NESTALI MILIONI IZ SRBIJE I AFERA OTPAD: Revizori utvrdili brojne finansijske nepravilnosti u Drvaru

Uprkos brojnim aferama, građani bili protiv opoziva SNSD-ove načelnice Drvara Dušice Runić, prenosi MISBIH

DRVAR – Porethodne četiri godine u gradiću Drvaru obilježilo je niz afera. Teško je izdvojiti nekoliko najbitnijih. Politički u Drvaru u prethodnom mandatu svakako nije bilo dosadno.

Mala bara puna krokodila

Drvar se rijetko nalazi na naslovnim stranicama dnevnih novina, a još rijeđe pronađe mjesto do programa televizija. Kao mjesto daleko od pogleda, ali i interesovanja šire javnosti ipak nije ostalo imuno na ono što je svakodnevnica u Bosni i Hercegovini. Daleko od očiju daleko od srca. Tako bi se moglo reći i da za ono objavljeno o Drvaru, a što ukazuje na potencijalnu korupciju većinu građana BiH nije ni briga.

U Drvaru prethodne četiri godine vlada SNSD načelnica Dušica Runić.

Ona je u fotelju prvog čovjeka ovog malog grada, doduše, sjela 2019. na vanrednim izborima u Drvaru a mandat je kao kandidat SNSD dobila i na lokalnim izborima 2020. godine.

Protiv nje je Federalna uprava policije podnijela izvještaj Kantonalnom tužilaštvu (Kanton 10) zbog sumnji da je počinila krivično djelo zloupotreba položaja ili ovlaštenja prilikom dodjele donacija poljoprivrednicima tokom izborne kampanje 2020. godine kada je i postala načelnica.

Slučaj je FUP-u prijavio Transparency international BiH zbog sumnji u malverzacije prilikom raspodjele novca poljoprivrednicima s ciljem ublažavanja štete nastale zbog pandemije virusa korona.

Posmatrači TIBiH su zabilježili da je Rudić novac poljoprivrednicima dijelila u izbornoj kampanji uz prisustvo aktivista SNSD. Pomoć poljoprivrednicima isplaćivana je novcem iz budžeta Drvara (20.000 maraka) i većim dijelom novcem koji je donirala Srbija (200.000 maraka).

Utvrditi odgovornost

Zbog negativnog finansijskog izvještaja Opštinsko vijeće Drvara je, u maju 2020. godine, zatražilo od Dušice Rudić da podnese ostavku.

Takođe, je zatraženo od istražnih organa da provedu radnje iz svoje nadležnosti kako bi se utvrdila tačna odgovornost za utvrđene nepravilnosti te provjere sumnje u brojne kriminalne radnje, kako su naveli, načelnice Runić.

Zbog negativnog finansijskog izvještaja Opštinsko vijeće Drvara je, u maju 2020. godine, zatražilo od Dušice Rudić da podnese ostavku

Ovaj zaključak na sjednici OV Drvar donijeli su odbornici skupštinske većine, a koje čine DNS, SNS FBiH, SP, HDZ 1990 i nezavisni odbornici, a razlozi su brojne utvrđene nepravilnosti u finansijskom poslovanju Opštine Drvar u kojem nije bilo gotovo ništa pozitivno.

Nalaz revizora

Kako su drvarski vijećnici tada istakli, posebnu pažnju izazvao je nalaz revizora u kojem je pisalo da nije moguće utvrditi utrošak donatorskih sredstava u iznosu od 1.427.090 KM.

Kako se radi o sredstvima koja je Republika Srbija putem Vlade Republike Srpske donirala opštini Drvar, ovo je izazvalo burnu reakciju i odbornika i čitave javnosti Drvara, a što dodatno potkrepljuje sumnje u kriminalne radnje načelnice Runić”, navedeno je na sjednici u maju 2021. godine.

Takođe je utvrđeno, da je finansijski rezultat precijenjen za iznos od 30.928 KM, a nije uključen u godišnji izvještaj o izvršenju budžeta.

Takođe, utrošak tekuće rezerve nije uključen u bilans stanja, manjak u blagajni i na računima Opštine bio je 53.000 KM, a nisu evidentirane obaveze po kreditu u iznosu od 781.062 KM.

Ovo je dio negativnosti za koje načelnica Runić tada nije imala adekvatan odgovor.

Većina u opštinskom Vijeću pokrenulo je Inicijativu za opoziv Dušice Runić u januaru 2022. godine. Ona je opoziv nazvala antisrpskim. Tvrdila je i da ništa u Drvaru nije urađeno mimo zakona.

Ništa od opoziva

Uprkos brojnim aferama, inicijativa za njen opoziv nije dobila podršku građana, s obzirom da je na referendumu 56 posto građana koji su izašli na biralište bilo protiv opoziva.

