Već godinama unazad Općina Banovići je poznata po tenzijama na lokalnoj sceni
Izvor: Tuzlanski.ba
Datum objave: 24.05.2026.
Političke optužbe, prebacivanje odgovornosti, sukobi, neslaganja i prijateljski konflikti zbog stranačke pripadnosti – riječi su koje već godinama najbolje oslikavaju društveno stanje u Banovićima.
Već godinama unazad ova Općina je poznata po tenzijama na lokalnoj sceni. Gotovo svaka važnija odluka posmatra se kroz prizmu podjela, dok politički obračuni nerijetko postaju važniji od stvarnih problema građana.
Umjesto dijaloga i traženja zajedničkih rješenja, javni prostor sve češće ispunjavaju međusobne optužbe, prozivke na društvenim mrežama i otvoreni sukobi nekadašnjih saradnika i prijatelja.
Različita politička opredjeljenja u Banovićima danas nerijetko znače i narušene porodične i prijateljske odnose, kao i atmosferu nepovjerenja među ljudima koji su godinama živjeli i radili zajedno.
Promjena većine
Borba za prevlast traje već godinama, a intenzivirana je nakon što je osnovan Pokret demokratske akcije. Naime, 2018. godine Općinska organizacija Stranke demokratske akcije Banovići istupila je iz ove partije, a Elzina Pirić tada je najavila formiranje nove političke partije.
Analizirali smo kakvo je stanje godinama poslije, ko radi za dobrobit građana, ko napušta stranke, a ko osniva nove.
Načelnik Banovića u periodu od 2020. pa do 2024. godine bio je Bego Gutić ispred Stranke demokratske akcije. Na lokalnim izborima održanim 2024. godine, za novog načelnika izabran je Mehmed Hasanović ispred Pokreta Demokratske Akcije.

Međutim, iako je načelnik bio član PDA, većinu u Općinskom vijeću u Banovićima donedavno činilo je 12 vijećnika SDA i nezavisni vijećnik Edin Žunić koji je izabran s liste Naroda i pravde, ali je napustio ovu stranku, te se priključio DF-u.
Krajem 2025. godine, tačnije 24. decembra došlo je do preokreta, jer je na sjednici Općinskog vijeća Banovići, smijenjeno rukovodstvo, čime je došlo do promjene većine u ovom zakonodavnom tijelu.
Za predsjedavajućeg Općinskog vijeća izabran je Sifet Ikanović iz PDA, a za dopredsjedavajuću Melisa Golić. Upravo je Golić napravila prevagu prelaskom iz Stranke demokratske akcije (SDA) u PDA, pa je ova stranka prikupila potrebnih 13 ruku potrebnih za politički preokret.
Iz SDA Banovići osudili su ovakvu odluku kazavši kako predstavlja političku izdaju volje birača.
Štete i koristi
Šef Kluba vijećnika SDA u Općinskom vijeću Banovići Emir Rahmanović u razgovoru za Tuzlanski.ba navodi da je Golić okrenula leđa prije svega svojim glasačima koji su joj dali povjerenje kao kandidatu SDA.
– Ona je kao kandidat SDA na prethodnim izborima dobila mandat vijećnice u Općinskom vijeću, te je rekao bih naprasno okrenula leđa, prije svega svojim glasačima. Osobe koje su stajale uz Melisu i koje su zajedno s njom nakon toga prešli u druge političke partije, moram podsjetiti da su isti prethodno isključeni iz SDA i ne mogu se smatrati napuštanjima – kazao je Rahmanović.
Navodi da se zapravo radi o nekoliko osoba koje već duže vrijeme, pa i par zadnjih godina nisu u sistemu rada, a posebno odlučivanja unutar SDA.
– Radi se o osobama koje jesu možda u neko ranije vrijeme bile tu i sigurno imale i brojne benefite od SDA, ali vjerovatno svjesni da nemaju zasluge za nešto više, idu dalje u potrazi za novim benefitima – naveo je Rahmanović.
On je dodao kako na odlaske gleda kao prirodno filtriranje, odnosno čišćenje strane.
– Siguran sam da nam je mnogo više koristi donijelo, štete sigurno nije – naveo je on.
