IZBORNE NEPRAVILNOSTI, GREŠKE ILI ČISTE NAMJERE: Kako se trgovalo mandatima na lokalnim nivoima?

Kako i ko dopisuje i oduzima glasove kandidatima i mijenja izbornu volju građana u BiH!? Šta rade kontrolori a šta supervizori izbornih procesa? Gdje je odgovornost općinskih/gradskih izbornih komisija?

Piše: R.T.

Slučajno, namjerno ili naknadno pogrešno uneseni podaci iz obrazaca biračkih odbora o rezultatima izbora nakon održanih Lokalnih izbora 2024. u BiH utjecalo je na redoslijed kandidata na listama političkih subjekata i konačno potvrđivanje mandata kandidatima u općinama i gradovima u Bosni i Hercegovini.

Uneseni podaci nisu se slagali sa podacima biračkih odbora

Jedan od takvih slučajeva primjećen je u izbornoj jedinici 078A Banovići gdje se prvobitno uneseni podaci iz obrazaca zbirnih rezultata (u nastavku ZR obrasci) u aplikaciju JIIS BiH (CIK-ov računarski softver nazvan Jedinstveni izborni informacioni sistem BiH) koja je služila za unos i obradu izbornih rezultata po biračkim mjestima i ukupnih izbornih rezulatat političkih subjekata, nisu slagali sa podacima koji su dostavljeni od strane biračkih odbora, odnosno sa podacima ZR obrazaca koji su u Općinsku izbornu komisiju (u nastavku OIK)  dostavljeni iz nekoliko biračkih odbora.

Zbog niza grešaka nastalih tokom unosa izbornih rezultata, došlo je i do greške u rasporedu kandidata na listama ali i oduzimanja mandata kandidatima i političkim subjektima kod kojih je napravljen najveći broj grešaka.

Mandati dodjeljeni greškom

Prvobitno prikazani rezultati u JIIS BiH aplikaciji za Banoviće pokazivali su da su mandate u Općinskom vijeću Banoviću dobili Anel Ikanović (kandidat SDA) i Armina Krpić (SDP) ali da mandate nisu dobili Midhat Husić (SDA kandidat) i Melisa Golić (SDA kandidatkinja).

CIK izjveštaj

Anel Ikanović kojem je prvobitno dodjeljen mandat pa onda oduzet nakon ponovnog brojanja kaže da je sve bilo do OIK-e, koliko je on uspio ispratiti na stranici CIK-e. On tvrdi da je imao podatke izbornih rezultata sa nekoliko biračkih mjesta, čak prije objave na stranici CIK-a i ti rezultati su se slagali sa rezultatima na stranici CIK-a.

Novo brojanje, novi mandati

Nakon novog brojanja glasova na nekoliko biračkih mjesta madate su dobili Midhat Husić i Melisa ali nisu htjeli da komentarišu ovu situaciju, upit za kometar prokometarisali su kratkom porukom “ne raspolažem informacijama”. Istom matematikom u sastav Općinskog vijeća Banovići bio je uvučen i novi politički subjekat (SDP), te je tako prvobitni sastav Općinskog vijeća imao 12 vijećnika iz PDA, 10 vijećnika iz SDA, 1 vijećnika iz NiP, jednog vijećnika SDP i 1 vijećnika iz reda nacionalnih manjina. Nakon ponovnog prebrojavanja glasova na nekoliko biračkih mjesta, došlo je do prerasporeda kandidata na listama općinskih vijećnika ali i gubitka mandata poličkog subjekta (SDP).

Husić nije htio komentirati nove rezultate

Jedno je sigurno, svi koji su preuzeli mandat u naredne četiri godine će uredno primati paušale za svaki mjesec, ali hoće li pratiti unutrastranačke upute, iako se možda sa njima neće slagati, ostaje da vidimo.

Sa brojnim nepravilnostima tokom izbornog ciklusa u Banovićima upoznato je i Kantonalno tužilaštvo Tuzlanskog kantona koje je u vezi s tim primilo 18 prijava,  formirani su predmeti i provjeravaju se prijavljene radnje koje sa odnose na prijave za izborne nepravilnosti u općini Banovići, potvrđeno je iz Kantonalnog tužiteljstva TK.

Odgovor iz kantonalnog Tužiteljstva TK

Kako je došlo do „greške“

Poređenjem podataka sa ZR obrasca sa izbornog mjesta 078A027 i provobitno unesenih podataka u JIIS aplikaciju, jasno se vidi da se podaci ne poklapaju. Jedan od primjera je kandidat Anel Ikanovć kojem je u JIIS aplikaciju upisano 90 glasova umjesto 10 koliko je evidentirano na biračkom mjestu u ZR obrazac, kao i npr. Hanifi Haskić umjesto 18 upisano je 98 glasova. Isti ti glasovi umanjivani su u ovom slučaju kandidatkinji Mineli Agić, gdje se vidi da je upisano 9 glasova u JIIS aplikaciju umjesto 69 glasova koliko je u ZR obrascu i Jasminu Jamakoviću 5 umjesto 35 glasova.

Glas tamo, glas ovamo

Za ove slučajeve prijave je izvršio politički subjekat Narod i pravda, a nakon razmatranja istih CIK-a je donijela Odluku da se izvrši ponovno brojanje glasova na nekoliko biračkih mjesta, nakon čega su izvršene ispravke. Pitamo se koliko je još ZR obrazaca ostalo neispravljeno i kakva je stvarna volja građana na ovim proteklim izborima? Da li su građani Banovića birali upravo ovakav sastav Općinskog vijeća?

