RODITELJI TVRDE: Većina učenika 5. i 6. razreda u sarajevskim školama koristi nikotinske vrećice

Iz Ministarstva odgoja i obrazovanja Kantona Sarajevo kažu da “nisu upoznati niti imaju informacije o prisutnosti SNUS-a i nikotinskih vrećica među osnovcima i srednjoškolcima u Kantonu Sarajevo”

“Poštovani roditelji, svakodnevno u toaletu i ispred škole pronalazimo pakovanja nikotinskih vrećica. Pregledajte torbe vaše djece i oduzmite im, to je opasno za njihovo zdravlje. Šaljem vam slike pakovanja koje smo našli u toaletu. Molimo vas za saradnju, u interesu je naše djece”.

Ovo je poruka koju je direktorica jedne od sarajevskih osnovnih škola poslala u viber grupu roditeljima čija djeca pohađaju ovu školsku ustanovu, a u koje je RSE imao uvid.

U prepisci je navedeno da je takvih slučajeva bilo tri ili četiri u ovom polugodištu.

Šta su nikotinske vrećice?

Prema istraživanjima Vijeća roditelja Kantona Sarajevo i njihovim podacima, “većina učenika petih i šestih razreda u pojedinim osnovnim školama koristi nikotinske vrećice”.

Nikotinske vrećice su proizvod bez dima, pare i duhana proizvedene za resorpciju nikotina putem oralne sluznice.

Laka dostupnost

Njihova prodaja nije zakonski regulisana niti su regulisane definicije ovih pojmova u Bosni i Hercegovini. To omogućava laku dostupnost djeci i mlađima od 18 godina.

U sebi ne sadrže duhan, već veliki procenat nikotina, a jedna takva vrećica može imati nikotina kao jedna cijela kutija cigareta, upozoravaju ljekari.

Kad to dijete stavi u sluzokožu usne duplje između obraza i desnih otpušta se velika količina nikotina koja već nakon nekoliko sekundi dođe do mozga. Tokom dugotrajne upotrebe može biti faktor rizika za srčani i moždani udar a može doći do razvoja i dijabetesa – kaže doktorica Aida Ramić Čatak iz Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH za RSE.

Istovremeno, prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH u protekla 33 mjeseca uvezeno je oko 440 miliona maraka (oko 220 miliona eura) nikotinskih vrećica.

Tokom maja ove godine provedena je anketa među učenicima osmih i devetih razreda sarajevske osnovne škole “Hrasno” o utjecaju nikotinskih vrećica.

U istraživanju je učestvovalo 38 učenika. Od tog broja, njih 36 je čulo za nikotinske vrećice.

Direktorica škole Nermina Planinčić za RSE kaže da nisu imali slučajeva upotrebe nikotinskih vrećica, ali da je jedini problem u školi bio taj da su djeca koristila jednokratne elektronske cigarete (VAPE).

I često su im nastavnici oduzimali te stvari – kaže Planinčić.

Istraživanje je pokazalo da se nikotinske vrećice mogu kupiti na benzinskim pumpama, trafikama, te tobako šopovima, ali i bez ikakve kontrole nabaviti i online.

Mladima prezentirane kao moderne i zabavne

Zabilježeno je kako je u jednom slučaju kod prodaje duhanskih vrećica putem interneta garantirana “diskrecija prilikom kupovine”.

U analizi o utjecaju nikotinskih vrećica na zdravlje mladih koja je predstavljena u augustu ove godine, navedeno je kako su nikotinske vrećice maloljetnicima prezentirane kao “nešto neškodljivo, moderno, zabavno i inovativno”.

Isto tako navedeno je i kako te vrećice najčešće promovišu sportisti, muzičari i influenseri čijim preporukama maloljetnici vjeruju.

Izvještaj Svjetske zdravstvene organizacije iz maja ove godine pokazuje da 37 miliona djece u dobi od 13 do 15 godina puši, a u mnogim zemljama stopa upotrebe e-cigareta među adolescentima premašuje stopu odraslih.

Ova organizacija poziva sve vlade da zaštite mlade ljude od upotrebe duhana, e-cigareta i drugih nikotinskih proizvoda zabranom ili strogim reguliranjem tih proizvoda.

Nikotinske vrećice i na tržištu BiH

Iz Vijeća roditelja Kantona Sarajevo ističu za RSE kako su već tri godine na tržištu BiH dostupne nikotinske vrećice.

