Naučni dokazi potvrđuju da imunizacija godišnje spašava između dva i tri miliona života. Vakcine su sigurne i djelotvorne. Njihovom primjenom djeci osiguravamo zdrav početak života, pružamo im šansu da prežive, napreduju i ostvare svoj puni potencijal, ističe dr. Aćimović
Interview.ba
Široka upotreba vakcina, koje su postale dostupne skoro svoj djeci u svijetu, spasila je vise od 154 miliona života u poslednjih 50 godina, a vakcinacija i danas predstavlja najefikasniji način da zaštitimo djecu od zaraznih bolesti koje mogu da ugroze njihovo zdravlja i živote.
Ističe ovo mr. sc. dr. Jela Aćimović, specijalista epidemiologije, šefica Sekcije za zdravlje u UNICEF-u Bosna i Hercegovina.
Imunizacija je temelj zdravog društva
Interview: Ovogodišnja Evropska sedmica imunizacije ima poseban značaj. Ove godine obilježava se i 50. godišnjica Proširenog programa imunizacije. Zašto je važno naglašavati značaj i izuzetna dostignuća programa imunizacije? Šta smo postigli u ovih 50 godina?
Aćimović: Imunizacija predstavlja jedno od najvećih dostignuća u istoriji javnog zdravstva, omogućivši iskorjenjivanje velikih boginja i gotovo potpuno suzbijanje dječije paralize širom svijeta. Prije uvođenja Proširenog programa imunizacije SZO, epidemije zaraznih bolesti su odnosile brojne živote. Široka upotreba vakcina, koje su postale dostupne skoro svoj djeci u svijetu, spasila je vise od 154 miliona života u poslednjih 50 godina, te vakcinacija i danas predstavlja najefikasniji način da zaštitimo djecu od zaraznih bolesti koje mogu da ugroze njihovo zdravlja i živote.
Svako dijete ima pravo da bude zaštićeno od bolesti; vakcinacija nije samo medicinska intervencija, već i ključni čin zaštite prava djece na zdravlje. Naučni dokazi potvrđuju da imunizacija godišnje spašava između dva i tri miliona života. Vakcine su sigurne i djelotvorne. Njihovom primjenom djeci osiguravamo zdrav početak života, pružamo im šansu da prežive, napreduju i ostvare svoj puni potencijal. Imunizacija je temelj zdravog društva i osnovno ljudsko pravo – ulaganje u vakcinaciju djece znači ulaganje u otpornu, zdravu i sigurnu budućnost za sve nas. Ovogodišnja tema Evropske sedmice imunizacije naglašava potrebu da vakcinacija, kao sredstvo zaštite zdravlja i života, mora biti dostupna svima.
Interview: Ovogodišnje obilježavanje opet naglašava hitnu potrebu za visokim i održivim obuhvatom vakcinacijom. Kako to postizati?
Aćimović: Postizanje visokog i održivog obuhvata vakcinacijom zahtijeva kontinuirano jačanje zdravstvenih sistema, osiguranje stabilnog snabdijevanja vakcinama i kapaciteta za čuvanje vakcina u hladnom lancu, obučenost zdravstvenih radnika i jačanje hladnog lanca. Jednako je važno kontinuirano raditi na informisanju roditelja i zajednica, izgradnji povjerenja kroz transparentnu i tačnu komunikaciju, te na dosljednoj borbi protiv dezinformacija. UNICEF zagovara sveobuhvatne pristupe koji objedinjuju sistemsku podršku, edukaciju i aktivno uključivanje zajednica kako bi svako dijete bilo pravovremeno i potpuno imunizirano i time zastićeno od bolesti koje se mogu spriječiti vakcinacijom.
Ključni elementi u sprečavanju širenja zaraznih bolesti
Interview: Šta je zadatak svake zajednice i društva u zaštiti zdravlja, posebno djece, a šta nas je naučila imunizacija?
Aćimović: Iskustvo imunizacije jasno pokazuje da zaštita zdravlja djece nije odgovornost pojedinca već zajednički zadatak cijelog društva. Aktivna podrška zajednice vakcinaciji, formiranje kolektivnog imuniteta koje ce zaštititi i one najosjetljivije, kao sto su novorođenčad i dojenčad koja još ne mogu da se vakcinišu ili djeca koja imaju neke bolesti ili stanja zbog kojih ne mogu da prime vakcine, kao i dostupnost tačnih informacija o vakcinaciji, zasnovanih na dokazima, ključni su elementi u sprečavanju širenja zaraznih bolesti. Imunizacija nas je naučila da kada cijela zajednica djeluje zajedno, možemo zaštititi i najranjivije članove društva i izgraditi zdraviju budućnost za sve.

Interview: Kako ocjenjujete napore lokalnih zdravstvenih sistema u BiH u održavanju tradicije obavezne imunizacije?
Aćimović: Lokalni zdravstveni sistemi u Bosni i Hercegovini pokazali su visoku posvećenost održavanju programa obavezne imunizacije, uprkos izazovima poput pandemije COVID-19. Posvećenost zdravstvenih vlasti imunizaciji, uz kontinuiranu dostupnost vakcina i organizovane kampanje za podizanje svijesti, te napori zdravstvenih radnika na terenu, ključni su za očuvanje ove tradicije. UNICEF izražava duboko poštovanje prema zdravstvenim radnicima i institucijama koje svakodnevno rade na zaštiti zdravlja djece širom zemlje, i radi partnerski sa njima kako bi svako dijete ostvarilo svoje pravo na zdravlja.
