Poliklinika u Sarajevu s kojom Federalni zavod ima ugovor ne prima pacijente. Mnogi parovi su u problemima jer tu imaju pohranjene embrione
Piše: A. DUČIĆ
Poliklinika “New life” u Sarajevu, jedan od centara za vantjelesnu oplodnju, koji ima ugovorni odnos s Federalnim zavodom za osiguranje, kako saznaje Fokus, naprasno je zatvorila vrata pacijentima koji su u postupku biomedicinski potpomognute oplodnje (BMPO).
Ovu informaciju za Fokus je potvrdilo nekoliko pacijenata, kao i donedavni vodeći ljekar dr. Ali Seven iz Turske koji je već napustio ovaj centar za vantjelesnu oplodnju. Za pacijente koji su svoj biološki materijal odnosno embrione pohranili u ovoj poliklinici, gdje se čuvaju zamrznuti, kako su nam ispričali, nastali su višestruki problemi.
Visoki troškovi
–Mi se sada borimo da ovaj biološki materijal prebacimo u drugi centar za vantjelesnu oplodnju. Pošto nam je Federalni zavod zdravstvenog osiguranja ranije odobrio sufinansiranje, osim poliklinike “New life” u Sarajevu, ugovor s Federalnim zavodom ima još jedino centar dr. Mehmedbašića. Ali niko nam ne daje informaciju o daljim procedurama – kazala nam je jedna pacijentica čije ime je poznato redakciji.
Oni kojima nije odobreno sufinansiranje Zavoda, a koji žele svoj biološki materijal spasiti i nastaviti postupak BMPO-a u drugoj ustanovi, kako su nam rekli, moraju izdvojiti više od 3.000 KM kako bi im drugi centar za vantjelesnu oplodnju tek zaprimio ovaj materijal. Toliko određeni centri naplaćuju za ovu “uslugu”. S tim da napominju da su više hiljada KM već izdvojili za dosadašnji postupak u poliklinici “New life”.
– Problem je u tome što su nakon kolektivnog odmora u augustu jednostavno zatvorili vrata. Niko nas o zatvaranju centra nije obavijestio ranije. Jedino smo nezvanične informacije nekako uspjeli saznati od pojedinih sestara. Kazali su da je u toku promjena vlasničke strukture, a navodno je centar prodat nekim investitorima u Chicagu (SAD) – kazali su nam pacijenti.
Šta je rekao dr. Seven
Dr. Seven, specijalista ginekologije iz Ankare, koji uspješno vodi jedan sličan centar u glavnom gradu Turske, u kratkoj izjavi za Fokus potvrdio je informacije do kojih smo došli, kazavši da ne zna kakva će biti sudbina ovog centra u Sarajevu jer ga je napustio prije određenog perioda.
On nam je, također, potvrdio informaciju da je „New life“ napustio jer je procedura nostrifikacije njegove diplome u Federalnom ministarstvu zdravstva trajala predugo, i to više od devet mjeseci.
Okončanje ovog postupka nije ni dočekao te je napustio centar u Sarajevu i posvetio se svom radu u Ankari.
– Kako god, ja imam pozitivna iskustva u centru „New life“. Usrećili smo dosta porodica pozitivnim postupcima vantjelesne oplodnje. I sretan sam zbog toga – kazao nam je dr. Seven.
Fokus je kontaktirao polikliniku „New life“ koja se nalazi u sarajevskom naselju Čengić-Vila, no uposlenici koji dolaze u ovu polikliniku kazali su nam da nisu ovlašteni davati izjave, te da će naša pitanja proslijediti novim vlasnicima. No, do zaključenja ovog teksta nismo dobili odgovore.
Krivične prijave
Kako smo nezvanično saznali, pojedini pacijenti pripremili su krivične prijave protiv odgovornih osoba zbog situacije u koju su dovedeni. U Federalnom tužilaštvu, kao i u Tužilaštvu KS, za Fokus su izjavili da ove prijave još nisu zaprimili.
Također, setom pitanja obratili smo se i Federalnom zavodu zdravstvenog osiguranja i Ministarstvu zdravstva FBiH. No, na njihove odgovore još čekamo. Kada ih dobijemo, naknadno ćemo ih objaviti.
Inače, nakon teksta Fokusa o tome kako je sufinansiranje vantjelesne oplodnje u Federaciji BiH dobrano zakazalo, a koji je nastao na osnovu prethodne ankete koju smo proveli, javili su nam se brojni parovi koji su u postupku BMPO-a te su nam, između ostalog, otkrili i situaciju u vezi s poliklinikom „New life“.
Kako smo objavili, mnogi parovi s područja FBiH već godinama nailaze na probleme sufinansiranja ovih dosta skupih postupaka. Šesta je godina od usvajanja Zakona o biomedicinski potpomognutoj oplodnji, a mnogi od njih koji su kod Zavoda zdravstvenog osiguranja FBiH podnijeli zahtjeve za sufinansiranje morali su veliki dio usluga sami plaćati.
Finansiranje vlastitim sredstvima
Tako su nam pojedini ispričali da ih je prvi postupak BMPO-a ukupno koštao čak 16.000 KM, a od Zavoda su trebali dobiti tek 2.800 KM. Posebna priča su, kaže, uposlenici pojedinih klinika s kojima je Zavod sklopio ugovore. Tako su naišli na velika odugovlačenja u Zenici, ali i u Sarajevu, da bi im u konačnici bilo saopćeno da su na refundaciju zakasnili.
Među 380 ispitanika Fokusovog upitnika njih čak 83 posto bilo je primorano veći dio procesa finansirati vlastitim sredstvima. Njih nešto više od 15 posto nam je otkrilo da je Zavod zdravstvenog osiguranja FBiH platio veći dio, dok je Zavod u potpunosti platio sve troškove za samo nešto više od jedan posto naših ispitanika koji su prošli kroz proces BMPO-a.
(Fokus)