NAKON ŠTO JE DVA PUTA PONIŠTENA PRESUDA NA 35 GODINA ZATVORA: Sutra suđenje Eldinu Hodžiću pred Vrhovnim sudom FBiH

20.11.2024.

Presude za ubistvo supruge, kojem je prethodilo dugogodišnje nasilje u porodici, proganjanje i zlostavljanje, poništene jer ih sudija nije formulisao kako treba

Piše: Rubina ČENGIĆ

U četvrtak 21. novembra 2024. godine,  pred Vrhovnim sudom Federacije BiH nastavlja se suđenje Eldinu Hodžiću optuženom za ubistvo supruge Alme Kadić u Sarajevu 4. jula 2021. godine. Njega je Kantonalni sud u Sarajevu dva puta osudio na 35 godina zatvora, ali su presude poništene jer ih sudija nije formulisao kako treba.

Početnička greška sutkinje

Krivični zakon pravi razliku između kazne zatvora i dugotrajne kazne zatvora i to mora pisati u presudi, a u ovom slučaju nije pisalo.  Uz to, kako sam ja razumio, sutkinja nije sabrala godine kazne za tri djela za koja ga tereti optužnica – ubistvo, nezakonito posjedovanje oružja i nasilje. To je početnička greška i ja za 30 godina rada nikada nisam dobio takav “poklon” – bilo je dovoljno da advokat početnik napiše dvije rečenice i da mu žalba prođe – kaže jedan od advokata uključenih u ovaj predmet.

Smatra da kazna koja će biti izrečena može biti ista, ali i smanjena i povećana jer su se na ranije presude žalili i tužilaštvo i odbrana.

Moguće izvođenje i novih dokaza

Sada optužnicu pred Vrhovnim sudom FBiH zastupa Federalno tužilaštvo.

U toku pretresa pred Vrhovnim sudom FBiH biće preuzeti dokazi izvedeni pred prvostepenim sudom, a u zavisnosti od prijedloga stranaka postoji mogućnost izvođenja novih dokaza – piše u odgovorima Ilhana Tahmaz Jamak, službenica Vrhovnog suda FBiH.

Vrhovni sud je 31. oktobra 2024. godine odbio prijedlog odbrane da Hodžiću bude ukinut pritvor  jer je “isticao zakonski rok za zadržavanje u pritvoru do izricanja pravosnažne presude” i produžio ga do 3. decembra 2024. godine ili do nove odluke Vrhovnog suda FBiH.

Suđenje vraćeno na početak

Prvu prvostepenu presudu Hodžiću je u aprilu 2023. godine izreklo Vijeće Kantonalnog suda u Sarajevu kojim je predsjedavala sutkinja Indira Jahić.  

Ona je tada, nakon čitanja presude, rekla da će se “izrečenom kaznom postići specijalna i generalna prevencija, pa i društvena osuda počinjenja ovakvih krivičnih djela. Presuda bi trebala da utječe na svijest građana i upozori da niko ne može drugom oduzeti život i da postoji Zakon kojim se to oštro kažnjava“.

Ovu presudu je Vrhovni sud FBiH poništio i suđenje vratio na početak da bi 23.10. 2023. godine Vijeće Kantonalnog suda u Sarajevu, kojim je predsjedavala sutkinja Indira Jahić.

Ni Tahmaz Jamak ni Hadžihajdarević  nisu mogle govoriti o razlozima poništenja presuda Kantonalnog suda u Sarajevu.

Vrhovni sud FBiH je djelimičnim uvažavanjem žalbe branitelja optuženog ukinuo ranije presude donesene u ovom predmetu pred Kantonalnim sudom u Sarajevu radi bitne povrede krivičnog postupka, te odredio ponovno suđenje pred Vrhovnim sudom FBIH – pojašnjava Nina Hadžihajdarević, stručna savjetnica za odnose s javnošću u Tužilaštvu FBiH.

Ona nije mogla reći šta je bio razlog za poništenje presude, no advokati  uključeni u ovaj predmet kažu da sutkinja nije dobro formulisala presudu.

Propust sistema

Hodžić je svoju suprugu psihički i fizički zlostavljao od 2017. godine kada mu je Općinski sud u Sarajevu izrekao zaštitnu mjeru zabrane približavanja, uhođenja i uznemiravanja u trajanju od šest mjeseci.

Te godine je u BiH ubijeno 9 žena, a slučaj ubistva koje je počinio Hodžić Atlantska inicijativa u Biltenu Femicid koristi kao ogledni primjer u kom je žrtva poduzela sve što je mogla, ali su institucije sistema propustile da je zaštite.

… Brutalnom ubistvu kome je prethodilo dugogodišnje nasilje u porodici, proganjanje i zlostavljanje Alme, koja je nebrojeno puta zvala policiju za pomoć i ukazivala im na ozbiljne prijetnje koje je dobivala od bivšeg supružnika. Alma Kadić je živjela pod pritiskom svakodnevnih prijetnji, koje je redovno prijavljivala. Alma je policiji prijavljivala, a policija je Eldina ‘opominjala’. U ovom slučaju, kao i u brojnim drugim slučajevima ubistava kojima se tragično završi nasilje u porodici, zakazalo je cjelokupno bosanskohercegovačko društvo, a posebno oni koji su imali obavezu reagovati. Zakazao je, dakle, policijski sistem kome se Alma obraćala i koji su njenu situaciju jako dobro poznavali. Često je zvala policijsku stanicu u Novom Gradu i molila za pomoć. Zakazala je i druga karika u referalnom mehanizmu zaštite – pravosuđe – piše u ovoj publikaciji.          

Idi naVrh

Don't Miss