S druge strane Melisa Golić u razgovoru za Tuzlanski.ba navela je da njen glavni motiv za donošenje odluke o napuštanju SDA jeste omogućavanje funkcionisanja rada Općinskog vijeća, kao i neslaganje sa metodama rada rukovodstva SDA.
– Pokazalo se da kroz ovaj period nove većine Općinsko vijeće može raditi efikasno, odgovorno i u korist svih građana, kada se interes zajednice stavi ispred bilo kakvih blokada. Jedan od razloga jeste i neslaganje sa metodama rada rukovodstva SDA – kazala je Golić.
Potvrdila je i navode da je izdala povjerenje građana.
– Da jesam, ali na način da sam doprinijela brojne pozitivne promjene kada je u pitanju normalno funkcionisanje rada općine i njenih organa nakon dugotrajne političke krize. Vratili smo općinu građanima. Umjesto blokada, izabrali smo rad, veće plate i bolju podršku našoj djeci i privrednicima. Moj cilj je jasan, stabilni Banovići, u kojima se cijeni rad i u kojima mladi vide budućnost – kazala je Golić.
S druge strane Rahmanović navodi da “od nove većine još ništa korisno nije viđeno”.
– Tu je bilo samo par odluka koje smo mi kao tadašnja većina inicirali u prethodnoj godini, ali su tada zaustavljane, opstruirane, pa se eto sada neke realizuju kao njihove – kazao je on.
Osipanje SDA
Osim Melise Golić, član SDA više nije ni Elvir Salihović, nekadašnji direktor RMU Banovići. Naime, Salihović je nakon razilaženja sa rukovodstvom SDA, pristupio SBB-u, nakon čega je ubrzo imenovan za povjerenika SBB-a za Tuzlanski kanton.

Salihović je ranije djelovao unutar SDA, dok iz ove stranke tvrde da je isključen iz članstva, što je on u javnim istupima negirao.
– Nisam isključen iz stranke, zato što je žalba koju sam uputio etičkom odboru SDA, trebala doći nekada na razmatranje. Isteklo je 30 dana statutarnog roka, nisam dobio odgovor. Razlog zašto sam izašao iz SDA, te pristupio SBB-u jeste taj da svako traži okruženje u kojem će moći investirati i raditi, biti sa ljudima sa kojima je kompatibilan. Svaku stranku čine ljudi, ideologije i programi rada obje stranke su slični. To su stranke centra okrenute probosanski, tako da sa tog aspekta nije bilo nikakve zapreke – kazao je Salihović.
Navodi da je izabrao okruženje u kojem će njegovo djelovanje biti kanalisano na način na koji on smatra da tako treba.
– U SDA to nisam imao. Lično izgrađivanje mi nije priroritet, ali jeste angažman koji treba da bude na način da je to u skladu sa mojim uvjerenjima, a moja uvjerenja su poprilično poljuljana na lokalnom nivou – naveo je dalje Salihović.
S druge strane bivši načelnik Banovića, i predsjednik OO SDA Banovići Bego Gutić tvrdi da je Salihović isključen iz SDA “zbog nepoštivanja statuta i više počinjenih prekršaja”.
– Nakon nekoliko upozorenja na koja se isti oglušio, mi smo odlučili na sjednici Općinskog odbora da donesemo takvu odluku. Nakon toga on je pokušao tu odluku da kompromituje i ospori međutim, kada je vidio da to ne može uraditi, onda je odlučio da kako on to kaže istupi iz SDA i ode svojim putem – navodi Gutić za Tuzlanski.ba.

Navodi da je SDA još uvijek stabilan politički subjekt u Banovićima.
Kada je u pitanju napuštanje Melise Golić iz SDA, Gutić je kazao da je to počinjeno bez ikakvog razloga.
– Tu se radi o ličnim ambicijama pojedinaca. Ambicijama koje se nisu mogle uklopiti u opšte interese Općinskog odbora SDA Banovići. Ušla je u SBB i to od samog početka govori da se radi o sinhronizovanom djelovanju Golić i Salihovića – kazao je Gutić.
Navodi kako je bilo pokušaja da se “izvuče još par ljudi iz Kluba Vijećnika SDA”.
