vjerodostojan i siguran sistem te da nabave opremu i aplikacije koje su potrebne za opće izbore.
Hadžiabdić je podsjetila da su nove tehnologije prvi put testirane za Lokalne izbore 2024. godine, što im je dalo uvid u izborne administracije, birače i tehničke operatere.
– Ono što je iza nas je vrlo uspješan test i o tome govore svi pokazatelji – kazala je te dodala da su na taj test i pilot projekat čekali skoro osam godina.
Također je podsjetila da su prve aktivnosti za uvođenje tehnologija pokrenute još 2016. godine na inicijativu nevladinog sektora i CIK-a zbog sve većih zahtjeva birača koji su imali vrlo nisko povjerenje u izborni proces na način na koji je on do sada funkcionirao.
– Došli smo u situaciju da zbog članova biračkih odbora koji su isključivo imenovani na prijedlog političkih subjekata nismo mogli imati kontrolu izbornog procesa. Bili smo svjesni manipulativnih radnji i u vezi sa samim procesom glasanja, a pogotovo sa manipulativnim radnjama tipa prepravljanja rezultata u toku brojanja. Sve je to uveliko narušilo povjerenje u proces te su tražili nove modalitete da izađu iz tog problema – kazala je predsjednica CIK-a.
Nove tehnologije, novi predsjednici biračkih odbora
No, problema ima još, pa je visoko na listi i sporo brojanje, jer se, dodala je Hadžiabdić, radi o kompleksnom izbornom sistemu.
Podsjetila je na situaciju na posljednjim izborima, kada su bile uključene nove tehnologije, a zamijenjeni predsjednici biračkih odbora koji nisu bili povezani s politikom, došlo se u situaciju da je bilo mnogo manje slučajeva ponovnog brojanja listića.
Hadžiabdić je istakla da su nove tehnologije pokazale da je rezultate moguće dobiti za 40 minuta.
– Za pet minuta je stiglo 30 posto rezultata putem skenera, a za 10 ili 15 minuta 60 posto rezultata. Imali smo problema u implementaciji i prezentaciji rezultata, ali što smo uradili, uradili smo za samo za mjesec i po, što je veliki uspjeh – kazala je.
Cijeli proces, naglađeno je, pratila je velika podrška donatora, ne samo u opremi već i u znanjima koja su prenijeli CIK-u.
Tvrdi da su razlike između rezultata prebrojanih ručno i automatski bile zanemarive.
Blanc je kazala da bez unapređenja izborna administracija u BiH bi mogla biti podložna prevarama i sumnji.
– Proširiti upotrebu takve tehnologije sa sedam općina i Brčko distrikta na 143 općine je velik poduhvat i to zahtijeva bitne napore i rad. To uključuje nabavku, tehnologiju, logistiku, programiranje, novi softver, obuku za biračke odbore, tehničke stručnjake poput operatera kako bi znali koristiti te nove tehnologije, rad na prilagodbi pravnog okvira za uvođenje takvih tehnologija te obuku za rad posmatrača izbora i civilnog društva koji trebaju potrebne alate za posmatranje takvih novih tehnologija i izbora – pojasnila je.
Američka podrška
Blanc je kazala da je te polit projekte podržala Vlada SAD-a te da sa sigurnošću može procijeniti na koji način se mijenja politika Američke vlade.
– U SAD-u danas je izražena dvostranačka podrška cjelovitosti Bosne i Hercegovine i nastavku uspješne implementacije Dejtonskog sporazuma. Međutim, ono što nova američka administracija nije izrazila je namjera da dugoročno podrži, to jest nastavi ovakvu vrstu asistencije koja bi omogućila podršku CIK-ovom pilotu, novih tehnologija i ostale podrške koja je potrebna – kazala je.
Ali Blanc je sigurna da postoje drugi bilateralni i multilateralni partneri koji su spremni pružiti podršku u tom segmentu.
Učesnici su imali priliku direktno testirati tehnologije korištene tokom pilotiranja i razgovarati o mogućnostima za unapređenje izbornog procesa u BiH.
Cilj konferencije je predstaviti nalaze pilot-projekta novih izbornih tehnologija, koji je CIK BiH proveo tokom Lokalnih izbora u oktobru 2024. godine, a koalicija Pod Lupom promatrala uz podršku DI BiH.
Konferencija je omogućila da izvijeste javnost i učesnike izbornog procesa u BiH o pilot-projektu, te podijele zaključke studije izvodljivosti usvojene u Parlamentu BiH tokom aprila 2025. godine, kao i da predstave ključne korake za širu primjenu tehnologija na Općim izborima 2026. godine.