Na benzinskim pumpama viđamo djecu kako sjede, to je neki novi trend izgleda. Roditelji trebaju obratiti pažnju šta se nalazi u ruksacima njihove djece, to su izazovne kutijice onako vrlo primamljive – kaže Elma Dizdarević iz Vijeća roditelja KS za RSE.

Međutim, u odgovoru za RSE, iz Ministarstva osnovnog odgoja i obrazovanja Kantona Sarajevo kažu da “nisu upoznati niti imaju informacije o prisutnosti SNUS-a i nikotinskih vrećica među osnovcima i srednjoškolcima u Kantonu Sarajevo”.

Navode i da je ministarstvo na početku školske godine “dostavilo školama listu obaveznih tema u koje spada i upotreba psihoaktivnih supstanci”.

‘Jedna vrećica kao kutija cigareta’

Nikotinske vrećice se određenim taktikama pokušavaju plasirati kao da su manje opasni za zdravlje i kao neka alternativa – kaže Aida Ramić Čatak, doktorica u Zavodu za javno zdravstvo za RSE.

Nikotinske vrećice: Opasnost koja je lako dostupna (Foto: RFE)

Ona apeluje da bi zbog toga i inspekcije trebale reagirati.

Oni imaju mogućnost da se zabrani prodaja do 18 godina. Teško je djelovati i zbog jednog nereda u internetskom oglašavanju i reklamiranju. Pronalaze se načini kako da se izmanipulira taj limit godina, kada aplikacija traži. Mi u ovom trenutku nemamo neku posebnu kontrolu tih elektronskih medija – kaže ona.

Sama kontrola kupovine, odnosno prodaje duhanskih proizvoda u podijeljenoj je nadležnosti inspekcijskih službi na nivou Federacije BiH i njenih 10 kantona.

‘SNUS i nikotinske vrećice nisu isto’

SNUS i nikotinske vrećice nisu isti proizvod, upozorava doktorica Aida Ramić Čatak.

SNUS je duhanski proizvod zapakovan u vrećice. Proizveden je u Švedskoj.

Na tržištu se javlja u obliku praha ili vrećica u kojima se nalazi vlažni ili mljeveni duhan i duhan koji sadrži arome. – Pola grama SNUS-a može biti sa smrtnim posljedicama po ljude i adolescente, a istraživanja pokazuju da prosječna kutija SNUS-a može imati i do 60 mg nikotina što je ekvivalentno većini nikotina u tri kutije cigareta – kaže doktorica Ramić Čatak.

Dugogodišnja upotreba SNUS-a dovodi do raka usne šupljine, raka jezika, ždrijela, raka pankereasa i debelog crijeva.

Prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje BiH koji su dostavljeni RSE navdeno je da u sistemu nema registrovanog uvoza SNUS-a.

Nikotinske vrećice i SNUS nisu prepoznate zakonom

U Bosni i Hercegovini nikotinske vrećice ni SNUS nisu jasno i precizno zakonski definisani kao duhanski odnosno nikotinski proizvodi, baš kao što nije regulisana ni njihova nabavaka, uvoz te prodaja.

Jelena Pekić, zastupnica u Skupštini Kantona Sarajevo i delegatkinja u Domu naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, kaže u razgovoru za RSE da će u narednom periodu inicirati izmjene federalnog zakona o kontroli duhanskih proizvoda kako bi se jasno precizirali i SNUS i nikotinske vrećice.

Želimo uputiti izmjene i dopune zakona gdje bi SNUS definisali kao duhanski proizvod za oralnu upotrebu, a nikotinske vrećice kao srodni proizvod kako bi se izbjegle eventualne zloupotrebe – kaže Pekić.

Dodaje da u državnom zakonu o akcizama SNUS i nikotinske vrećice, također, nisu prepoznate.

Srbija je od novembra 2023. godine počela naplaćivati akcizu na SNUS, koji je izmjenama i dopunama zakona o duhanu prepoznat kao duhanski proizvod i kao takav definiran u zakonu.

U tom zakonu su definisane i nikotinske vrećice kao srodni proizvod.

Srbija je, između ostalog, zabranila prodaju i uvoz SNUS-a, kao i prodaju nikotinskih vrećica.

U hrvatskom Saboru se i dalje razmatraju inicijative koje je podnijelo nekoliko zastupnika, ali trenutno bez sistemskog rješenja ovog pitanja.

SNUS i njemu slični proizvodi bili su predmet kontroverzi u EU, što je na kraju rezultiralo zabranom stavljanja u promet, te je duhan za oralnu upotrebu koji se ne žvače (kao što je SNUS) zabranjen u EU od 1992. godine.

(RSE)