– To je bio prije svega udar na Općinski odbor SDA Banovići kako bi se on na neki način destabilizirao, ali lično smatram da je to s druge strane bio direktan udar i na mene. Salihović je, vođen svojim neostvarenim ambicijama – da bude predsjednik Općinskog odbora SDA Banovići – otišao u SBB, nakon što u tome nije uspio – kazao je Gutić.
Predsjednik kluba vijećnika PDA Banovići Emir Idrizović kazao je da cilj osnivanja nove većine jeste da “Općinsko vijeće prati izborni program općinskog načelnika Mehmeda Hasanovića na osnovu kojeg je dobio podršku građana na lokalnim Izborima 2024.”
– Želimo da zajedničkim radom pokušamo popraviti imidž Općine Banovići, za koji smatramo da je narušen u prethodnom periodu. Nova većina u Općinskom vijeću Banovići je u prva četiri mjeseca zajedničkog rada i djelovanja, usmjerila na realizaciju konkretnih mjera i projekata od značaja za građane općine Banovići – kazao je Idrizović.
O političkom angažmanu Melise Golić u drugom političkom subjektu, Idrizović navodi da je to lična stvar pojedinca.
– Ono što mogu potvrditi da je sama saradnja Kluba vijećnika PDA sa Zamjenicom predsjedavajućeg Melisom Golić na izuzetnom nivou i da ćemo zajedničkim djelovanjem zajedno raditi u ranije dogovorenim ciljevima značajnim za lokalnu zajednicu – kazao je.
Ko koga opstruira?
Ni načelnik Banovića Mehmed Hasanović u tome ne vidi problem.
– Vi možete pripadati bilo kojoj partiji, ali se na osnovu vaših odluka, vaših stavova i na kraju krajeva vaših rezultata vidi gdje ste opredijeljeni. Mi ne biramo i ne trebamo birati svoje partnere. Nas trebaju spajati zajednički interesi, odnosno ono što smo obećali. Kako će ona nastaviti svoj politički angažman, ja zaista nisam znao. Čak je, koliko sam ja primijetio, htjela promijeniti rukovodstvo, promijeniti odnos SDA prema ljudima, prema građanima, prema Banovićima i prema vijećnicima. Ona nije čak htjela ni izaći iz SDA. Mi smo rekli: ti biraš šta god želiš, mi samo idemo prema projektima – naveo je Hasanović za Tuzlanski.ba.
Navodi da sve dok Općinsko vijeće donosi odluke i ima dogovor, “najmanji je problem pripadnost drugom političkom subjektu”.
Dok Gutić navodi da je SDA stabilan politički subjekt u Banovićima, isto mišljenje dijeli i Hasanović – ali za PDA.
– Pokret demokratske akcije je stabilna stranka koja je sada već i na općinskom nivou, kada je riječ o Banovićima, vladajuća. Ono što jeste činjenica jeste da smo izgubili određeni period kako bismo realizovali projekte koje smo obećali građanima. Intenzivno radimo, tako da smo za kratko vrijeme završili mnoge projekte na koje moramo biti ponosni – naveo je Hasanović.
Naveo je kako su “brojni rezultati mogli doći i ranije da nije bilo političkih opstrukcija od strane Stranke demokratske akcije i ranije predsjedavajućeg Općinskog vijeća Edina Žunića.
– Očigledno je politika opstrukcije od strane Žunića i SDA propala u startu. Opstruisali su rad vijeća više od godinu dana. Svaki korak koji je općinski načelnik trebao realizovati nije mogao biti realizovan, zato što meni treba podrška Općinskog vijeća. Bez obzira što kao općinski načelnik imate mnoge stvari na raspolaganju, možete koristiti institucije, ali bez podrške Općinskog vijeća zaista je to nemoguće – kazao je Hasanović.
S druge strane, Žunić navodi da nova većina donosi odluke “koje nisu u skladu sa zakonom”.
– Imamo enormno velik set odluka koje je nova većina donijela mimo zakona koje nisu u skladu sa ustavnim odredbama, niti statutarnim ni poslovničkim, a na kraju nisu u skladu ni sa zakonskim odredbama. To dovodi u suštini Općinu u vrlo tešku situaciju koja će u jednom trenutku eskalirati, jer će zakon po svojoj sili tražiti da se te stvari popravljaju i ispravljaju – kazao je Žunić.
Transparentnost i zagrijani laptop
U konačnici navodi da je situacija u Banovićima, “vrlo teška i kompleksna”.