Od jula 2020. godine razne afere se vežu za načelnicu opštine Drvar Dušicu Runić, počevši od nelegalno uvezenog otpada iz Italije pa do nezakonitog trošenja novca koji je Republika Srbija dala opštini Drvar. Gospođa Runić se pokušala oprati da nema nikakvu vezu s otpadom i firmom “Krom reciklaža”. Sama činjenica da je “Krom reciklaža” registrovana na adresi Titova 1, tj. zgrada opštine Drvar, a što je načelnica vješto krila, je samo jedan od dokaza da je samo gospođa Runić znala namjeru ove firme. Iskoristivši poluge u Kantonalnoj vladi K10 jer je njen SNSD bio vladajuća koaliciona stranka, “Krom reciklaža” ekspresno dobija rješenje i dozvolu za uvoz otpada. Borba Drvarčana je trajala godinu dana, otpad je odvezen, a kod tužilaštva se vodi postupak protiv krivaca ove ekološke katastrofe!” saopštili su, u aprilu 2022. godine iz SNS Drvar.

Oni su optužili Runićevu, kojoj je ovo drugi mandat, da je prije prethodnih lokalnih izbora kupovala glasove.

“Načelnica je donijela posebnu odluku (svoju) o isplati sredstava za sanaciju posljedica kovida, koja nikada nije objavljena, a 220.000 KM je isplaćeno većinom u kasnim večernjim satima preko isplatnice u svrhu kupovine glasova za lokalne izbore 2020. godine. U vezi s ovim kriminalom “Transparency International” je započeo istragu koja se još vodi kod Tužilaštva Kantona 10, a Opštinsko vijeće je također podnijelo krivičnu prijavu za ovu nezakonitu radnju načelnice Dušice Runić“, dodali su u SNS Drvar.

Afera za aferom

U januaru 2023. godine nova drvarska afera. Umjesto 152.000 maraka koliko je bilo predviđeno za gradnju palim borcima proteklog rata u Drvaru projekat je koštao oko 400.000 maraka sa pratećim, na početku ne planiranim aktivnostima i radovima.

Ponuda preduzeća „CO VA-MA“ sa sjedištem u Drvaru, ujedno i jedina prispjela ponuda na tender koji je raspisala opština Drvar, iznosila je 163.179,36 maraka bez PDV-a. Procijenjena vrijednost radova iznosila je 152.136,75 maraka.

Kao predmet nabavke u tenderskoj dokumentaciji navedena je izgradnja Spomen-obilježja palim borcima 1992-1995 i uređenje Spomen parka u Ulici Titova bb u Drvaru. Bio je to tek početak poslovnih aranžmana oko spomen-kompleksa, koji će napuniti džepove izvođača radova putem prave akrobatike javnih nabavki, pisao je u januaru 2023. godine portal Impuls.

Iznos na gotovo 400.000 maraka za izgradnju i uređenje kompleksa narastao je tako što su raspisivani javni tenderi za dodatne radove na izgradnji i uređenju objekata, kanalizacije i rasvjete sa različitim firmama.

“Koverta” sa 560 KM

U junu 2023. godine Drvar je potresla afera “Koverta”. Tada je uz pristigle ponude za zakup poslovnog prostora u vlasništvu opštine stigla i koverta sa 560 maraka. Reagovala je policija i novac je zaplijenjen. Inače konkurs nije bio objavljen na zvaničnoj stranici opštine kao ni izvještaj Komisije pa je cijeli postupak bio netransparentan.

Mediji su krajem 2023. godine pisali o tome kako je Opštinsko vijeće u Drvaru donijelo odluku o gradnji solarnih i vjetroelektrana na opštinskom zemljištu i time samo potvrdilo raniju odluku opštinske vlasti da će investitor biti kompanija TLG iz Travnika.Ta kompanija je, prema priznanju vlasnika kompanije, i prije raspisivanja javnog poziva pripremala teren za posao u Drvaru. Opštinsko vijeće je, inače, odbijalo da donese odluku o gradnji ali je volšebnom promjenom većine kada je jedan načelnik promijenio stav došlo i do promjene mišljenja Opštinskog vijeća.

Odlukom je predviđeno da opština Drvar dobija novac od rente zemljišta a ne od koncesione naknade. Opozicija u Drvaru je tvrdila da je to urađeno jer je Drvaru hitno trebao novac što su, tada, nazvali apsurdnim “s obzirom da je Drvar samo od Srbije u vidu raznih donacija u nekoliko godina dobio oko 8 miliona maraka”.

Iz kabineta načelnice Drvara Dušice Rudić nisu odgovorili ni na jedno pitanje Gerila.info a u vezi medijskih natpisa i tvrdnji opozicije u vezi koruptivnih dešavanja u opštini Drvar u protekle četiri godine.

(GERILA.INFO)