688e0bb0fd7c001441e0a21d0fdfbd36
688e0bb0fd7c001441e0a21d0fdfbd36

Studija pokazuje: Ako živite u gradu sa zagađenim zrakom, veća je mogućnost da dobijete i umrete od COVID 19 virusa

16.10.2020.

U jeku pandemije COVID 19 sa svakodnevnim porastom broja oboljelih u BiH, lako je zaboraviti da je tiho počela sezona još jedne pandemije- pandemije zagađenja zraka.

 

Sa početkom oktobra počela je sezona grijanja. Mnoge stanovnike Sarajeva je bijelo sivi dim iz dimnjaka podsjetio na strašne sezone gušenja zagađenim zrakom proteklih zima, sjećanje potsnuto strahom od pandemije COVID-19.

Dim” koji se skoro svakodnevno može vidjeti kako izlazi iz visokih dimnjaka kotlovnica “Toplana” je po svom sastavu obična vodena para i nije pokazetelj zagađenja zraka – na svom Facebook profilu podijelio je ovu informaciju Anes Podić iz Eko akcije.  Podić dalje informira da je u ukupnom zagađenju zraka u Sarajevu udjel emisija zagađujućih materija koje emituju kotlovnice “Toplana” zanemariv, a da problem leži u malim kućnim ložištima:

– Oko 35.000 malih kućnih ložišta koje koriste čvrsta goriva, ugalj i drvo, koliko je (grubo) procijenjeno da ih ima u Sarajevu, za samo jedno prijepodne emituje istu količinu lebdećih čestica PM10, koliko i sve kotlovnice “Toplana” tokom cijele godine-.

Problem zagađenja zraka u BiH, posebno u zimskim mjesecima, prisutan je već godinama. Stanovnici Sarajeva, Tuzle i Zenice žive u najzagađenijim gradovima u Evropi, a nekim danima, kako pokazuju mjerenja, i u svijetu.

Prema izvještajima nadležnih institucija Kantona Sarajevo, piše istinomjer.ba u svojoj analizi, najveći problem predstavlja prisustvo PM10 čestica u zraku, koje imaju veliki broj prekoračenja granične dozvoljene količine u toku godine. Odluke o interventnim mjerama Vlade Kantona i proglašenjima epizoda kodnih imena „Uzbune“, “Upozorenja” i “Pripravnosti”, većinom ostaju slovo na papiru.

Povratnih informacija sa terena o efikasnosti primjenjenih mjera nema i u budućnosti se mora napraviti unapređenje i u tom smjeru – navodi se u Izvještaju o monitoring kvaliteta zraka u KS, JU ZZJZ, 2019.

Iznimno nerealno je očekivati da će mjere na terenu biti provedene kad ovaj kanton slovom i brojem ima samo dva inspektora! Kako smo već pisali početkom ove godine inspekcijski nadzor u oblasti zaštite okoliša vrše samo dva inspektora na području cijelog Kantona Sarajevo. I dok neki stručnjaci smatraju kako bi broj inspektora trebao biti već, drugi navode da je nužno mijenjati sistem kažnjavanja, a da bi se to desilo Zakon o zaštiti okoliša FBiH iz 2003. godine bi se trebao uskladiti sa istoimenim Zakonom iz 2014. godine. Međutim, ne postoje nikakvi nagovještaji da bi se to moglo desiti u skorije vrijeme, bez obzira na katastrofalne posljedice.

Grad između korone i zagađenja

BiH je potpisnica brojnih konvencija o zaštiti okoliša njihovo poštivanje je minimalno. Zbog entitetskih nadležnosti nema ratifikacije važnih sporazuma.

A stopa smrtnosti uslijed izloženosti zagađenju zraka je iz dana u dan veća.

Prema izvještaju Evropske agencije za okoliš (EEA) objavljenom u septembru 2020. Bosna i Hercegovina je na drugom mjestu u Evropi po broju stanovnika koji preminu usljed zagađenosti okoliša. Na stotinu hiljada stanovnika skoro 160 premine. Smrt jedne od osam osoba povezana je sa zagađenošću okoliša. Od ukupnog broja preminulih osoba na Starom kontinentu, kod 13 posto dominantni uzroci smrti su zagađen zrak i visoke temperature usljed klimatskih promjena. Kao najznačajniji zdravstveni rizik je označen zagađen zrak. Pretpostavlja se da ovaj problem za posljedicu ima preranu smrt kod 400.000 ljudi svake godine.

Koliko je opasna dugogodišnja nebriga vlasti za pravovremeno rješavanje zagađenja zraka osjetićemo posebno sad u jeku pandemije COVID 19. Iz dva razloga najmanje

Prvi je činjenica da zagađenost zraka povećava vjerovatnoću zaraze i smrtnosti od koronavirusa, što pokazuje jedna od posljednjih studija. Procijenjena stopa smrtnosti je od tri do pet posto.

Pulmolog Mahir Tokić kazao je nedavno u medijima kako je u zimskim mjesecima ionako povećan broj pacijenata koji traže liječničku pomoć a pandemija koronavirusa će to samo pogoršati.

Kod kroničnih bolesnika zagađen zrak pogoršat će njihovo ionako narušeno zdravstveno stanje, a kod zdravih izazvat će iritaciju dišnih organa, pa će osoba imati osjećaj kao da je prehlađena, a ustvari nije. To je stanje koje je izazvano djelovanjem iritantnih agensa na sluznicu dišnih putova što omogućava virusima gripe i covida-19 da lakše napadnu imunološki sistem – kazao je Tokić pojašnjavajući što će se zbivati u narednim mjesecima.

Drugi razlog jeste kolaps zdravstvenog sistema. Sve su češći apeli i vapaji zdrastvenih radnika koji su na izmaku snaga, kapaciteti zdravstvenih ustanova su ograničeni, tako da je legitimno pitanje ima li bh.zdravstveni sistem snage i uslova za sljedeće mjesece koje prate sezona gripa, kao i brojne respiratorne bolesti povezane sa zagađenjem zraka ali i COVID -19.

 

Idi naVrh

Don't Miss