Ranije su sjednice Općinskog vijeća u Banovići prenošene putem live prijenosa na Facebooku. Već nekoliko mjeseci unazad ta praksa je prekinuta, zbog čega građani više nemaju direktan uvid u rasprave, odluke i stavove vijećnika.
Žunić navodi da su još ranije zaposlenici Centra za kulturu i informisanje obavijestili Općinsko vijeće da imaju problem sa opremom i da oprema neće još dugo izdržati, te da je neophodno nabaviti novu.
Otkriva da se radilo o cifri od oko 3.500 KM, ta da je ta cifra bila dovoljna za nabavku nove opreme.
– Nedugo zatim došlo je do prekida izvještavanja, odnosno prijenosa sjednica, iz razloga jer sama oprema to više nije mogla podnositi. Mi smo kao vijećnička većina tada usvojili određeni zaključak kojim smo obavezali načelnika da prebaci sredstva za nabavku te opreme Javnoj ustanovi Centar za kulturu i informisanje Banovići. Do dana današnjeg niti je taj zaključak ispoštovan, niti je bilo kakav oblik sredstava prebačen toj javnoj ustanovi u svrhu nabavke opreme za prijenos sjednica. Sjednice se ni danas ne prenose i direktno nadležan i odgovoran za to je općinski načelnik koji ima zaključak usvojen i objavljen u službenom glasniku kojim se obavezuje da obezbijedi sredstva – kazao je Žunić.
Hasanović s druge strane navodi da je rukovodstvo pod vodstvom Žunića i SDA zaustavilo prenos sjednica.
– Prošlo je određeno vrijeme. Od direktora Centra za kulturu i informisanje smo tražili da se očituje, odnosno da riješi taj problem. Direktor je iznio određene stvari. Da li želi ili ne želi riješiti to, ne znam, ali očigledno je da moramo postaviti novo rukovodstvo i vidjeti o čemu se radi. Informacije koje sam dobio bile su šture. Kada sam lično zvao da provjerim o čemu se radi, rečeno mi je da se grije laptop i slično, tako da ne nasjedam na takve priče. Ući ćemo dublje u suštinu da vidimo šta se desilo i naravno transparentnost i prenos sjednica trebaju postojati – kazao je Hasanović.
Na pitanje da li u narednom periodu očekuje još istupanja iz stranaka i prelazaka u nove, Rahmanović je rekao da je očekivano da će biti “političkih transfera” ne samo u Banovićima, nego i u cijeloj BiH.
– Lični interesi su nerijetko jedino što pojedince opredjeljuje i vodi u njihovim odlukama. U ovoj našoj političkoj stvarnosti stranke se, nažalost, prečesto mijenjaju, prodaju za sitne interese, te se ulazi u neprirodne koalicije zbog komadića vlasti, zaboravljajući ljude i obećanja koja su im dali. Očekivati je da će biti određenih ‘transfera’ ne samo u Banovićima već i cijeloj BiH, jer evo svjedočimo tome i prije izbora, a u periodu pred izbore mozemo očekivati i više. Nadam se da ce takve pojedince građani znati kazniti na narednim izborima – kazao je Rahmanović.
Uvijek je vanredna situacija
Bivši član CIK-a i trenutni član Koalicije pod lupom Vehid Šehić za Tuzlanski.ba navodi da su Banovići u posljednjih nekoliko godina veoma specifični po pitanju političke situacije.
– Tamo je SDA bila neprikosnovena stranka, dok je Mirsad Kukić bio na čelu, nakon čega je došlo do raskola na dvije stranke. Uvijek je vanredna situacija, mi kao birači trebamo preuzeti odgovornost na sebe i pročistiti politički prostor, a jedino to možemo uraditi na izborima. Prelasci su postali normalni, jer je ovdje borba za pozicije, a politika se vodi u ličnom i stranačkom interesu – rekao je Šehić.
Na kraju, dok politički akteri u Banovićima međusobno razmjenjuju optužbe o izdaji, blokadama, opstrukcijama i ličnim interesima, građani ostaju između dva suprotstavljena narativa – onog koji govori o političkom oslobađanju i efikasnijem radu institucija, te drugog koji upozorava na urušavanje procedura i dodatnu destabilizaciju lokalne zajednice.