Sjajna priča o prijateljstvu, drugarstvu, šahu, komšiluku, kako se čuvaju prave vrijednosti, mladi uče humanosti
Piše: S. KARAICA
Šahisti iz naše zemlje ali i mnogih drugih, sa nestrpljenjem odbrojavaju dane do 12. međunarodnog turnira Konjic Open 2023, koji će biti održan povodom 1. marta, Dana nezavisnosti BiH.
U Konjicu, gradu koji spaja Hercegovinu sa Bosnom, okupit će se sedamdesetak šahovskih znalaca iz najmanje osam država. Bit će to pravi praznik za sve zaljubljenike u ovaj sport.
Iza organizacije stoji više entuzijasta, a među njima, svakako, direktor turnira i sekretar Šahovskog kluba „Igman“ Konjic Sulejman Mulić.
Nekada je bio ljekar pedijatar, a u slobodno vrijeme šahista. Danas, dok uživa u penzionerskim danima, šah je preuzeo primat. U bolnicu ode po nekoliko sati, da pomogne kolegama ukoliko se ukaže potreba.
Mnoštvo talenata
Mulić u šali priča da mu je supruga počela prigovarati jer sve više vremena i energije posvećuje svom hobiju i druženju sa onima koji razmišljaju slično i vole ovu igru. A takvih je u njegovom gradu dosta. Među njima i članovi porodice Zenelaj. Glava porodice, Fisnik, pastor je Baptističke crkve. U Konjic je doselio iz Albanije, sa suprugom i sinovima, prije više od deset godina. Sada se već osjećaju kao svoji na svome. Ljubav prema šahu odvela ih je u ŠK „Igman“ i spojila sa doktorom Sulejmanom.
– Šah mi je pružio priliku da steknem mnogo prijatelja iz cijele zemlje i regiona. Moj najstariji sin Samuel je FM Fide Master, a ja sam klupski igrač i više se fokusiram na podršku raznim aktivnostima koje organizujemo u Konjicu, poput međunarodnog turnira Konjic Open, memorijal blitza i raznih takmičenja. Također sam počašćen što mogu biti povezujući most između Albanske šahovske federacije i BiH. Na primjer, sada će nam na turnir povodom Dana nezavisnosti BiH doći više od 20 mladih šahista iz Albanije – kaže Fisnik Zenelaj.
Osim šaha, Zenelaj ima još nekoliko hobija. „Nisam profesionalac, ali imam darove, talenat od Boga i volim ih iskoristiti“, kaže. A da mu slikanje odlično ide od ruke, uvjerili smo se već prvim pogledom na njegove radove. Među njima i portret prijatelja Sulejmana, nastao krajem 2018. godine.
– Vraćali smo se kući nakon uspješnog nastupa grupe konjičkih šahista na međunarodnom turniru u Lukavcu. Noćna vožnja kroz gustu maglu u olovskoj kotlini zahtijevala je od mene dosta napora. Pričali smo o svemu i svačemu, ponajviše o šahu. Moj suvozač Fisnik Zenelaj iznenada mi postavi neobično pitanje: „Doktore, voliš li ti iznenađenja?“. Kontam šta mu bi, zašto me to pita, pa mu odgovorih da volim ako su pozitivna – prisjetio je Mulić.
Nekoliko dana kasnije, prijatelj mu je uručio sliku. Ostao je zatečen i zaista iznenađen poklonom.
– Dr. Mulića poznajemo od kada smo doselili u Konjic. Šah nas je spojio. Bliski smo prijatelji i često provodimo vrijeme zajedno. Na kafi, u šetnji… Zajedno idemo na šahovske turnire izvan grada. Razgovaramo o različitim temama. Sulejman je radio kao pedijatar i pružao nam je podršku kada su nam djeca imala zdravstvenih problema – priča Zenelaj.
Od teškog početka do prihvatanja
I Mulić, pored šaha, ima i druge hobije. Napisao je nekoliko knjiga, među kojima i dvije monografije, jednu o zdravstvu u Konjicu, a drugu, očekivano, o šahu.
– Šah u BiH je u krizi. Mali broj klubova ima svoje prostorije. Ali, znate šta se dešava. Onaj ko ima svoje prostorije igra malo turnira, a onaj ko nema, igra ih puno. Mi imamo 71 registrovanog šahistu. Konjic je multuetnički grad, pa je takav i sastav našeg članstva. Parola šahista u cijelom svijetu je „Gens una sumus“, što znači “Jedan smo rod” – kaže Mulić.
Na samom početku, kada su Zenelaji tek doselili, nije baš bilo lako. Konjičani su ih, na neki način, držali na distanci, što je Fisniku razumljivo.
– Definitivno nema garancije kako će ljudi reagovati, ali ako praktikujemo zapovjed da volimo Boga svim svojim srcem, snagom i umom, i da volimo bližnjega kao sebe samog, to čini razliku. Vremenom su se uvjerili u to kakvi smo. Sada se osjećamo dijelom grada, osjećamo se kao Konjičani. Na kraju krajeva, čovjek ne može da izbjegne princip „šta posiješ, to ćeš i požnjeti“. Vođeni smo Riječju Božijom, da volimo i tražimo dobrotu zemlje u kojoj živimo. To je dalo rezultate na naše odnose u socijalnom polju i našu adaptaciju u gradu. Bog nas ne gleda ovako ili onako, u bilo kakvoj vjerskoj ili nacionalnoj pripadnosti. On na sve nas gleda kao na svoje voljeno stvorenje – pojašnjava Zenelaj.
Radionice, kursevi, pomoć siromašnima…
U Konjicu nema mnogo vjernika koji dolaze u Baptističku crkvu. Međutim, njena vrata širom su otvorena i za sve druge i drugačije, pa se tako organiziraju kreativne radionice za djecu i odrasle, kursevi stranih jezika…
– Nalazimo vremena da saslušamo ljude i želimo da se molimo za njih i koliko god je moguće trudimo se da budemo bliski ljudima u nevolji. Mi smo tu da služimo svim ljudima bez obzira na njihovu pripadnost – priča Fisnik.
Tek na naše insistiranje spominje da su tokom pandemije koronavirusa, zajedno sa Udruženjem „Volonteri i prijatelji konjičke regije“, išli na adrese socijalno ugroženih porodica s područja općine Konjic i dijeli im pakete namirnica. Nekoliko puta osiguravali su i ogrjevna drva za osobe u potrebi.
– Imamo divna iskustva s njima. Trude se biti od koristi za širu zajednicu. Zahvaljujući Fisnikovom angažmanu, na naš šahovski turnir doći će 20 igrača iz Albanije. Svi oni su rezervisali smještaj u hotelu ovdje u Konjicu, što je odlično za domaći turizam. Osim toga, pastor Zenelaj nam je omogućio da stupimo u kontakt sa jednim od najboljih igrača svijeta, prvakom Belgije Danijelom Darda, koji je prošle godine za simboličan honorar pojačao redove našeg kluba i pomogao nam da osvojimo 4. mjesto u BiH – kaže Mulić.
Obojica, Sulejman i Fisnik, nadaju se da će predstojeći turnir proći u najboljem redu i da će njihov voljeni ŠK „Igman“ postići odlične rezultate. Sretno!!!