Neprocjenjive koristi
Interview: Koja je najvažnija “naučena lekcija” zahvaljujući tradiciji imunizacije?
Aćimović: Najvažnija lekcija koju nas je imunizacija naučila jeste da ulaganje u imunizaciju donosi neprocjenjive koristi: spašava živote i zdravlje, omogućujući time da djeca postignu svoj puni potencijal, smanjuje zdravstvene troškove i jača otpornost zdravstvenih sistema. Istovremeno, naučili smo da povjerenje javnosti u vakcine mora biti pažljivo njegovano kroz otvorenu komunikaciju, transparentnost i stalne dokaze o sigurnosti i učinkovitosti vakcinacije.
Interview: Imate li “recept” za povratak na pravi put imunizacije nakon pada obuhvata tokom pandemije?
Aćimović: Povratak na pravi put zahtijeva sveobuhvatan pristup: jačanje osnovnih zdravstvenih usluga, obezbjeđivanje stalne dostupnosti vakcina, nadoknadu propuštenih vakcinacija, jačanje obuke zdravstvenih radnika i intenziviranje komunikacijskih kampanja usmjerenih na roditelje. Borba protiv dezinformacija zasnovanih na nauci, te uspostavljanje transparentne i pouzdane komunikacije, ključni su koraci za obnovu povjerenja i povećanje obuhvata imunizacijom.
Interview: Šta je zadatak zajednice, zdravstvenih sistema i medija u vraćanju povjerenja u vakcine?
Aćimović: Zajednice trebaju aktivno učestvovati u promociji zdravlja i vakcinacije. Zdravstveni sistemi moraju pružiti dostupne, kvalitetne i pouzdane usluge imunizacije, a mediji imaju odgovornost da šire tačne, provjerene i naučno utemeljene informacije. Samo zajedničkim pristupom možemo obnoviti povjerenje u vakcine i osigurati da roditelji donose odluke u najboljem interesu svoje djece. Društvo ima zadatak da spriječi da djeca obolijevaju i umiru od bolesti koje se mogu jednostavno spriječiti vakcinacijom.
Spriječiti rizike
Interview: Kako spriječiti toksične narative i antivakserske pokrete?
Aćimović: Prevencija širenja dezinformacija započinje proaktivnim i transparentnim informisanjem javnosti o vakcinaciji, baziranim na naučno dokazanim činjenicama. Važno je ulagati u izgradnju kapaciteta za krizno komuniciranje, razvijati saradnju sa medijima i aktivno angažovati zajednice. UNICEF nastavlja da podržava ove napore kako bi se osigurala dostupnost provjerenih informacija, sa ciljem zaštite zdravlja djece i spriječavanja širenja narativa usmjerenog protiv vakcinacije.
Interview: Šta prijeti ako se nastave niske stope imunizacije?
Aćimović: Ako se nastavi pad stope imunizacije, postoji ozbiljan rizik od pojave epidemija bolesti poput morbila, dječije paralize, velikog kašlja, difterije itd. Ove bolesti mogu dovesti do teških zdravstvenih posljedica za djecu, pri čemu najviše stradaju najranjivije grupe – mala djeca i marginalizirane zajednice, ali i do povećanih troškova zdravstvene zaštite i dodatnog opterećenja zdravstvenih sistema. Održavanje visokog obuhvata imunizacijom ključno je za sprečavanje ovih rizika.
Partnerska uloga UNICEF-a
Interview: Kakva je uloga UNICEF-a u promociji, osiguranju i zagovaranju programa vakcinacije?
Aćimović: UNICEF aktivno zagovara pravedan i jednak pristup vakcinaciji za svako dijete, sarađujući sa vladama i partnerima na smanjenju nejednakosti i izgradnji povjerenja u vakcine širom cijelog ECARO regiona.
U Bosni i Hercegovini, UNICEF ima partnersku ulogu u jačanju programa imunizacije i već nekoliko decenija je jedan od najvažnijih partnera zdravstvenim vlastima u BiH u ovoj oblasti. Zajedno radimo na jačanju sistema imunizacije, kroz podršku nabavci vakcina i jačanju kapaciteta za upravljanje vakcinama, te tako u BiH zdravstvene institucije i ustanove raspolažu najmodernijom opremom za čuvanje i transport vakcina i kontrolu hladnog lanca. Takođe, UNICEF pruža podršku kroz edukaciju zdravstvenih radnika i informisanje zajednica o značaju i sigurnosti vakcinacije.
UNICEF kontinuirano provodi strateške aktivnosti usmjerene na zaštitu zdravlja djece, posebno u prevenciji zaraznih bolesti. Zahvaljujući donatorima i partnerima, poput Evropske unije, u tom procesu, uz prepoznavanje sistemskih izazova, posebna pažnja posvećena je osiguravanju da vakcine budu dostupne, pravilno uskladištene i distribuirane krajnjim korisnicima u skladu sa evropskim standardima. Kroz jačanje povjerenja roditelja i zdravstvenih radnika u proces vakcinacije, cilj je optimizirati ukupni obuhvat imunizacijom i smanjiti postojeće nejednakosti, naročito one koje pogađaju najranjivije zajednice.