bd663c1f3a34c7224d8c9f3a796131b2
bd663c1f3a34c7224d8c9f3a796131b2

UNDP predstavio platformu za rješavanje izazova pandemije korona virusa

27.07.2020.

U cilju rješavanja dugoročnih efekata Covid-19, UNDP za Evropu i Centralnu Aziju pokreće regionalni program za ubrzanje inovacija s društvenim efektima pod nazivom “BOOST”. Kroz program se osigurava podrška za nova rješenja u regiji u oblastima digitalizacije, ekonomije i zdravstva.

– Pandemija Covid-19 predstavlja nezapamćeni izazov. Premda nam njeni efekti nisu još u cijelosti poznati, pandemija neminovno mijenja budućnost rada, ekonomije, upravljanja i zdravlja i ozbiljno pogađa sve oblasti razvoja. Naša nova platforma osmišljena je s ciljem unapređenja i proširenja efikasnih lokalnih rješenja – ističe direktor istanbulskog regionalnog centra UNDP-ovog Regionalnog biroa za Evropu i Centralnu Aziju Gerd Trogemann.

BOOST planira objaviti niz izazova (poziva za podnošenje projekata/rješenja) po razvojnim pitanjima u vezi s digitalizacijom, ekonomijom i blagostanjem, uz poziv za inovativna rješenja od subjekata iz privatnog sektora, istraživačkih instituta, akademske zajednice i organizacija civilnog društva u regiji Evrope i Centralne Azije. Kandidati se mogu prijaviti na jedan ili više izazova do sredine septembra. 

Za pobjedničke timove osigurava se pristup mreži kolega, finansijera i stručnjaka uz podršku UNDP-a, te učešće u intenzivnom šestomjesečnom online programu ubrzanja osmišljenom u cilju pripreme za implementaciju predloženih rješenja. Program uključuje i radionice i individualne mentorske sesije pod palicom iskusnih profesionalca iz oblasti poslovanja, medicinske, socijalne i digitalne tehnologije te stručnjaka koji se bave uticajima. 

BOOST je zajednička inicijativa UNDP-a, Ministarstva finansija Slovačke, Ministarstva vanjskih poslova Poljske i “Koc Holdinga”. UNDP i partneri dodatno će podržati skalabilnost efikasnih i održivih rješenja u čitavoj regiji Evrope i Centralne Azije, saopćeno je iz UNDP-a. 

(FENA, Interview.ba) 

Idi naVrh

Don't Miss