Iz biračkih odbora kažu da je njihov mandat završen predajom izbornog materijala Općinskoj izbornoj komisiji, te da ne žele da kometarišu kako je došlo do pogrešnog unosa, iako je bilo nemoguće uočiti razlike u unosu broja glasova.

Brački odbori: Bez primjedbi

Na ovaj problem ukazivali su iz Transperency Internationala u BiH (u nastavku TI u BiH) zbog čega su i tražili izmjene Izbornog zakona.

– Ovim izmjenama ti birački odbori su djelimično profesionalizovani tako da se predsjednik i zamjenik predsjednika biraju na konkursu dok su ostale članove imenovale samo paralamentarne stranke.  Međutim i to su se pojavili problemi i stranački ljudi su se ponovo infiltirali na mjesta predsjednika biračkih odobra, mi smo CIK-u dostavili dokaze za preko 300 članova za koje smo imali dokaze da su povezani sa političkim partijama ali oni su uklonili sa liste manje od 50 prijavljenih – kazao je menadžer za odnose s javnošću TI u BiH Srđan Traljić.

Sve ovo dovelo je do mogućnosti da se i dalje može naći način da se prekraja volja građana zbog čega se stranke na vlasti i opiru reformama.

Općinska izborna komisija vrši izbor i imenovanja

Podatke u JIIS aplikaciju BiH unose referenti za unos podataka na način da jedan referent čita podatke sa zelene kopije obrasca, dok drugi referent unosi podatke u JIIS aplikaciju. Supervizor izbornih rezultata kontroliše da li svi podaci uneseni i koriguje one za koje utvrdi da su pogrešno uneseni. Zbirne rezultate provjeraju kontrolori izbornih procesa, a sve njih imenuje općinska/gradska izborna komisija.

U slučaju Banovića referenti za unos podataka kažu da su unijeli tačne podatke sa ZR obrazaca izuzev u par slučajeva, o kojima je upoznata OIK-a Banovići. 

Rješenje OIK o imenovanju referenata

Iz OIK-e još uvijek nisu odgovorili na zahtjev za pristup informacijama ali na telefonski poziv odgovorio je Salko Gutić, član OIK-e Banovići koji je kazao da nije bilo greške u brojanju „problem se desio kod unosa rezultata, pogriješio je Supervizor.”. Na upit da li se radilo o slučajnoj ili namjernoj greški Gutić je kazao da to treba utvrditi nadležni organ.

Gutić: Krivična prijava

Funkciju Supervizora izbornog procesa u Banovićima obavljala je Edita Lugavić, u protekle četiri godine bila je na funkciji savjetnice Općinskog načelnika koji je bio i kandidat za načelnika ove općine na proteklim izborima. I ona je na poziciju Supervizora imenovana od strane Općinska izborna komisija Banovići.

OIK: Imenovanje sponzora

Na naše pozive za razgovor o ovim pitanjima, Lugavić je odgovorila da ne može razgovarati,  a na pitanje o optužbama da je ona pogriješila tokom vršenja funkcije Supervizora, odnosno da je napravila grešku u unosu podataka, kazala je kratko:

Imaju dokazi, zna OIK-a u Banovićima za te dokaze i OIK-a se nije oglasila po bilo kom …. ali ne mogu razgovarati o tom pitanju – kazala je Lugavić.

Oko izbora Supervizora bilo je dosta polemike u javnosti, a prema riječima člana OIK-e Banovići Salke Gutića „bilo je određenih problema oko izbora Supervizora“, ali nije htio govoriti detaljnije.

Slične optužbe širom BiH

Iz TI u BiH kažu da su im poznati slični slučajevi i upravo su brojne ovakve optužbe pratile izbore za predsjednika Republike Srpske gdje je CIK-a naredila novo brojanje, a utvrđeno je da se manipulisalo podacima na brojnim biračkim mjestima. Bila je i jedna presuda gdje su članovi biračkog odbora osuđeni na uslovne kazne zatvora jer su dopisivali glasove birača koji nisu izašli na izbore. Takođe poznato je da se vode brojni sudski postupci portiv članova biračkih odbora koji su učestvovali u izbornoj prevari u Doboju 2020. godine. Međutim, puno ovakvih lučajeva prolazi ispod radara i potrebne su sistemske mjere kako bi se to spriječilo, zaključuju iz TI u BiH.

Zbog zloupotrebe prilikom unosa rezultata glasanja u JIIS BiH aplikaciju u Kantonalnom tužilaštvu Tuzalnskog kantona pristiglo je pet prijava protiv članoca OIK-e Banovići. U svim predmetima su u toku provjere prijavljenih radnji koje se vrše u saradnji sa MUP-om TK, te još uvijek nisu donesene tužilačke odluke.

Kao rješenje ovakvih problema TI u BiH vidi u hitnim izmjenama Izbornog zakona i skenerima za brojanje glasova koji su se na proteklim lokalnim izborima primjenjivali samo na određenim biračkim mjestima kao pilot projekat u BiH.

(Tekst objavljen u sklopu projekta Mediacentra Sarajevo „“Podizanje političke pismenosti i praćenje štetnih narativa koji mogu utjecati na slobodne i poštene izbore u BiH”)