ZAKON NIJE ISTI ZA SVE: Islamski centar u Zenici nema upotrebnu dozvolu

Shodno federalnom Zakonu o građenju objekat na kojem je bez dozvole vršena izmjena i dopuna građevinskih radova ne može dobiti upotrebnu dozvolu. Da li će Muftijstvo morati pokrenuti novi postupak odobrenja za građenje, za sada nije poznato. Ono što jeste, pokazalo se još jednom da zakoni u BiH nisu isti za sve

Piše: A. GUTIĆ

Islamski centar „Sultan Ahmed“ Zenica zvanično je otvoren 27. aprila ove godine. Donatori iz Kuvajta kao i druge brojne zvanice iz vjerskog i političkog miljea sigurno nisu bili upoznati da nije izvršen tehnički prijem objekta niti je izdata upotrebna dozvola.

Tehnički pregled, kao i odobrenje za upotrebu centra, trebalo je dati Federalno ministarstvo za prostorno uređenje. Kako saznaje Žurnal, takav zahtjev nije dostavljen ministarstvu narednih pola godine.

Muftijstvo čeka federalno Ministarstvo

Informaciju o nepostojanju upotrebne dozvole potvrdili su i iz Muftijstva zeničkog. Navode da su potrebne dozvole tražili od Grada Zenica, koji se proglasio nenadležnim te da je u toku procedura dobijanja dozvole od Federalnog ministarstva.

Odgovor Muftijstva zeničkog

Teško je vjerovati da nadležni iz Muftijstva nisu znali koja je instuticija nadležna za izdavanje upotrebne dozvole. Urbanističku i dozvolu za gradnju date su upravo iz Federalnog ministarstva prostornog uređenja. Moguće je da će tu upravo biti problem za konačno ozakonjenje objekta.

Centar je građen tik uz Sultan Ahmedovu džamiju i Medresu koji su 2007. godine proglašeni nacionalnim spomenikom BiH. Projektovane dimenzije morale su biti usklađene, odnosno nisu mogle zaklanjati zaštićene objekte Sultan Ahmedove džamije i medrese. To nije ispoštovano, od projekta se odstupilo, o čemu je Žurnal pisao prije nešto više od godinu dana.

Nastavili po staroj dozvoli

Islamska zajednica u Bosni i Hercegovini – Muftijstvo zeničko nije imalo saglasnost projektanta glavnog projekta kao ni Komisija za izmjene projekta.

Kompletan koncept objekta je promjenjen i oni su počeli raditi po tom izmjenjenom projektu. On nikada nije došao na izmjenu građevinske dozvole, na odobrenje Komisije, jednostavno su nastavili raditi po staroj građevinskoj dozvoli – potvrdio je za Žurnal član Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH Faruk Kapidžić, istovremeno i autor idejnog projekta.  

Faruk Kapidžić (foto:zurnal.info)

Shodno federalnom Zakonu o građenju, objekat na kojem je bez dozvole vršena izmjena i dopuna građevinskih radova ne može dobiti upotrebnu dozvolu.

Iz Zakona o građenju FBiH

Da li će Muftijstvo morati pokrenuti novi postupak odobrenja za građenje, za sada nije poznato. Ono što jeste, pokazalo se još jednom da zakoni ovdje nisu isti za sve.

Visina objekta Centra iznad dozvoljene – ne može biti viši od Sultan Ahmedove džamije (foto:zurnal.info)

Podsjetimo, Komisija za nacionalne spomenike BiH dva puta je zatražila tokom gradnje centra od Federalne uprave za inspekcijske poslove da izvrši inspekcijski nadzor. Reakcije inspekcije nije bilo, a teško da će je biti i sada, kada je neosporno da objekat nije bio podvrgnut komisijskom tehničkom pregledu, odnosno nema upotrebnu dozvolu.

Podsjetimo, pored donacije iz Kuvajta, za ovaj objekat vrijedan 10 miliona, iz budžeta ZDK uplaćeno je oko 800.000 KM.

(zurnal.info)