Porast životnih troškova, uvijek „pali“ neke stare priče koje smo živjeli, i koje su nas ubijale zadnjih 30 godina. Pa kaže da je Komisija koja se bavila istraživanjem, a kojom predsjedava bivši komandant Armije BiH Sefer Halilović, dobila oko trideset posto odgovora na upite koliko su potrošili para. Upitnik je poslan na oko 4000 adresa, a pronađen je i skriveni izvještaj nekadašnje federalne komisije u kojem stoji dokazi o tome kako je preko Merhameta ukradeno 1,5 milijarde maraka. Sve dokaze što su imali, dali su SIPI i Tužilaštvu, i sada očekuju da oni nastave raditi svoj posao.
Teška je, možda i najteža tema našeg poraća finansiranje stranaka i parafinasijska mafija koja je stvorena sistematskim odljevom javnih novaca u privatne džepove.
Bogatstvo za nekoliko generacija
Prošlog mjeseca je preminuo Hasan Čengić, nekadašnji glavni logističar Armije BiH, predsjednik Sabora Islamske zajednice, čovjek kojeg se smatralo najbogatijim, i najutjecajnijim članom SDA, iza zavjese. Osuđen u procesu mladomuslimanskim intelektualcima 1983. , u komunističkom je sistemu odležao pet godina zatvora zbog besmislenog verbalnog delikta. Nakon toga, u većini operacija u kojima je učestvovao Alija Izetbegović, Čengić je bio njegov nezaobilazan sideman. Nakon rata, kada je pri OHR-u formirano jedno od prvih tijela za antikorupcijsku borbu, on je bio glavna meta mladih lavova međunarodne adminstracije: neki od najuvježbanijih među njima bili su iskreno iznenađeni s koliko opreza i bezbjedonosne kulture je Čengić vodio svoje poslove.
„Nemamo ništa opipljivo protiv njega. Ne potpisuje dokumente, ne „igra“ sam. Gdje god pokušamo provaliti u njegovo poslovanje, ono je „pokriveno“ bilo fiktivnom, bilo validnom dokumentacijom. Vrlo ozbiljan igrač. – rekao je o njemu tada jedan visoko pozicioniran anglo-američki pravnik, koji se, kao i mnogi i prije i poslije njega, doma vratio neobavljena posla. Carstvo se raslo i širilo, sve po uigranim pravilima (polu)ilegalnog i vanistitucionalnog djelovanja. „Iskreno, ne vjerujem da je on lično stekao veliku dobit za sebe, ali ne sumnjam da je bogatstvo koje je stekao dovoljno za nekoliko generacija“, rekao je ovom hroničaru njegov kolega iz školske klupe u sarajevskoj Medresi. Može se, dakle, samo pretpostaviti gdje su završili svi ti novci, ali ih, ukoliko bude ozbiljne istrage, neće biti teško naći. Na računima u raznim bankama, od Austrije do Arabije.
Paradoksalno. Čovjek koji je na ovom svijetu imao kontrolu nad svim novcima (ovoga dijela) svijeta, na onaj drugi, u koji je duboko vjerovao, nije ponio ništa. No, taj će novac, sasvim sigurno, biti iskorišten za izgradnju Bosne i Hercegovine prema njegovoj ideji. Neosultanata, čiji će stanovnici biti – Bošnjaci, dakako – podijeljeni na (samo) dvije grupacije.
One koji imaju i one koji nemaju.
Ako nemate siguran trag za kojim ćete krenuti u priči, pratite kretanje novca. On će vas, skoro uvijek, odvesti u pravom smjeru. Ovaj, jedan od glavnih postulata zapadnog novinarstva, apsolutno je primjenljiv u rješavanju rebusa postdaydonske Bosne i Hercegovine.
Gabriel Escobar, specijalni izaslanik državnog sekretara SAD, izjavio je da je Dodik išao u Moskvu da zaštiti svoj novac. Znači li to da se može očekivati njegovo pomjeranje iz prirodnog staništa? U Republici Srpskoj je „najlakše“, jer je korupciona hobotnica, zapravo, preslik vlasti. Sve ide preko uigranih tajkunskih šema u kojima se dogovori „ispoštuju“ preko lokalnih veza, a završavaju na jednom mjestu. U zgradi Vlade Republike Srpske, koja je i sjedište kartela. Oko kojeg se obruč pomalo stišće, nedavnim hapšenjima kriminalne grupe oko Dodikovog sina Igora. Demontiranje te zločinačke organizacije krenulo je preko aplikacije „Sky“, koju su koristili i članovi ozloglašenih bandi u Srbiji. Društvo koje štiti porodica Dodik dio je međunarodne veze trgovaca drogom, i to je sasvim dovoljan motiv da se Sjedinjene države ozbiljnije umiješaju: sve je drugačije iz perspektive velikih.
Što se tiče HDZ-a, i kruga oko Čovića, može se reći da su oni „najbolje“ uvezali sve dijelove korupcionaškog lanca: sa SDA su se nagodili oko Doma naroda, pravosuđe i ne radi zbog pakta o nenapadanju „kapitalaca“: već na prvoj stepenici obaraju se optužnice napisane tako da ne prođu i vlada idila UZP-a, skraćenice koja je u Hercegovini već prekrštena u Ukradi Zajedničke Pare. „Posao“ pranja novaca najlakše ide preko kladionica, mišolovki u koje su uhvaćeni lakovjerni, siromaštvom pritisnuti, i u krajnjem, zatupasti preostali stanovnici oba entiteta. Valjalo bi to provjeriti nekom statistikom, ali čini se da u ovom trenutku od kladare nema frekventnije aktivnosti koju upražnjava veći broj Bosanaca i Hercegovaca. Što znači da je to i visoko akumulativna i najprofitabilnija aktivnost. Koja prolazi, praktično, bez poreza. „Idila“.
Pokradi novce, šišaj ovce
Dalje, sasvim je moguće da se federalni premijer Fadil Novalić u aferi „Respiratori“ brani sa slobode, jer bi u slučaju njegovog pritvaranja tu funkciju obnašala Jelka Milićević, ministrica finansija. Na državnom nivou, finansije su svakako „poklopljene“ od HDZ-a, na čemu još uvijek sjedi notorni Vjekoslav Bevanda. Krug bi tako bio zatvoren, i takozvani treći entitet bi se konstituisao preko „državnih“ institucija. Ako već nije.
U cijeloj priči je najmanje jasna pozicija Bakira Izetbegovića: koliko god ustupaka učini HDZ-u, to nikada neće biti, jer je njihov krajnji cilj i jedina želja da formiraju paradržavu u kojoj će njihov kriminal biti zaštićen njihovim zakonima. Doduše, ispada da ni cilj bošnjačkih merhametara nije puno drukčiji: pokradi svoje novce i šišaj svoje ovce, da se stihoklepački izrazimo.
Zato je važno da troglava aždaja siđe s povijesne scene.
Da parafraziramo navodnu izjavu velikog hrvatskog duha Miroslava Krleže: sačuvaj me bože srpskog junaštva i hrvatske kulture. U ovom slučaju bi to glasilo bošnjačkog merhameta, srpskih nacionalnih interesa, i hrvatskog legitimiteta. Iza toga se ne krije ništa drugo nego mračni, crni, najgori kriminal.
Teško je prognozirati, ali čini se da se, ipak, nešto pokreće.
Ono što najviše smeta kriminalcima s vlasti su međunarodne institucije s ovlastima.
To uvijek treba imati na umu.