“Svakog dana ugrožene samo zato što smo žene. Pretučene, izbodene, kiretažom izmučene. Silovane, ubijene i zato još okrivljene. Progovori, nemaj srama, nisi kriva, nisi sama”. Ovim riječima danas su odjekivali glasovi žena, aktivistkinja i borkinja za bolja prava, dok su marširale ulicama glavnog grada Bosne i Hercegovine. Svojim položajem u našem društvu nisu zadovoljne, zato ne žele ruže, poklone, niti poštovanje za jedan dan, već ravnopravnost!
– Niz stvari u BiH nije dobro kada govorimo o položaju žena. Nemamo ujednačene porodiljske naknade u svim kantonima, žene su manje plaćene, nego muškarci za iste pozicije na kojima rade, jednoroditeljske porodice još nisu priznate, samohrane majke nemaju nikakve beneficije – kazala je Medina Mujić aktivistkinja Fondacije CURE.
Osmomartovski marš se ove godine u Sarajevu održao pod sloganom “Nasilnik na putu”. Krenuo je danas ispred zgrade Parlamenta Bosne i Hercegovine, a završio ispred BBI centra uz performans nazvan prema sloganu. Ovaj performans se obilježava u cijelom svijetu, a inače je nastao u Čileu i sada ga preuzimaju sve druge države.
– Potpisnice samo Istanbulske konvencije, međutim ona se ne poštuje, stepen nasilja se iz dana u dan povećava kako u BiH, tako u regiji i svijetu, imamo podatak da je prošle godine bilo ubijeno 12 žena, sigurne kuće nemaju sistemsko rješenje, imamo ih 8 ili 9 i one su većinom u vlasništvu nevladinih organizacija. Sistem se vrlo malo interesira za ove teme i zato je važno da skrenemo pažnju na nasilje – poručila je Mujić.
Jedna od učesnica Marša bila je Emina Ema Ibišević, studentica demokracije i ljudskih prava u Jugoistočnoj Evropi pri Univerzitetu u Sarajevu.
– Danas sam ovdje jer želim ukazati da seksualno nasilje nije samo jedan moralni problem, koji se dešava u privatnosti domova, to je sistematski problem u kojem politika, mediji, policija i svi sudjeluju. Današnjim maršem želimo podići svijest o ovome i pozvati sve žene i muškarce kada vide incidente seksualnog zlostavljanja da reaguju – kazala je Ibišević.
Vildana Džekman iz Fondacije CURE poručila je za koga je ona danas šetala.
– Šetam za one žene koje ne mogu da izađu iz svojih kuća zbog arhitektonskih barijera, za one koje ne smiju da izađu jer im je nasilnik tako rekao, za one koje moraju da brinu o sebi, brinu o starijoj osobi, djetetu s poteškoćama u razvoju, za one žene koje su za kasama danas koje ne mogu da izađi i da nam se pridruže jer i danas rade i nadam se da će takvo stanje da se promijeni i da će one šetati s nama – istakla je Džekman.
Marijana Šečibović navela je kako žene ipak trebaju slaviti to što su žene, ali da je generalno zaboravljena glavna poruka Osmog marta.
– Sretne smo kao žene, imamo snagu, hrabrost da izađemo i kažemo šta želimo i osećamo, šta možemo i umemo. Žena u BiH treba da se bori za svoje znanje, da bude partner u poslu, odlučivanju, žena treba da se izbori za svoje mesto da je prihvataju, poštuju i cene. U tom nekom muškom svetu žena nije samo Osmi mart jedan jedini dan, ona treba da slavi 365 dana zato što je žana – zaključila je Šečibović.